השר וחבר הקבינט גדי איזנקוט תקף היום (רביעי) את ראש הממשלה נתניהו בנאום תקיף במיוחד. השר האשים את ראש הממשלה בכך שלא הציג את האמת לציבור, ומתח ביקורת חריפה על תפקודו מול איראן וסעודיה. עוד טען כי הממשלה בהובלתו נכשלה בהחזרת המשילות והביטחון לציבור. 

"מי שאומר שנפרק כמה גדודים ברפיח ואז נחזיר את החטופים זורע אשליית שווא, זה אירוע הרבה יותר מורכב", אמר איזנקוט. "האמת היא שייקח שלוש עד חמש שנים לייצוב משמעותי, ואז עוד שנים ארוכות לביסוס שלטון אחר. ניצחון מוחלט זה סלוגן. נתניהו נכשל בביטחון ובכלכלה".

איזנקוט התייחס ל"4 מטרות העל של הממשלה" והסביר כיצד בעיניו נתניהו והממשלה נכשלו בכולן. 

  1. בלימת תוכנית הגרעין האיראנית: איזנקוט טען כי הממשלה נכשלה ב"בלימת תוכנית הגרעין האיראנית". לדבריו, "לא צריך להיות מצוי בדוחות המודיעין. ברור שאיראן נמצאת היום במקום המתקדם והמאיים שלה מאז שהתחילה את התוכנית הזאת".

  2. חתירה לשלום עם סעודיה: "היה נדמה שאנחנו פסע מהסכם שלום", אמר. "היום זה נראה די רחוק. גם כתוצאה ממה שהתרחש פה וגם כתוצאה מההחלטה הישראלית לסדר עדיפויות (שונה). איזנקוט הדגיש כי "שלום עם סעודיה הוא אינטרס ישראלי מובהק, בדיוק כמו בלימת האיום האיראני". בהמשך התייחס לבניית "מחנה סוני מתון, שראינו איך הוא פועל יחד ארה"ב והבריטים".

  3. יוקר המחיה: איזנקוט סיכם זאת בכך ש"ברור לגמרי שהמגמות שליליות ושהעתיד החזוי לא מלבב".

  4. השבת הביטחון והמשילות: "ברור לגמרי שהממשלה הזאת נכשלה כישלון חרוץ במימוש מטרות העל שהציבה", קבע. "היום אני מדבר כשר בקבינט. אני נושא באחריות מלאה מ-12 באוקטובר ומרגיש אחריות גדולה גם על התקופה שבה הייתי רמטכ"ל". 
הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
"הייתה הסכמה, גילינו בתקשורת שיש 3 בוגדים" | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"אחר 7 באוקטובר הייתה התלכדות והסכמה לאומית רחבה", המשיך. "התקפה הביאה למלחמת אין ברירה, למלחמה צודקת לכל הדעות. כמובן שאחרי 8 חודשים עולה השאלה, ובצדק: איך לסיים את המלחמה הזאת? יחד עם זה, אי אפשר לשווק סלוגן של ניצחון מוחלט וברור בתוך מציאות כל כך סבוכה".

על המגעים לעסקת החטופים אמר כי "יש פער גדול בין מה שמוצג בחדר למה שיוצא החוצה". איזנקוט סיפר שהיו פה אחד עם רה"מ על המתווה, אך לפתע גילו בתקשורת ש"יש 3 בוגדים שרוצים לעצור את המלחמה: גנץ, גלנט ואיזנקוט".

נתניהו וגנץ במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו וגנץ במליאת הכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום הנאום: חילופי האשמות בין הליכוד למחנה הממלכתי

בליכוד מסרו בתגובה על נאומו התקיף: "איזנקוט וגנץ מחפשים תירוצים לסיים את המלחמה ללא השגת מטרותיה, ולפרוש מהממשלה בעיצומה של המלחמה. במקום לעסוק בחתירה לניצחון, הם עוסקים בפוליטיקה קטנה". במחנה הממלכתי השיבו אש: "במקום להוביל להישגים בעקבות התמרון בשדה הקרב, נתניהו מתמרן בין מוקשים פוליטיים ונמנע מלקבל החלטות למען המדינה. בסיסמאות לא מנצחים מלחמות. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".