צה"ל ניסה לחסל אתמול (שבת) במחנה הפליטים שאטי שבצפון-מערב העיר עזה את ראאד סעד, ראש אגף המבצעים של חמאס שנחשב למספר 4 בהיררכיית ארגון הטרור. גם שעות לאחר מכן, חמאס מחליט לשמור על שתיקה באשר לאפשרות שחוסל, אך בה בעת מנסה למנף את התקיפה כדי לרתום את דעת הקהל הבין-לאומית.

זמן קצר אחרי התקיפה שבה על פי ההערכות בישראל חוסל סעד פרסם חמאס הצהרה רשמית בפלטפורמות השונות, שמתעלמת מניסיון החיסול - טקטיקה שבה נהג גם בחיסולים קודמים. בארגון הטרור פועלים במטרה להדהד את הנרטיב השקרי של "מעשי טבח ופשעים ציוניים נגד אזרחים", תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שרב-המחבלים הסתתר בלב האוכלוסייה האזרחית ברצועה, ועל כן צה"ל תקף במקום.

גם כלי תקשורת פלסטיניים המזוהים עם חמאס מנצלים את העובדה שסעד הסתתר בלב שכונת מגורים כדי לזכות בלגיטימציה מצד הקהילה הבין-לאומית ולהפנות אצבע מאשימה לצה"ל על התקיפות שבוצעו אתמול. לטענתם נהרגו לפחות 42 עזתים.

הפרשן הפלסטיני איבראהים אל-מדהון, שמקורב לחמאס, טען כי "ישראל מתיימרת לפגוע במנהיגי חמאס. דיווחים פלסטיניים הזכירו את שמו של מנהיג מסוים, וזו טעות ותוצאה של משיכה למלכודת התקשורת הציונית". הוא הפציר בפלסטינים להמתין בפרסומים: "היזהרו מפרסום השמות לפני אימות והכרזתם בידי מקורות רשמיים של חמאס ואל תיגררו אחר התקשורת השקרית של האויב".

מפת עזה ומחנה הפליטים שאטי (צילום: google maps)
מחנה הפליטים שאטי | צילום: google maps

בינתיים בעזה נשמעים גם קולות אחרים, בעיקר בפיד (היזן) ברשתות החברתיות. עזתים שמותחים ביקורת חריפה על חמאס על כך שממשיך להשתמש בתושבי הרצועה כמגן אנושי. "יותר מ-50 הרוגים עד כה בגלל ההסתתרות בין האנשים", כתב אחד מהם. "חמאס צריך לשתוק ולא לדבר על החזית הפנימית. תשאירו את ההצהרות בחוץ ותצפו במציאות ברצועה ואז תבינו למה אני מתכוון".

עזתי אחר תקף: "יותר מ-50 הרוגים בעזה כי הוא מסתתר בקרב האנשים בעיר. הפתרון האידיאלי עבורם הוא להיות עטופים באנשים, מגנים אנושיים. זה מה שהכלבים רגילים אליו".

"כל יום שומעים על 'טבח' חדש, אבל אנחנו יודעים מה הסיבה - יש מבוקשים שמסתתרים בין האזרחים ואוהליהם", סיכם תושב הרצועה. "כל מבוקש בן כלב שמהווה סכנה לחיי האזרחים - שלא יתחבא ביניהם ובין אוהליהם. הדם שלנו לא זול".