צמרת חמאס נועדה לפני כשבועיים עם בכירים בפתח בדוחה שבקטאר, והעבירה להם את המסר כי היא מוכנה שינהלו אזרחית את רצועת עזה. עם זאת, חמאס מתעקש להמשיך לשלוט במנגוני הביטחון של הרצועה, כך פרסמנו אתמול (חמישי) בערב לראשונה ב"המהדורה המרכזית".

בפגישה בקטאר חשפו אסמאעיל הנייה וח'ליל אל-חיה, איש עזה ומקורבו של יחיא סינוואר, את החזון שלהם ל"יום שאחרי" המלחמה, לפיו פתח ינהל את מערכות הבריאות והחינוך ברצועת עזה, וגדודי אל-קאסם של חמאס יהיו לגורמים הצבאיים הרשמיים של הרצועה.

מחבלי חמאס (צילום: 27א')
צילום: 27א'

ההתעקשות של חמאס להמשיך לשלוט צבאית ברצועת עזה מלמדת על הקצנה בעמדותיו, זאת אחרי שלפני כמה חודשים הביע ארגון הטרור הרצחני עמדה יותר מתפשרת. מקור אמר לחדשות 12: "חמאס מעודד מהשיגיו בשדה הקרב שעדיין שולט וריבון ברצועה".

הנייה ואל-חיה נחשבים למנהיגים המקורבים לאיראנים, בניגוד לחאלד משעל, "האויב" של האיראנים, שמייצג את האגף "המתון" של חמאס, ולא נכח בפגישה.

ראש המוסד דדי ברנע קיבל לפני כשבוע מראש ממשלת קטאר את תשובת חמאס הרשמית למשא ומתן, שהועברה למתווכות אחרי שבועיים של המתנה דרוכה. חמאס, כך אומרים בישראל, דחה בתשובתו את מתווה עסקת שחרור החטופים שהוצג בידי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, והוסיף למתווה חלקים שלא היו בו לפני, כלומר, סירב לעסקה.

דדי ברנע (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בכיר ישראלי אמר: סינוואר הקשיח עמדות ומנסה להכשיל כל מאמץ לעסקה. עם זאת, נותר סיכוי לעסקה - הרבה מכך תלוי בלחץ שיפעילו האמריקנים".

יותר משמונה חודשים מאז ה-7 באוקטובר, והתמונה שמגיעה מרצועת עזה - מעוררת דאגה. מחבלי חמאס משתקמים בח'אן יונס, במחנות המרכז וגם בצפון הרצועה, שם הם עושים הכול כדי לקחת את המושכות בחזרה לידיהם ולהפגין משילות בשטח. מבחינתם כל האמצעים כשרים ותושבי הרצועה כבר מזמן הפכו ל"מגנים אנושיים" שמצויים בין המוני המחבלים.

אסמאעיל הנייה וזיאד נח'אלה בקטאר בצל מסירת התשובה
אסמאעיל הנייה וזיאד נח'אלה בקטאר בצל מסירת התשובה להצעה

תושב רצועת עזה שנמצא עם משפחתו במחנות המרכז בתקופה האחרונה, אמר בתחילת השבוע בשיחה עם N12 כי "הרבה פעילי חמאס נמצאים פה והם מסתתרים חמושים. הם נמצאים בעיקר בבתי הספר ובבתי החולים ומשתמשים בהם על חשבוננו, האזרחים".