יותר משמונה חודשים מאז ה-7 באוקטובר, והתמונה שמגיעה מרצועת עזה - מעוררת דאגה. מחבלי חמאס משתקמים בח'אן יונס, במחנות המרכז וגם בצפון הרצועה, שם הם עושים הכול כדי לקחת את המושכות בחזרה לידיהם ולהפגין משילות בשטח. מבחינתם כל האמצעים כשרים ותושבי הרצועה כבר מזמן הפכו ל"מגנים אנושיים" שמצויים בין המוני המחבלים.

תושב רצועת עזה שנמצא עם משפחתו במחנות המרכז בתקופה האחרונה, אמר היום (ראשון) בשיחה עם N12 כי "הרבה פעילי חמאס נמצאים פה והם מסתתרים חמושים. הם נמצאים בעיקר בבתי הספר ובבתי החולים ומשתמשים בהם על חשבוננו, האזרחים".

אולם, זה כמה חודשים שהפרוקסי של חמאס פועלים גם בתצורה אחרת, בתחפושת שונה תחת הכינוי
"ועדת ההגנה העממית". למעשה, אלו רעולי פנים שמצוידים באלות ומסתובבים עם סרט לבן על ראשיהם - אך בפועל, הם פועלים תחת משרד הפנים של חמאס ומבצעים פעולות שיטור כדי לשמור על האחיזה בשטח.

גורם ברצועת עזה, ששוחח עם N12, אמר כי "הוועדות העממיות גם 'מאבטחות' את הסיוע בצפון הרצועה, חוברות לכל מיני חמולות. כשחמאס מחליט להכניס ציוד, הוא משתמש באותן ועדות עממיות כדי להשתלט ולבזוז חלק מהציוד של האוכלוסייה".

במקביל, מערך ההסברה המשומן של חמאס פועל שעות נוספות כדי להדהד שפעיליו מחזירים את המשילות שאבדה בחודשים האחרונים. מדי יום הם מפרסמים פוסטים ברשתות החברתיות על שיקום התשתיות והפעילות השוטפת של הארגון.

תיקון הביוב בח'אן יונס
תיקון הביוב בח'אן יונס
תיקון הביוב בח'אן יונס
תיקון הביוב בח'אן יונס

מערך ההסברה מוסיף לתקוף את ישראל ולהפיץ נרטיב שקרי, שמתעלם מהעובדה שמחבלי חמאס הם אלו שעשו שימוש במתקנים אזרחיים לצורכי טרור. כך למשל, לפני כמה ימים עיריית ח'אן יונס הודיעה כי "צוותי החירום ממשיכים בעבודות פינוי הביוב והקווים באזורים שונים בח'אן יונס".

בהודעה אחרת הצהירו כי "העירייה תיקנה והפעילה את מתקן התפלת המים המרכזי א-סעאדה במרכז העיר ח'אן יונס שמייצר מים מותפלים בקיבולת של 25 מ"ק לשעה".

תיקון מתקן התפלת מים בח'אן יונס
תיקון מתקן התפלת מים בח'אן יונס
תיקון מתקן התפלת מים בח'אן יונס
תיקון מתקן התפלת מים בח'אן יונס

לצד המלחמה שחמאס מנהל מול ישראל מאז הטבח הרצחני שביצעו מחבלי ארגון הטרור בשבת השחורה, הוא פועל ברובד נוסף ולא בוחל באמצעים כדי לפגוע בתושבי הרצועה. פעילי חמאס מדכאים אותם במסווה של אירועים פליליים, מכים אותם באלות, ומשתיקים את קולות הביקורת, מינורית ככל שתהיה, שעלולה להרים ראש. הם עושים זאת במטרה ברורה - לאותת לציבור העזתי: "אנחנו נמצאים בשטח ופה כדי להישאר".

בסרטון שצולם לאחרונה בבית החולים שהדאא' אל-אקצא, תושב הרצועה מתח ביקורת על הנהגת חמאס ואמר: "אנחנו איתנים, זה נכון. אבל הנהגתנו מלוכלכת, היא יצרה את המצב הזה".

עזתי אחר תקף: "כל החיים שלנו נהרסו. החזרתם אותנו 500 שנה אחורה. אנחנו רוצים שהילדים שלנו ילכו לבית הספר. סינוואר, אתה הורג את בני עמכם. הילדים שלנו הם קורבנות של חמאס".

דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי אדרעי, ששיתף את הסרטון כתב: "לאזרח העזתי אין ערך בעיני חמאס. לכן, אין זה מפתיע שמנהיג חמאס-דאעש בעזה, יחיא סינוואר, טען כי שפיכת דם אזרחי תעזור לתנועה. חמאס החל במבצע ה'מבול שלו' אחרי שדאג לביטחונם של מנהיגיו שנמצאים בבתי מלון או במנהרות, מוגנים ורגועים. מנהיגי דאעש סידרו הכול למנהיגיהם, אבל הם התעלמו בכוונה מדאגה לגורלו של עם שלם והשאירו אותו מול מבול של הרס, חורבן ועקירה והם נהנים משפך דמו בתקשורת".

עמר רחים אבו כנאן, יצא נגד הנהגת חמאס שפועלת מחוץ לרצועה וממשיכה לשגר איומים: "אוסאמה חמדאן מלבנון: 'לא נצא מעזה', סאמי אבו-זהרי מאלג'יר: 'לא נצא מעזה', ח'ליל אל-חיה מקטאר: 'לא נצא מעזה', טאהר א-נונו מקטאר: 'לא נצא מעזה', אסמאעיל הניה מקטאר: 'לא נצא מעזה', מוסא אבו מרזוק ממצרים: 'לא נצא מעזה', ע'אזי חמד מטורקיה: 'לא נצא מעזה'".

"מרגל הוא פי מיליון טוב יותר מהחמאסניקים שהביאו את היהודים לעזה, נטשו את הנשים והילדים שלהם ונמלטו במנהרה כמו עכברוש", הצטרף עזתי אחר.