מאבדים את הצפון: אתמול היה אחד מימי הקרב המשמעותיים ביותר בצפון מאז החלה המלחמה. חיזבאללה שיגר כ-200 רקטות לעבר יישובי הגליל, בהם רבים שעוד לא פונו מתושבים. שרפות התפתחו במספר מוקדים, נזק נגרם למבנה בסאסא מפגיעה ישירה, לא היו נפגעים. בעקבות ההסלמה, במספר יישובים במועצה האזורית מרום הגליל הודיעו שלא יתקיימו היום לימודים. 

"לאחר הערכת מצב עם הצבא, הוחלט כי מסגרות החינוך שפועלות במרכז האזורי של המועצה ומסגרות החינוך ביישובים ספסופה, אור הגנוז, בר יוחאי ומירון לא יפעלו מחר", נמסר ממועצת מרום הגליל. "הבגרות בתנ"ך תיערך כסדרה".

שריפות ביערות קק"ל בעקבות הירי לצפון (צילום: עובדי ויערני קק״ל)
שריפות ביערות קק"ל בעקבות הירי לצפון, הבוקר | צילום: עובדי ויערני קק״ל
כוחות כיבוי אש פועלים בצפון (צילום: כב"ה צפון)
כוחות כיבוי אש פועלים בצפון, שמונה מטוסים הוקפצו | צילום: כב"ה צפון

ראש מועצת גליל עליון גיורא זלץ זעם הבוקר: "איפה אתם ממשלת ישראל? מה עוד צריך לקרות כדי שתקבלו את ההחלטה הנכונה ותשיבו את הביטחון לתושבי הצפון אלה שכאן ונוכל להחזיר את אלה שהתפנו. קבלו החלטות כאן ועכשיו".

ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר: "תחושת החג התחלפה בתחושה של פחד וחרדה. כמעט ממחצית מטילי האויב שוגרו לעבר מרום הגליל ובמקומות רבים התפתחו שריפות. אנחנו נמצאים בתיאום מלא עם הצבא, וסומכים על צה"ל שידע לטפל באיום הקיומי שניצב מצפון לנו. מכלולי החירום של המועצה יחד עם כוחות הכוננות ביישובים עמדו חזקים ונחושים היום מול האתגר ויכולנו לו, אך מצפים לנו ימים מורכבים".

נפילה בצומת עמיעד (צילום: טום צאושו)
נפילה בצומת עמיעד, בגליל | צילום: טום צאושו

אתמול לוחמי האש נאבקו במשך שעות בשרפות שפרצו בכ-5 מוקדים, כשאחד המשמעותיים שבהם הוא יער בירייה שליד צפת. רק אחרי שעות ארוכות הצוותים הצליחו להגיע לשליטה על האש, כ-3,000 דונם נשרפו. רוב המוקדים כובו לחלוטין, אחרים בשלבי כיבוי אחרונים.

כוחות כיבוי אש פועלים בצפון (צילום: כב"ה צפון)
כוחות כיבוי אש פועלים בצפון, כמה מוקדים | צילום: כב"ה צפון

הבוקר בסביבות השעה 5:00 נשמעו אזעקות בכליל וביחיעם שבגליל המערבי, הרחק מהגבול, מזרחית לנהריה. בצה"ל מסרו כי מיירט שוגר לעבר מטרה חשודה שהתבררה כזיהוי שווא. התרעה על ירי רקטות וטילים הופעלה בעקבות חשש לנפילת שברי יירוט.

במקביל, הבוקר הודיע צה"ל כי מטוסי קרב תקפו במהלך הלילה מבנים צבאיים במרחב עייתא א-שעב לצד תשתית טרור נוספת במרחב עינתא שבדרום לבנון.

תיעוד המטח לצפון (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
עשרות רקטות שוגרו מלבנון, הבוקר | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

יום הקרב הקשה אתמול הגיע אחרי שבמהלך הלילה שלפני כן ישראל חיסלה את אחד ממפקדי חיזבאללה הבכירים ביותר שחוסלו עד כה במלחמה. צה"ל אישר סאמי טאלב עבדאללה חוסל בפעילות של חיל האוויר. טאלב, בן 55, נחשב לפעיל טרור מרכזי בארגון, שדרגתו מקבילה לדרגת תת-אלוף בצה"ל. הוא נכנס לתפקידו הנוכחי כאחראי על יחידת נאצר ב-2016, אך קודם לכן שימש בשורת תפקידים בכירים.

סמי טאלב עבדאללה שחוסל בלבנון (צילום: דובר צה"ל)
סמי טאלב עבדאללה שחוסל בלבנון | צילום: דובר צה"ל

לפי צה"ל, טאלב חוסל במפקדה של חיזבאללה במרחב ג'וויה, ממנה ניהל הארגון את התקיפות מדרום-מזרח לבנון לעבר שטח ישראל. התקיפה בוצעה שעות לאחר שטאלב פיקד על ירי לעבר הגליל, בערב חג שבועות. יחד איתו, חוסלו שלושה מחבלים נוספים מארגון הטרור.