אמש (חמישי) נרשם שיא חדש בלחימה צפון. מספר האזעקות היה הגבוה ביותר מתחילת המלחמה, וחודש יוני הפך למטווח בשמונת החודשים האחרונים. ועדיין, נראה שהתגובה שחיזבאללה תכנן לא הביאה לנזק הרב שביקש לייצר – לאחר חיסולו של בכיר הארגון וכשמטרתו להרתיע את ישראל.

בפיקוד הצפון מתמקדים בינתיים במטרות שיצמצמו את יכולות התקיפה של חיזבאללה. אך בצבא ממליצים בשלב הזה להעביר את הקשב לצפון – לסיים בהקדם את הפעולה ברפיח כדי להתפנות ללבנון. בדיון קבינט המלחמה שנערך אמש בנושא, הצבא אף המליץ על כך בפני הדרג המדיני.

פגיעות בצפון בעקבות המטח הכבד (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
הנפילות בצפון, אמש | צילום: דוד כהן, פלאש 90

גורם ביטחוני העריך שדרושה פעולה נחרצת יותר בזירה הצפונית, כדי לאפשר חזרה ליישובים. "ביטחון אפשר להביא בהסכם, תחושת ביטחון לתושבים לא נוכל להביא מבלי לנקוט צעדים אקטיביים", אמר. "בגבול הצפון חייבים לבצע שינוי עמוק אם רוצים שהתושבים יחזרו הביתה".

בחיזבאללה טענו שהוציאו אתמול לפועל את "המתקפה הגדולה ביותר מאז 8 באוקטובר". בשעות אחר הצוהריים שיגרו תשעה כטב"מי נפץ לעבר בסיסי צה"ל, שבעה מהם יורטו ובמקביל, שוגרו מטחים כבדים לגליל העליון ולרמת הגולן. מאוחר יותר נפצעו שני חיילים נפצעו בינוני וקל מפגיעת נ"ט ברכס רמים.

שרפות עקב המטח הכבד לצפון (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
"לא יישאר מה להציל", לפחות 15 מוקדי שרפות | צילום: דוד כהן, פלאש 90

הצפון בוער: "לא יישאר מה להציל"

בעקבות המטחים פרצו שרפות בכמה מוקדים – לפחות 15. בבירייה פעלו יותר מ-20 צוותים של צה"ל, קק"ל וכבאות והצלה. ברמת הגולן ובקצרין התנהלו במשך שעות ניסיונות כיבוי בצל הימשכות הירי הכבד מלבנון. המשטרה סגרה את כביש 959, בין צומת האמיר (ווסט) לצומת גונן.

ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר אמר אתמול: "המדינה חייבת לתגבר את כוחות הכיבוי לפני שלא יישאר על מה להגן. הצפון היפה שלנו נשרף והלב נשרף, חייבים להסיר את האיום על תושבי הצפון ולאפשר לצה"ל להנחית מהלומה על האויב שיבין שכל יעד שהוא ישרוף אנחנו נשקם".