צה"ל אישר היום (רביעי) כי בכיר חיזבאללה, סאמי טאלב עבדאללה, חוסל הלילה (בין שלישי לרביעי) בפעילות של חיל האוויר – המפקד הכי בכיר בארגון שחוסל מתחילת המלחמה. טאלב, בן 55, נחשב לאחד הפעילים המרכזיים בארגון. הוא נכנס לתפקידו הנוכחי כאחראי על יחידת נאצר ב-2016, אך קודם לכן שימש בשורת תפקידים בכירים.

בהלווייתו של טאלב, נשא ראש המועצה המבצעת של חיזבאללה, האשם ספי א-דין, נאום שבו איים על ישראל בהגברת הפעילות נגדה: "אם המסר של האויב היה לערער את נחישותנו בתמיכה בעזה, אז עליו לדעת שתגובתנו המוחלטת והבלתי נמנעת היא שנגביר את פעולותינו בעוצמה, בכוח, בכמות ובאיכות, האויב יראה מי הם האחים והבנים של אבו טאלב".

הלוויתו של בכיר חיזבאללה טאלב סאמי עבדאללה שחוסל (צילום: רויטרס)
הלוויתו של בכיר חיזבאללה טאלב סאמי עבדאללה שחוסל | צילום: רויטרס

הלוויתו של בכיר חיזבאללה טאלב סאמי עבדאללה שחוסל (צילום: רויטרס)
הלוויתו של בכיר חיזבאללה טאלב סאמי עבדאללה שחוסל | צילום: רויטרס

גם בעיתון אל-אח'באר המקורב לארגון התייחסו לחיסול ואיימו בהסלמה: "האויב הנחית מכה קשה על חיזבאללה במבצע ביטחוני-צבאי שכוון לאחד המפקדים הבולטים בעימות הנוכחי, כשהיה מלווה בלוחמים נוספים בעת תקיפת כטב"מים ישראלים על בית בכפר ג'ויא. החיסול נחשב להסלמה מסוכנת מצד האויב שפותחת פתח לניהול שונה של העימות".

טאלב סאמי עבדאללה
בכיר חיזבאללה, טאלב סאמי עבדאללה שחוסל
טאלב סאמי עבדאללה
בכיר חיזבאללה, טאלב סאמי עבדאללה שחוסל

ביקורת בלבנון: "אל תיכנסו למלחמה"

לצד האיומים על ישראל ועם החרפת הלחימה בגבול, פעילים בלבנון ביקרו את חיזבאללה והפצירו בו לחדול מההסלמה. כך למשל, הפעיל הלבנוני ריימונד חכים כתב בחשבון ה-X שלה: "אם אתם לא מסוגלים להגן על עצמכם ולאזן טרור מול טרור, אל תיכנסו למלחמה. החיים של אנשים הם לא משחק".

הפעיל הלבנוני אחמד יאסין כתב: "ארבעה מהמנהיגים החשובים ביותר של ⁧‫חיזבאללה במכה אחת, וחיזבאללה היה משותק מפחד. בראשם עומד ⁧‫אבו טאלב שנחשב לעמוד תווך במועצה הג'יהאדית, כלומר הוא אחד מששת הגדולים שמנהלים את חיזבאללה, ואחד ממנהיגיו הצבאיים החשובים והחזקים ביותר".

‏הוא הוסיף כי "המפקד קיים אמש פגישה סודית ביותר עם גורמים של יחידת נצר, היחידה הצבאית האחראית על דרום לבנון. הם הותקפו במכה באמצעות טילים מתקדמים, וקבוצת עילית של המנהיגים הבולטים של חיזבאללה חוסלה. מול מכה מוחצת זו הגיב חיזבאללה בכמה רקטות קטיושות חסרות משמעות בגבול. אף אחד מהם לא הגיע לתוך ישראל".

לדבריו, "המצב מראה את חוסר היכולת המוחלטת של חיזבאללה והנהגתה הכוזבת להתעמת ⁧‫עם ישראל‬⁩ ואת מצב הקריסה בפועל שבו הם חיים".

תקיפות צה"ל בלבנון (צילום: רויטרס)
תקיפות צה"ל בלבנון | צילום: רויטרס

גם הפעילה הלבנונית ג'וזי האנה ח'ליפה כתבה בחשבון ה-X שלה נגד חיזבאללה: "החלטנו שמהכיס שלנו אנחנו רוצים ללמד, להאכיל את ילדינו, לטייל, להישאר ערים עד מאוחר ולחיות בשלום ובשלווה, אבל ⁧‫החלטת למות, להרוס ולפתוח במלחמה".

לא רק פעילים לבנוני הביעו ביקרות על הארגון אלא גם חבר הפרלמנט הלבנוני לשעבר פארס סועיד שידוע כמתנגד לחיזבאללה. סועיד כתב בחשבון ה-X: "ההסלמה של המלחמה בדרום לבנון והפגיעה במנהיגי חיזבאללה היא מציאות נפרדת… חיזבאללה לבנון לא יימלט מאחיזתו, כל עוד המלחמה תימשך או שיעלו על הזדמנות".

כ-200 רקטות שוגרו מהבוקר, מוקדי שרפות בצפון

כ-200 רקטות שוגרו מהבוקר לעבר הצפון בכמה מטחים כבדים. לא ידוע על נפגעים. מבנה ביישוב סאסא נפגע ישירות. כמה רקטות נפלו בשטחים פתוחים, וגרמו לשרפות בכמה מוקדים: בבירייה-עין זיתים, בקדיתא, במירון ובכחל. בכבאות והצלה עדכנו כי הצוותים בזירות מתקרבים להכלה של השרפות, ולפי שעה הושגה שליטה על השרפה שהתפשטה ביישוב קדיתא ומירון.

השיגורים לצפון - התפתחויות אחרונות
השיגורים לצפון - התפתחויות אחרונות

בדוברות כיבוי והצלה מסרו מוקדם יותר כי 21 צוותים מכלל תחנות מחוז צפון פועלים בשעות האחרונות, בסיוע של שמונה מטוסים מטייסת הכיבוי האווירית "אלעד" לכיבוי השרפות. בשל החום הכבד ישנו חשש להתפשטות הדלקות בעיקר במרחבים הפתוחים. כביש 89, מכיכר עין זיתים לכיכר מירון, נחסם לתנועה ונתפתח לאחר זמן קצר.