צה"ל התיר ביומיים האחרונים לפרסם את שמותיהם של 12 חללי צה"ל. שמונה מהם נהרגו ביום שבת בתקרית הנמר"ה ברפיח, אמש (שבת) נפטר מפצעיו לוחם שנפצע לפני חמישה ימים, הבוקר הותרו לפרסום שמותיהם של קצין ולוחם שנהרגו אתמול בקרב בצפון הרצועה, והערב גם שמו של לוחם שנפל בפיצוץ פיר ממולכד בדרומה.

אלו שמות הנופלים: סמ"ר צור אברהם, סמל שלום מנחם, סמל יקיר יעקב לוי, סמ"ר עז ישעיה גרובר, סמ"ר אור בלומוביץ, סמ"ר סטניסלב קוסטרב, סמל איתי עמר, סמל אליהו משה צימבליסט, רס"ב (במיל') אילון ויס, סרן (במיל') איתן קופלוביץ, סמל יאיר רויטמן, סרן ווסים מחמוד.

סמל שלום מנחם

סמל שלום מנחם ז"ל, הלוחם השמיני שנהרג בתקרית הנמר"ה ברפיח ושמו הותר לפרסום הערב, התגורר באותו הרחוב של בית משפחתו של רס"ב אילון ויס שנפל בקרב בצפון הרצועה בסוף השבוע. שלום, בן 21, הוא שירת בגדוד ההנדסה 601 שבעוצבת הברזל (401). שלום ז"ל למד בישיבת ההסדר בשעלבים, ובצילום שפורסם ברשתות החברתיות הוא נראה לצד שני חבריו לספסל הלימודים, יקיר יעקב לוי ואליהו משה צימבליסט שנפלו גם הם בתקרית הקשה.

סמ"ר צור אברהם

סמ"ר צור אברהם ז"ל, בן 22 ממודיעין, שירת כלוחם בסיירת הנח"ל. הוא נהרג בהתפוצצות מטען בפעילות בתל סולטאן שבפאתי רפיח, במהלך סריקות אחר פירי מנהרות. הלוויתו התקיימה הלילה בחלקה הצבאית בעיר. "התבשרנו הערב על נפילתו של סמ"ר צור אברהם לוחם סיירת הנח"ל", כתב חיים ביבס ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות. "צור, בוגר הישיבה התיכונית לפיד, הניח הורים, שלוש אחיות ושני אחים".

סמ"ר צור אברהם ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר צור אברהם ז"ל | צילום: דובר צה"ל

רס"ב (במיל') אילון ויס

רס"ב אילון ויס ז"ל בחר להמשיך לשרת למרות שלמעשה יכול היה לסיים את שירות המילואים כבר לפני עשור. הוא נהרג ארבעה חודשים בלבד לפני יום הולדתו ה-50 הניח הורים ואחים, את אשתו נטע, את שבעת ילדיהם ונכדה אחת. "השעות קשות מאוד, זה בלתי נתפס", סיפר אחיו של אילון, אסף, בריאיון ל"שלוש". "עוד ארבעה חודשים הוא היה אמור לחגוג 50 עם שבעת ילדיו המתוקים".

סרן (במיל') איתן קופלוביץ 

סרן במילואים איתן קופלוביץ ז"ל, בן 28, מהושעיה, שירת כקצין לוחם בגדוד חש"ן 129, חטיבה 8, ונפל ביום שבת בקרב בצפון רצועת עזה. איתן הניח אישה ותינוק. בסרטון מיום ההולדת שלו שחגג במילואים אמר: "כל יום אני מרים את הראש מחדש ואני אומר - אין סיבה שזה יעבוד. אבל משהו עובד וזה ממש משמח אותי. הייתי מעדיף להיות עם אנשים אחרים ביום הולדת שלי, אבל זה לגמרי משמח וכיף להיות אתכם".

סמל יקיר יעקב לוי

סמל יקיר יעקב לוי ז"ל, בן 21, מחפץ חיים, שירת כלוחם בגדוד ההנדסה 601, עוצבת עקבות הברזל (401), ונפל באסון הנמר"ה ברפיח. יקיר הניח זוג הורים וארבעה אחים. "אדם חברותי, נעים הליכות וחריף כתער", סיפרו עליו בישיבת ההסדר שלעבים שבה למד. חברו אוריה ניסימי ספד לו: "הוא היה בן אדם שיודע, בן אדם שלמד, שישב בישיבה ועם זאת, נלחם והתגייס".

סמל יקיר יעקב לוי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל יקיר יעקב לוי ז"ל | צילום: דובר צה"ל

סמל אליהו משה צימבליסט

סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל, בן 21, מבית שמש שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), ונפל באסון הנמר"ה ברפיח. בגיל שנתיים עלה עם משפחתו מארה"ב, ומאז התעקש תמיד לדבר ולכתוב בעברית, הוא הרגיש ישראלי והתגאה בשירותו בהנדסה קרבית. היום הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, מלווה במאות חברים ובני משפחה שסיפרו על ילד עם לב וידי זהב.

סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל
סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל

סמל איתי עמר

סמל איתי עמר ז"ל, בן 19, מכוכב יאיר - צור יגאל, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), ונפל באסון הנמר"ה ברפיח. איתי היה האח הצעיר מבין שלושה אחים. אחיו, אופיר חלדי, סיפר עליו: "הוא היה בן-אדם פשוט מיוחד, הוא פשוט בא לשמח. בן אדם שמאוד מכיל, מאוד רגוע ומאוד נינוח". היום הובא למנוחות בבית העלמין בכוכב יאיר.

סמל איתי עמר ז"ל
סמל איתי עמר ז"ל

סמ"ר עז ישעיה גרובר

סמ"ר עז גרובר ז"ל, בן 20, מטל מנשה, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), ונפל באסון הנמר"ה ברפיח. הוא גדל במשפחה עם חמישה אחים ואחיות, אימו סיפרה שאין לה ספק שהיה נכנס שוב לעזה, גם אם היה יודע שייהרג, ושהיה גאה כל כך בכומתה ובשירות. מתן ידידיה, דודו של עז, סיפר: "עז גדל במשפחה מלאת ערכים שחינכה אותו לכיבוד הורים ומורים. הוא היה נער מלא תשוקה ואהבה לחיים, מרכז החברה ביישוב ומרכז החברים בצבא".

סמ"ר עז ישעיה גרובר ז"ל
סמ"ר עז ישעיה גרובר ז"ל

סמ"ר אור בלומוביץ

סמ"ר אור בלומוביץ ז"ל, בן 20, מפרדס חנה - כרכור, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), ונפל באסון הנמר"ה ברפיח. אור ז"ל היה הנכד הבכור במשפחה, תולעת ספרים וידען גדול בהיסטוריה, בוגר חוגי סיירות.

סמ"ר אור בלומוביץ ז"ל
סמ"ר אור בלומוביץ ז"ל

סמ"ר סטניסלב קוסטרב 

סמ"ר סנטיסלב קוסטרב ז"ל, בן 21 מאשדוד, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), ונפל באסון הנמר"ה ברפיח. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בעירו אשדוד. הילה אלבז, קרובת משפחה של סטניסלב, ספדה: "סטס שלנו, ילד חייכן, עם לב זהב שאין לכל אחד. אי אפשר לעכל את האובדן שלך, אתה לא מבין כמה אתה חסר".

סמ"ר סטניסלב קוסטרב ז"ל
סמ"ר סטניסלב קוסטרב ז"ל

סרן ווסים מחמוד
.

סרן ווסים מחמוד, בן 23 מבית ג'ן, שירת כסגן מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601. מחמוד ז"ל, ששמו כבר הותר לפרסום במוצאי שבת, פיקד על הנמר"ה שבה שהה עם שבעת לוחמיו, שנפגע ככל הנראה ממטען או מנ"ט. מכריו של מחמוד ז"ל סיפרו כי היה צפוי להשתחרר משירות בצה"ל, וכי משפחתו כבר תכננה לערוך לו מסיבה.

עוד הוסיפו כי סבו של סרן ווסים מחמוד ז"ל היה החלל הראשון ביישוב ממנו הוא עצמו מגיע - בית ג'ן. מחמוד ז"ל הניח הורים וארבעה אחים גדולים. ב-1 באפריל היה צריך לצאת לחופשה של שלושה חודשים לפני הלימודים, אך במקום הוא נשאר בצבא כדי להילחם עם חייליו. 

סרן ווסים מחמוד (צילום: דובר צה"ל)
סרן ווסים מחמוד ז"ל | צילום: דובר צה"ל

סמל יאיר רויטמן

במשך חמישה ימים נלחמו הרופאים על חייו של סמל יאיר רויטמן מסיירת גבעתי, שנפצע אנושות בפיצוץ מבנה הממולכד בדרום הרצועה. ארבעה מחבריו לסיירת נהרגו שם, ביום שבת מת מפצעיו. יאיר, בן 19 מקרני שומרון, הניח חמישה אחים ואחיות, וזוג הורים. איתן, אביו של יאיר, אמר: "זה ילד שהיה לנו אותו רק 19 שנה אבל אני חושב שכל שנייה ודקה איתו היו אוצר שלם. זו זכות ענקית-ענקית שיש לי ילד כזה".

סמל יאיר רויטמן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל יאיר רויטמן ז"ל | צילום: דובר צה"ל