אחרי פרסום סרטון התצפיתניות החטופות מבסיס נחל עוז, ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה בימים האחרונים לצה"ל, בבקשה לפרסם את סרטון הזוועות מ-7 באוקטובר. נתניהו ביקש מצה"ל לקחת את הסרטון המדובר בן 47 הדקות שכולל חומרים קשים, לרבות תיעוד של מקרי רצח רבים ותקיפות ויזואליות קשות לצפייה, ולהפיק ממנו גרסה קצרה יותר, מצונזרת במידה, אבל כזו שאפשר להפיץ אותה בעולם ולהשתמש בה ככלי הסברתי בימים אלה ממש, כשישראל בעמדת נחיתות ברורה בזירת ההשפעה על התודעה העולמית.

נתניהו בדיון ביטחוני עם חברי קבינט המלחמה, בקריה (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
נתניהו בדיון ביטחוני עם הרמטכ"ל, ארכיון | צילום: קובי גדעון , לע"מ

בצה"ל ינסו עכשיו "להכשיר" את הסרטון, באמצעות פנייה למשפחות של נרצחים ופצועים שנפגעו ומופיעים בסרטונים. יש בכך בעיות משפטיות וזכות ברורה ובסיסית של כל משפחה ומשפחה לקבוע אם הרגעים הכי קשים שלה ייראו בציבור, ולכן בצה"ל יעברו בין המשפחות וינסו להשיג את הסכמתן. המטרה היא לבנות גרסה מקוצרת, מצונזרת ומדודה, אבל כזו שתעביר את האפקט.

גורמים המעורים בפרטים מסבירים שאחת הסיבות שבגינה ביממות האחרונות ראש הממשלה, באמצעות לשכתו, מבקש לשחרר את החומר הזה בגרסה מרוככת וקצרה יותר, היא המפולת המדינית, הבין-לאומית והלגיטימציה של ישראל שקטנה ומצטמצמת מדי יום. במידה רבה זו גם אולי תשובה מסוימת להחלטות נגד ישראל בפורומים הבין-לאומיים, כולל בבית הדין בהאג.

יואב גלנט (צילום: reuters)
הציג כבר במרץ את התיעוד. גלנט | צילום: reuters

אחרי חשיפת סרטון חטיפת התצפיתניות מנחל עוז, אמש (רביעי) פרסמנו כי שר הביטחון יואב גלנט הציג כבר במרץ את התיעוד לכל חברי קבינט המלחמה. בעקבות התקיעות במשא ומתן, המשפחות ביקשו להציגו גם לקבינט המורחב. ראש הסגל של ראש הממשלה, צחי ברוורמן, לא אפשר להקרין את הסרטון בקבינט באפריל, לטענתו משיקולים טכניים. רק חמישה שרים בחרו לצפות בסרטון מיוזמתם: מירי רגב, גילה גמליאל, איתמר בן גביר, חילי טרופר וישראל כ"ץ.

רה"מ מתעקש שלא לנהל מו"מ על הפסקת לחימה

אמש התכנסו חברי קבינט המלחמה והקבינט המורחב לדיון במבוי הסתום אליו נקלעה עסקת החטופים. בקבינט המלחמה צפוי רוב מוחלט לדרישה לנהל משא ומתן על בסיס ההצעה האחרונה. האלוף במילואים ניצן אלון, האחראי על סוגיית החטופים מטעם צה"ל, גיבש מסמך עם תיקונים לתשובה ישראלית להצעה, במטרה לראות איך אפשר לדחות את סוגיית הפסקת הלחימה.

ישיבת קבינט המלחמה במהלך מלחמת חרבות ברזל (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ישיבת קבינט המלחמה במהלך מלחמת חרבות ברזל, ארכיון | צילום: קובי גדעון , לע"מ

ראש הממשלה נתניהו מתעקש שלא לנהל משא ומתן שכולל התחייבות לעצירת הלחימה בשום שלב. גורמים הבקיאים במשא ומתן אומרים כי "נצטרך לדון בהפסקת מלחמה בשלב זה או אחר". גורמים בכירים בקבינט סבורים כי חייבים לאפשר לצוות המשא ומתן לנהל אותו, כך שיחזור עם הצעה.