כחודש עבר מאז נכנס צה"ל לראשונה ללחימה עצימה ברפיח, ובצמרת הצבא מזהים כי לפחות שניים מארבעת גדודי חמאס במרחב הוכרעו. במערכת הביטחון אומרים כי מאות רבות משני הגדודים הנותרים של חטיבת רפיח נמלטו ככל הנראה לאזור ההומניטרי במואסי, שם מתגוררים מאות אלפי עקורים מכל רחבי רצועת עזה. במקביל, ישנה התקדמות במגעים מול המצרים והאמריקנים לבניית מכשול חדש בציר פילדלפי ובמעבר רפיח.

בצל האסון הכבד שאירע בשבת, שבו נהרגו שמונה לוחמי הנדסה, בצה"ל אומרים כי ישנה התקדמות משמעותית בלחימה ברפיח ושליטה מלאה על ציר פילדלפי. אחת המטרות של כניסה למרחב היא פירוק ארבעת גדודי חמאס שנשארו שם ונראה כי שניים מהם פורקו לחלוטין וכבר לא פועלים כמסגרת לוחמת מסודרת.

מעבר רפיח (צילום: דובר צה"ל)
מעבר רפיח | צילום: דובר צה"ל
ציר פילדלפי (צילום: חדשות 12)
ציר פילדלפי | צילום: חדשות 12

המטרה של צה"ל היא לפגוע בפיקוד הבכיר של הגדוד, במערכי השליטה שלו ולהרוג כמה שיותר מחבלים. בצה"ל יודעים שהמסגרת הגדודית הוכרעה ברגע ש-70% ממנה – לוחמיה, מפקדיה, התשתיות שלה ומערך השליטה – פורקו. במערכת הביטחון מעריכים כי בתוך שבועות בודדים יהיה אפשר להשיג את מטרות המבצע בעיר.

ההערכה בצה"ל כי שניים מארבעת הגדודים בחטיבת רפיח כבר פורקו והמחבלים בהם פועלים באופן עצמאי וללא מסגרת מסודרת. עם זאת, למרות שהיכולת שלהם להוציא פעילויות "איכותיות" שיפגעו בחיילי צה"ל פחתה, הם עדיין יכולים לזנב בכוחות ולגרום לפגיעה בלוחמים ולהסב אבדות.

נמר"ה, כלי רכב הנדסי (צילום: דובר צה"ל)
נמר"ה, כלי רכב הנדסי | צילום: דובר צה"ל

שני הגדודים הנותרים בחטיבת רפיח – כך מאמינים בצה"ל – נמלטו למחנה העקורים ולאזור ההומניטרי. מאות המחבלים שנמלטו מעריכים כי צה"ל יימנע מהפצצת השטח מחשש לפגיעה בבלתי מעורבים, מה שיביא לביקורת נוקבת על ישראל.  

בשבוע שעבר אישרו בצה"ל כי הכוחות שולטים בכל ציר פילדלפי ופועלים להשמדת מנהרות הברחה וטרור. אחד האתגרים המשמעותיים של צה"ל בלחימה בדרום הרצועה הוא להבטיח כי ציר ההברחות ממצרים יחדל מלהתקיים. לשם כך בוחנים בישראל הקמת מכשול מתקדם שכולל חיישנים ואמצעים אלקטרונים שיסייעו בהפחתת ההברחות. ישנה התקדמות מול המצרים והאמריקנים לבניית מכשול שכזה, גם במעבר רפיח.

8 הרוגים באסון הנמ"ר ההנדסי

שמונה לוחמי הנדסה נהרגו בשבת בתקרית הקשה ברפיח שבדרום רצועת עזה. האירוע התרחש באזור השעה 5:00 בבוקר, ובעיצומו של קרב ארוך שמנהל צה"ל כבר מספר ימים בשכונת תל א-סולטאן שבמערב העיר רפיח. שיירה של כלי רכב משוריינים נעו קרוב מאוד לציר פילדלפי, ואז על פי ההערכה  - בוצע ירי של טיל RPG לעבר הרכב, שהיה החמישי בשיירה. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו.

חללי אסון הנמר"ה (צילום: דובר צה"ל)
חללי אסון הנמר"ה | צילום: דובר צה"ל

כתוצאה מפיצוץ המטען או ירי טיל הנ"ט, חומרי נפץ שנמצאים על הנמר"ה התפוצצו. אז נוצרה בעירה שבעקבותיה נספו כל שמונת הלוחמים שבתוך הכלי. נגמ"ש הנמר"ה הינו הנגמ"ש של חיל ההנדסה שפועל עם הכוחות בשטח. מדובר בנגמ"ש ייעודי של החיל והוא נועד לשאת גם חומרי נפץ בצורה שאמורה לשמור על הלוחמים שנמצאים בתוכו.