עדכונים בולטים

23:45 - דיווח: מצרים שינתה בחשאי את פרטי התנאים לעסקת חטופים

על פי הדיווח ברשת CNN, המודיעין המצרי שינה בחשאי את פרטי הצעת הפסקת האש שישראל, ארה"ב וקטאר הסכימו עליה - מה שהוביל להצעת הפסקת האש של חמאס בתחילת החודש. "כולנו הרגשנו שהם הוליכו אותנו שולל", אמר אחד המקורות.

עוד נאמר בדיווח כי ראש ה-CIA ביל ברנס, שהיה באזור באותם ימים, "זעם והיה נבוך", והרגיש שהמעשה של מצרים גרם לו להיראות כמי שלא היה מעורה בנעשה ושלא עדכן בזמן את הישראלים בנושא. בשל המעשה, כך נטען, "ברנס כמעט התפוצץ".

מי שהיה אחראי לשינויים על פי הדיווח הוא אחמד עבד אל-ח'לק, סגנו הבכיר של ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. "הוא אמר משהו אחד לישראלים ומשהו אחר לחמאס", נטען בדיווח.

23:40 - אזעקות הושמעו בקיבוץ דפנה שבגליל העליון

23:35 - הר מירון הוכרז שטח סגור

לקראת אירועי ל"ג בעומר ותחת תוקף החוק להסדרת אירוע הילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, מפקד פיקוד העורף חתם על סגירת השטח במרחב. הצו ייכנס לתוקף החל מהיום ועד ליום שני ה-27.5.2024 בשעה 12:00.

כל הגעה לשטח הר מירון צריכה להיעשות בהתאם להיתרים מתוקף החוק.

23:30 - השרים גלנט, גנץ ואיזנקוט ייפגשו עם משפחות חטופים - לפני כינוס קבינט המלחמה

שלושת חברי קבינט המלחמה אישרו לקיים פגישה עם המשפחות, לאחר שאלו פנו בבקשה לכל חברי הקבינט. הפגישה כאמור תתקיים מחר, לפני התכנסות קבינט המלחמה.

"בני משפחות החטופים מצפים לקביעת פגישה דחופה, ומזמינים גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר רון דרמר וחה"כ הרב אריה דרעי - לאשר השתתפותם", כתבו בהודעה מטעם מטה המשפחות.

20:30 - הרמטכ"ל בג'באליא: "מוכנים לעשות מבצעים מסוכנים כדי להביא גופות של חטופים"

רב-אלוף הרצי הלוי ביקר היום בעיר ג'באליא שברצועה ופגש את המפקדים שהשתתפו במבצע חילוץ גופות החטופים לישראל לפני כמה ימים. בהערכת מצב שעשה עם מפקד פיקוד הדרום ומפקד אוגדה 98 אמר כי בצבא "מוכנים לעשות גם מבצעים מסוכנים ומסובכים כדי להביא גופות של חטופים שלנו חזרה לקבר ישראל".

הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, בביקור בג'באליה (צילום: דובר צה"ל)
רב-אלוף הרצי הלוי בביקור בג'באליא | צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל ציין כי בצה"ל מאמינים כי לחץ צבאי, שכולל חיסול של מפקדים ומחבלים רבים של חמאס, יביא לשחרור של חטופים חיים. "אנחנו מפרקים את הזרוע הצבאית של החמאס", הוסיף, "אנחנו רוצים להביא את החטופים שלנו חיים הביתה, ואנחנו רוצים להביא את החטופים שלצערנו אינם בין החיים חזרה לקבר ישראל. אלו משימות מאוד חשובות. המסר הזה שגם אם היה כאן מקום שלא הגענו אליו בפעם הקודמת, ואנחנו עכשיו מגיעים אליו, אין מקום ולא משנה כמה מטענים הוא הכניס בקיר וכמה פירים הוא מלכד - אין מקום שיעמוד בהתקפה של צק"ח של צה״ל".

20:00 - גלנט ללוחמים: "אין לאף אחד בעולם זכות לבקר את ישראל" 

שר הביטחון יואב גלנט, סייר בהר דב יחד עם מפקד חטיבה 188 אלוף-משנה אור וולוז'ינסקי. לאחר מכן שוחח גלנט עם לוחמי חטיבת גולני, בצל בקשת התובע בבית הדין בהאג להוציא צווי מעצר נגדו ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר: "אין לאף אחד בעולם זכות מוסרית לבקר את מדינת ישראל ואת הדרך שבה אנחנו נוהגים. מי שתוקף את ראש הממשלה או את שר הביטחון - תוקף את חיילי צה"ל. אנחנו נלחמים במלחמה הכי צודקת שמדינת ישראל נלחמה אי פעם".

נתניהו וגלנט בהאג (צילום: נועם רבקין, רויטרס, פלאש 90)
"מי שתוקף את שר הביטחון ואת רה"מ - תוקף את צה"ל". גלנט ונתניהו | צילום: נועם רבקין, רויטרס, פלאש 90

שר הביטחון הדגיש כי על הלוחמים לשמר מוכנות גבוהה לכל התפתחות אפשרית בגזרה: "הלחימה בדרום נתנה לצה"ל הרבה מאוד ניסיון שמשרת אותנו למה שקורה בצפון. צריך כל הזמן להיות בכוננות, כל הזמן להיות בערנות".

17:00 - כוחות צה"ל חיסלו עשרות מחבלי חמאס וג'יהאד איסלאמי ברפיח

במהלך פעילות של צוות הקרב החטיבתי של גבעתי ברפיח, כוח מגדוד צבר איתר שלושה מחבלים חמושים בעת שיצאו מפיר מנהרה, כך עדכן דובר צה"ל. הכוח עצר את המחבלים והם נלקחו להמשך חקירה. לאחר סריקות במבנה התגלו אמצעי לחימה רבים, בהם נשקי קלאצ'ניקוב, מטולי RPG ומחסניות. כמו כן, איתרו הכוחות פירי מנהרות וחיסלו ביממה האחרונה כ-20 מחבלים.

אמצעי הלחימה שנתפסו על המחבלים (צילום: דובר צה"ל)
אמצעי לחימה שתפסו כוחות צה"ל ברפיח | צילום: דובר צה"ל
אמצעי הלחימה שנתפסו על המחבלים (צילום: דובר צה"ל)
אמצעי לחימה שתפסו חיילי צה"ל ברפיח | צילום: דובר צה"ל

16:48 - אזעקות הופעלו באשקלון 

אזעקות צבע אדום הופעלו באזור התעשייה הדרומי באשקלון וכן בזיקים. דוברות עיריית אשקלון עדכנה כי "רקטה אחת יורטה. ללא דיווחים חריגים".

16:30 - צה"ל פעל בג'נין, הכוחות הרסו את בית המחבל שביצע פיגוע ירי בחרמש

כוחות צה"ל, מג"ב ושב"כ פתחו הבוקר במבצע לסיכול טרור במרחב ג'נין, כך עדכן דובר צה"ל. הכוחות החלו לפעול בג'נין בעקבות מידע מודיעיני של שב"כ שהעיד על פעילות מחבלים חמושים המזוהים עם ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי, והימצאות תשתיות טרור רבות בעיר. 

פעילות הכוחות בג׳נין (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל פעלו בג'נין | צילום: דובר צה"ל

במסגרת המבצע, כוחות הביטחון ניהלו חילופי אש מול מחבלים חמושים ופעלו להשמדת תשתיות טרור, זוהו פגיעות במחבלים. הרסו הכוחות את בית המחבל אחמד ברכאת שביצע שני פיגועי ירי, בהם הפיגוע בחרמש במאי 2023 שבו נרצח מאיר תמרי ז"ל. ברכאת חוסל בתקיפה אווירית בחודש מרץ האחרון. 

חמ"ל המבצעים של חטיבת מנשה (צילום: דובר צה"ל)
חמ"ל המבצעים של חטיבת מנשה | צילום: דובר צה"ל

8:40 - צה"ל חיסל את מפקד מערך הרקטות והטילים בגזרת החוף בארגון הטרור חיזבאללה

באמצעות כלי טיס של חיל האוויר במרחב צור שבלבנון, חיסל צה"ל את המחבל קאסם סקלאווי, מפקד מערך הרקטות והטילים בגזרת החוף בארגון הטרור. "המחבל סקלאווי היה אחראי בתפקידו לתכנון והוצאה לפועל של מתווי ירי רקטות רבים לעבר העורף הישראלי. במסגרת תפקידו עסק בקידום ותכנון שיגורי רקטות וטילי נ"ט לעבר מדינת ישראל ממרחב החוף בלבנון". 

 קאסם סקלאווי, מפקד מערך הרקטות והטילים בחיזבאללה
קאסם סקלאווי, מפקד מערך הרקטות והטילים בגזרת החוף של חיזבאללה
חיסול מפקד מערך הרקטות והטילים בגזרת החוף בארגון ה (צילום: דובר צה"ל)
חיסול מפקד מערך הרקטות והטילים בגזרת החוף בארגון הטרור חיזבאללה | צילום: דובר צה"ל

עוד נמסר מדובר צה"ל כי מטוסי קרב תקפו משגר של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב רמיה. בנוסף, בהמשך להתרעות במרחב הגליל המערבי במהלך הלילה זוהו כמה שיגורים בודדים שנפלו בשטחים פתוחים. 

8:15 - צה"ל: כוחות הביטחון החלו במבצע לסיכול טרור בג'נין. זוהו פגיעות בחמושים 

צה"ל הודיע כי כוחות הביטחון פועלים לסיכול טרור בג'נין. על פי משרד הבריאות הפלסטיני אדם אחד נהרג ותשעה בני אדם נפצעו, ובהם שלושה במצב קשה.

5:56 - הותר לפרסום: שני לוחמים נפצעו קשה ברצועת עזה

מדובר צה"ל נמסר כי לוחם במילואים מגדוד רותם שבחטיבת גבעתי נפצע קשה אמש בקרב בדרום רצועת עזה. בנוסף, חייל במילואים באגד לוגיסטי 8237, נפצע אף הוא קשה אתמול בקרב בדרום הרצועה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו. 

3:58 - פיקוד המרכז של צבא ארה"ב: למעלה מ-569 טון של סיוע הומניטרי נמסר עד כה דרך המזח הזמני בעזה

2:30 - אזעקות בגליל המערבי

2:08 - דיווחים פלסטיניים: צה"ל תוקף בעיר עזה

0:45 - ביידן: "מה שישראל עושה בעזה הוא לא רצח עם"

נשיא ארה"ב ערך בפעם הראשונה אירוע קבלת פנים בבית הלבן לציון חודש המורשת היהודית, ובו נכחו בכירים יהודים במדינה ואף הוריו של החטוף הירש גולדברג פולין המוחזק בשבי חמאס. בנאומו, חזר ביידן על מחויבותו לשחרור החטופים והביע התנגדות לצווי המעצר שביקש להוציא התובע בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג נגד ההנהגה הישראלית. על רקע צהלות הקהל, אמר הנשיא: "עומדים לצד ישראל במאמצים לחיסול סינוואר ושאר הקצבים מחמאס". לכתבה המלאה

הנשיא ביידן נואם בטקס לציון חודש המורשת היהודית (צילום: Leah Millis, Reuters)
הנשיא ביידן נואם בטקס לציון חודש המורשת היהודית | צילום: Leah Millis, Reuters

23:35 - חיל האוויר יירט כטב"ם מסוריה, חיל הים יירט שני כטב"מים באזור אילת; המיליציות הפרו-איראניות בעיראק קיבלו אחריות לשיגורים

צה"ל עדכן כי לפני זמן קצר מטוסי קרב יירטו מטרה אווירית חשודה שעשתה את דרכה לשטח ישראל ממרחב סוריה, המטרה לא חצתה לעבר שטח הארץ.

בנוסף, בשיתוף פעולה של חיל הים וחיל האוויר, ספינת טילים מסוג "סער 4.5" ומטוסי קרב יירטו לפני זמן קצר שתי מטרות אוויריות שהיו בדרכן לשטח ישראל מכיוון מזרח. המטרות לא חצו לעבר שטח ישראל ולא הופעלו התרעות בהתאם למדיניות.

בתוך כך, המיליציות הפרו-איראניות בעיראק טענו שתקפו את אילת באמצעות שני כטב"מים.

21:38 - דובר צה"ל: הרמטכ"ל מינה באישור שר הביטחון ראש חטיבת מבצעים ומפקד למכללה הבין-זרועית לפיקוד חדשים

דובר צה"ל הודיע כי בדיון איוש בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי ובאישור שר הביטחון יואב גלנט הוחלט על המינויים הבאים: תת-אלוף ישראל שומר ימונה לראש חטיבת המבצעים, ותת-אלוף דן נוימן ימונה למפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ומטה.

תא"ל ישראל שומר, מפקד אוגדה 146 (צילום: חדשות 12)
ישראל שומר | צילום: חדשות 12

20:10 - הותר לפרסום: גופות ארבעת החטופים חולצו מתת-קרקע בג'באליה במבצע של צה"ל והשב"כ

צה"ל חשף כי גופות ארבעת החטופים שאותרו בשבוע שעבר, אותרו במבצע לילי של צה"ל והשב"כ לאחר מאמץ מודיעיני ואיסופי שנוהל בשירות הביטחון הכללי ובמפקדת השבויים והנעדרים שבאגף המודיעין יחד עם שאר היחידות בצה"ל. "המאמץ נמשך כמה חודשים וכלל איסוף מודיעיני וניתוח אינדיקציות מודיעיניות לכדי תמונה אחת".

עמית בוסקילה, איציק גלרנטר, שני לוק, רון בנימין
עמית בוסקילה ז"ל, איציק גלרנטר ז"ל, שני לוק ז"ל, רון בנימין ז"ל

"במהלך הלחימה של צוות הקרב של חטיבת הצנחנים בלב ג'באליה, לוחמי צוות קרב גדוד 202 נלחמו במרחב האיתור במשך שלושה ימים בקרבות עצימים. במבצע משותף של לוחמי צנחנים והשב"כ נסרק מבנה חשוד ואותר בו פיר המנהרה. לאחר מציאת הפיר, לוחמי יהל"ם נכנסו במבצע לילי לתוואי התת-קרקעי וניהלו בתוכו לחימה, נטרלו חסימות ואיתרו אמצעי לחימה בתוך שימוש בטכנולוגיות ייחודיות. במהלך התקדמות הלחימה, לוחמי יהל"ם יחד עם כוחות השב"כ ויחידת 504 איתרו את גופות החטופים וחילצו אותן מהתת-קרקע".

19:24 - דובר צה"ל: צה"ל תקף חוליית מחבלים נוספת שזוהתה נכנסת למבנה צבאי של חיזבאללה בדרום לבנון

כוחות יחידה 869 זיהו מחבלים נכנסים למבנה צבאי במרחב אל-עדייסא. על פי דובר צה"ל, זמן קצר לאחר הזיהוי מטוסי קרב תקפו את המבנה ששהו בו המחבלים. בנוסף, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו משגר של חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב, שזוהו ממנו שיגורים אל עבר מרחב בירנית במהלך היום.

בנוסף מסר דובר צה"ל כי במהלך היום זוהו כמה שיגורים מלבנון שחצו לעבר מרחבים שונים בצפון הארץ. "כתוצאה משיגור שנפל במרחב בירנית חייל צה"ל נפצע קל ופונה לקבלת טיפול רפואי, משפחתו עודכנה. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי".