עדכונים בולטים

21:59 - צבע אדום בעין השלושה שבעוטף

21:30 - גורמי ביטחון: גל השמועות על חילוץ חטופים בעזה - שקרי

19:12 - דיווחים בלבנון: צה"ל תוקף בכפר יארון, דרום המדינה

19:07 - שני לוחמי שריון נפצעו קשה מירי נ"ט בדרום רצועת עזה, משפחותיהם עודכנו

18:45 - נקבע מותו של בן ה-70 שהותקף בידי פלסטיני בקלקיליה

ממרכז רפואי מאיר נמסר כי הישראלי, בן ה-70, שפונה לקבלת טיפול רפואי אחרי שהותקף בידי פלסטיני בקלקיליה, מת מפצעיו. 

18:38 - דובר הבית הלבן על המתקפה של נתניהו על ממשל ביידן: "מאכזב במיוחד"

דובר הבית הלבן לענייני ביטחון לאומי ג'ון קירבי התייחס לסרטון שפרסם נתניהו, שבו תקף את ביידן על כך שמונע אספקת חימושים מישראל. "לא ידענו שהסרטון הזה מגיע וזה היה מאכזב במיוחד כי אין עוד מדינה שעוזרת לישראל כמו ארה"ב. אין לי מושג מה היה האינטרס של נתניהו, וקשה לדעת מה עבר עליו. הסרטון היה תמוה בלשון המעטה".

18:35 - לחימה בשכונות הצפופות ברפיח: תיעוד ממצלמות הגוף של צוות הקרב של חטיבת הנח"ל

לוחמי חטיבת הנח"ל מבצעים בשבועות האחרונים סריקות מבוססות מודיעין ופושטים על יעדי טרור במרחב. באחת הסריקות שביצעו הכוחות, הםאיתרו בבית מגורים אמצעי לחימה רבים שהוחבאו בארונות בגדים, בהם רימונים, מטענים, משגר וטילי נ"ט, מחסניות ונשקים.

בסריקה נוספת שנעשתה בידי רחפן, אותר פיר מתחת למיטת ילדים ובחדר נוסף אותר מעבר בקיר אותו יצרו מחבלי חמאס כדי לעבור בין בתי מגורים בשכונות צפופות. מכלול האש החטיבתי השמיד תשתיות טרור במרחב, ביניהם מחסני אמל״ח, כשלאחר תקיפתם נראו פיצוצי משנה המעידים על אמל"ח רב.

רחפן איתר חור מעבר למחבלים בבתי מגורים (צילום: דובר צה"ל)
רחפן איתר חור מעבר למחבלים בבתי מגורים | צילום: דובר צה"ל

18:30 - נתניהו למשפחות החטופים החללים: "מחויבים להחזיר את כולם, לא נוותר על אף אחד"

רה"מ נתניהו נפגש בלשכתו עם משפחות החטופים שקיבלו הודעה על הירצחם של יקיריהם בשבי חמאס. מדברי נתניהו לבני המשפחות: "אנחנו מחויבים להחזיר את כולם, את כל ה-120 החטופים - החיים והחללים כאחד. גם אם זה בשלבים, לא נוותר על אף אחד. כשאנחנו בתוך עזה הלחץ משתנה, הפעילות שלנו מייצרת הזדמנויות להשבת החטופים".

"לא נצא מרצועת עזה עד שכל החטופים יחזרו, ולא נצא עד שנחסל את היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס. אין לנו אופציה להרים ידיים, אין לנו אופציה לוותר על הניצחון", הוסיך רה"מ. "זו עמדתי. מי שמתנגד - שיתנגד בגלוי".

16:47 - צה"ל: 20 שיגורים במטח האחרון לגליל

דובר צה"ל עדכן כי לפחות 20 רקטות נורו לגליל המערבי במטח האחרון. משעות הבוקר שוגרו 45 רקטות למרחב.

16:04 - דיווחים בלבנון: רכב הותקף על ידי כטב"ם בחנאויה שבאזור צור

בתיעודים שפורסמו ברשתות החברתיות נראה הרכב שהתוקף הרוס לחלוטין, בעיקר בחלקו הקדמי.

רכב הותקף בידי כטב"ם בחנאויה שבאזור צור, לבנון
רכב הותקף בידי כטב"ם בחנאויה שבאזור צור, לבנון

15:30 - האזעקות בגליל המערבי: זוהו מעל עשרה שיגורים לעבר שומרה וזרעית, פגיעה ישירה בבית פרטי

פגיעה ישירה בבית בפרטי בזרעית
פגיעה ישירה בבית בפרטי בזרעית

15:00 - צה"ל חיסל את מפקד המבצעים של גזרת ג'ויא בחיזבאללה

כלי טיס של חיל האוויר חיסל את המחבל פצ'ל אבראהים, שימש כמפקד המבצעים בגזרת ג׳ויא של חיזבאללה, במרחב דיר כיפא שבדרום לבנון.

בתפקידו היה אחראי על תכנון והוצאה לפועל של מתווי טרור לעבר שטח ישראל. במקביל, עסק בפיקוד על הכוחות הרגליים במרחב ג׳ויא. במהלך החודשים האחרונים קידם את התבססות חיזבאללה בדרום לבנון, תוך ניסיונות לשיפור הלחימה הקרקעית של הארגון.

פעיל חיזבאללה, עבאס אבראהים חמאדה שחוסל בצור
פעיל חיזבאללה, עבאס אבראהים חמאדה שחוסל בצור

14:30 - אזעקות בזרעית, ערב אל-עראמשה ושומרה שבגליל המערבי

14:10: חשד: ישראלי כבן 70 הותקף באזור קלקיליה כשרכבו נשדד, מצבו קשה  

לפי המשטרה, גבר כבן 70 הגיע למעבר אליהו בשומרון כשהוא מחוסר הכרה ומצבו קשה לאחר שהותקף בזמן שרכבו נשדד באזור קלקיליה. כוחות משטרה וצבא הגיעו לנקודה ופתחו בבדיקת האירוע. במד"א מבצעים בגבר פעולות החייאה. 

12:20: בלבנון מדווחים: רכב הותקף בידי כטב"ם בדיר כיפא שבאזור צור

רכב הותקף בידי כטב"ם בדיר כיפא שבאזור צור
זירת התקיפה בלבנון

 

רכב הותקף בידי כטב"ם בדיר כיפא שבאזור צור
זירת התקיפה

11:00 - צה"ל והשב"כ חיסלו את מוביל מתווה הצליפה של חמאס בבית חאנון 
כלי טיס של חיל האוויר, בהובלת אוגדת עזה, אמ״ן והשב״כ, תקף וחיסל במרחב בית חאנון את מחבל חמאס אחמד חסן סלמי א-סווארכה. א-סווארכה שימש מפקד בחוליה בכוח הנוח'בה ופשט ליישובי העוטף ב-7 באוקטובר. המחבל הוביל והכווין את מתווה הצליפה במרחב בית חאנון והיה לו חלק בפעולות טרור נגד כוחות צה״ל.

07:45 - מפגינים חוסמים את נתיבי איילון באזור לה גווארדיה, חסימות גם בכביש החוף ובמחלף קיסריה
משפחות חטופים ופעילות מחאת הנשים להחזרת החטופות והחטופים חוסמות את איילון לכיוון צפון, סמוך למחלף לה גווארדיה בקריאה: "העיניים עליכם: העסקה נופלת המדינה בוערת". בין המשפחות המשתתפות: יפעת קלדרון, בת דודתו של עופר קלדרון ושי מוזס, אחיינו של גדי מוזס. 

במקביל, תחת המסר "די לממשלת החורבן" מתקיימות כמה חסימות במחלף קיסריה ובכביש החוף באזור מעגן מיכאל. המפגינים קוראים לראש הממשלה לקחת אחריות על אסון 7 באוקטובר ולהתפטר: "איבדנו את הבתים שלנו, ולך יש שלושה. הנה אנחנו מונעים ממך גישה לבית שלך, כפי שמאות אלפי ישראלים חווים בשנה האחרונה".

משפחות חטופים ומפגינים חוסמים את איילון צפון (צילום: אודי סלמנוביץ )
משפחות חטופים ומפגינים חוסמים את איילון צפון | צילום: אודי סלמנוביץ
משפחות חטופים ומפגינים חוסמים את איילון צפון (צילום: מחאת הנשים להחזרת החטופות והחטופים)
חסימות בנתיבי איילון | צילום: מחאת הנשים להחזרת החטופות והחטופים

06:22 - דיווח ב-CNN: צבא ארה"ב התקין וחיבר מחדש את המזח ההומניטרי הצף ברצועת עזה, ימים לאחר שפורק זמנית שנית בשל מזג האוויר הגלי והסוער

04:01 - דיווחים פלסטיניים: צה"ל תוקף בדרום רצועת עזה. במקביל מדווחים הפלסטיניים על פעילות כוחות צה"ל בטולכרם

01:49 - סנטקום: השמדנו שתי ספינות בלתי מאוישות ושתי תחנות פיקוד ושליטה של החות'ים
מפיקוד המרכז של צבא ארה"ב נמסר כי ב-24 השעות האחרונות כוחותיו השמידו בהצלחה שתי ספינות בלתי מאוישות של החות'ים בים סוף. בנוסף, נמסר כי כוחות סנטקום השמידו שתי תחנת פיקוד ושליטה של המורדים מתימן.

23:38 - החות'ים מפרסמים תיעוד דרמטי: מפציצים ספינה בים סוף - והיא טובעה
ערוץ אל-ג'זירה פרסם תיעוד של תקיפת הספינה היוונית MV TUTOR בידי החות'ים בים סוף בשבוע שעבר, באמצעות שתי סירות נפץ - מה שהביא לשקיעתה. 

20:41 - דובר צה"ל מבהיר את דבריו: "צה"ל מחויב להשגת מטרות המלחמה כפי שהוגדרו בידי הקבינט"
דובר צה"ל פרסם הודעת הבהרה לאחר שאמר כי "חמאס זה רעיון - ואי אפשר להשמידו": "צה״ל מחויב להשגת מטרות המלחמה כפי שהוגדרו על ידי הקבינט, פועל כך לאורך כל המלחמה לילות כימים וכך ימשיך. מפקדי צה"ל ומשרתיו נלחמים בנחישות ובהתמדה להשמדת היכולות הצבאיות והתשתית השלטונית והארגונית של החמאס בעזה, מטרה צבאית מובהקת".

עוד נמסר: "דובר צה"ל התייחס בדבריו להשמדת חמאס כאידיאולוגיה וכרעיון והדברים נאמרו על ידו באופן ברור ומפורש. כל טענה אחרת היא הוצאת הדברים מהקשרם".

מאחורי הקלעים: איך הגיעה ההבהרה?
בעקבות התבטאותו של דובר צה"ל, רה"מ ושר הביטחון דרשו מלשכת הרמטכ"ל הבהרות בנושא. נתניהו זעם על האמירה והוציא הודעה מלשכתו ולפיה "אחת ממטרות המלחמה היא השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס". לאחר מכן, גלנט הציע לרמטכ"ל לפרסם הבהרה שתסביר את אמירת הגרי - וזה מה שבוצע.

20:00 - גלנט בפיקוד הצפון: "אנחנו מחזקים את מערכי המודיעין - ונערכים לכל אפשרות"
שר הביטחון יואב גלנט הגיע הערב להערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון בצפת, יחד עם הרמטכ"ל הרצי הלוי. במרכז הערכת המצב, שר הביטחון קיבל סקירה על ההתפתחויות האחרונות בלחימה מול חיזבאללה. 

"מבחינתי הפעולה הזאת נובעת על מנת להיות מוכנים להמשך הפעולה שלנו, התכוננות, מוכנות והיערכות כנגד כל דבר שיכול לבוא. צה"ל צבר ניסיון עצום בלחימה כתוצאה מהמלחמה - גם בדרום וגם בצפון וזה נכון על כל המערכים ועל השיתופי פעולה בניהם", אמר גלנט.

מפקד חיל האוויר, שר הביטחון והרמטכ״ל  (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
מפקד חיל האוויר, שר הביטחון והרמטכ"ל בהערכת מצב בפיקוד הצפון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

עוד הבהיר השר: "אנחנו משלימים את המוכנות היבשתית, האווירית, מחזקים את מערכי המודיעין ונערכים לכל אפשרות. צריך לזכור את המצב הבסיסי - שחיזבאללה פתח נגדנו במלחמה, בשמונה באוקטובר, יום אחרי חמאס, ומאז הוא לא עצר אותה".

"יש לנו חובה לשנות את המצב בצפון ולהחזיר את האזרחים בביטחון לביתם ואנחנו נמצא את הדרך על מנת לעשות את הפעולה הזאת, כי כשאני מסתכל אל האזרחים ואני פוגש אותם, גם את הנציגים שלהם וגם את האנשים, יש להם ציפייה ואני חושב שהיא מוצדקת ואנחנו נצטרך ליישם אותה", הוסיף שר הביטחון. 

19:20 - חיל האוויר תקף יעדי חיזבאללה בדרום לבנון
דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מוקדם יותר היום עמדת שיגור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון, בנוסף למבנה צבאי ותשתית טרור של הארגון.

18:40 - הרמטכ"ל בגבול הצפון: "האויב יודע רק מקצת מהיכולות שאנחנו מחזיקים"
הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי ביקר היום בסוללות הגנה אווירית בגבול הצפון, ושוחח עם לוחמי ולוחמות ההגנה האווירית. לצד מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר ומפקדים נוספים, הבהיר הלוי: "האויב יודע רק מקצת מהיכולות שאנחנו מחזיקים, ויפגוש אותם כשצריך בזמן הנכון".

"אנחנו מעל שמונה חודשים במלחמה ארוכה, ואתם מעל שמונה חודשים בהגנה שהיא הגנה מורכבת", הוסיף הלוי ללוחמים. "ההגנה הזו נותנת הרבה מאוד ביטחון לאזרחים ולצה"ל, אבל אנחנו לא מסתפקים בזה, יש לנו עוד כוחות רבים בצה"ל שעוסקים בהתקפה על חיזבאללה. גם היום הרגנו לו כבר כמה פעילים".

הלוי התייחס גם לתיעוד שפרסם אתמול חיזבאללה, ובו נראה מפרץ חיפה ותשתיות רגישות של צה"ל. "זו יכולת שאנחנו מכירים, ואנחנו מכינים ובונים פתרונות להתמודד עם יכולות כאלה ועם יכולות אחרות שבבוא העת תפגשו גם את המימוש שלהם בזמן הצורך", הוא הבהיר.