בצה"ל לא הופתעו היום (רביעי) מעוצמת האש של חיזבאללה לעבר הצפון בעקבות חיסול בכיר ארגון הטרור "אבו טאלב". בפיקוד הצפון יש דריכות ומוכנות אל מול האפשרות שהירי יימשך בשעות הקרובות ואולי גם בימים הקרובים. למעשה, בישראל נלקחה בחשבון התגובה של הארגון לפני שהתקבלה ההחלטה על החיסול.

התגובה חסרת התקדים של הארגון והירי הכבד מלבנון מעידים שהחיסול פגע בו משמעותית והכאיב לו. בפיקוד הצפון ובפיקוד העורף מתקיימות הערכות מצב לאורך היום, ולפי שעה אין הנחיות מיוחדות לתושבים.

ההחלטה על חיסול מהסוג הזה מתקבלת באישור הדרג המדיני. הרמטכ"ל הרצי הלוי המליץ לבצע, והוחלט ללכת על המהלך הזה. בישראל מבינים שהיה נכון לגבות מחיזבאללה מחיר גבוה וכואב. כעת, חיזבאללה יורה במטרה להרתיע את ישראל מלהמשיך לבצע חיסולים ופגיעות מהסוג הזה.

תקיפות צה"ל בלבנון (צילום: רויטרס)
תקיפות צה"ל בלבנון | צילום: רויטרס
השיגורים לצפון - התפתחויות אחרונות
השיגורים לצפון - התפתחויות אחרונות

המדיניות הישראלית השתנתה, וישנה מוכנות ליטול סיכונים. לכן, בצה"ל הגבירו את עומק הפגיעה בחיזבאללה. הבעיה היחידה היא שהקבינט לא מנהל דיון אסטרטגי על המטרות והיעדים בצפון. למעשה, אסור לישראל להיגרר להסלמה כפי שאנחנו רואים כעת, אלא עליה להוביל מהלך בעיתוי ובעוצמה שנוח לה. זאת, אחרי שהיא קבעה בדיוק מה ההישגים הנדרשים מבחינתה בצפון.

כך או כך, הצבא מנהל חשיבה והסתכלות אסטרטגית קדימה. הרמטכ"ל ביקר בימים האחרונים בבחריין. הוא נפגש תחת מטרייה אמריקנית עם שורה של רמטכ"לים ממדינת המפרץ, שם דנו בהמשך הקמת, שדרוג ופיתוח ברית הגנה אזורית אל מול האויב הגדול והמרכזי, איראן.

האם פנינו למערכה בצפון? 

הסיכול הממוקד של בכיר חיזבאללה מגיע על רקע ירידה בשיעור החיסולים הממוקדים בתקופה האחרונה וגם על רקע הירידה באיכות המחוסלים בארגון. מכאן מהדהד החיסול של הדמות הבכירה ביותר בחיזבאללה שחוסלה עד כה.

"אבו טאלב" היה מפקד בכיר המקביל למפקד אוגדה - מפקד יחידת נאצר שהאחראית על השטח מהגבול עד הליטני. הוא היה אחראי על מתקפות רבות לעבר הגליל, וידיו מגואלות בדם ובפעולות טרור לאורך הרבה מאוד שנים, משנות 80 ועד היום.

טאלב סאמי עבדאללה
טאלב סאמי עבדאללה
טאלב סאמי עבדאללה
טאלב סאמי עבדאללה

"אבו טאלב" שייך לגווארדיה הישנה של חיזבאללה. הוא היה מקורב לאישים חשובים כמו עימאד מורנייה שחוסל, קאסם סולימאני ומחליפו אסמאעיל קאאני – מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה. למעשה, הוא היה שייך לצמרת המבצעית האופרטיבית הגבוהה ביותר של חיזבאללה.

זו הסיבה שפרשנים בלבנון אומרים הלילה שפנינו להסלמה משמעותית. עיתון אל-אח'באר, השופר של חיזבאללה, כתב היום את הדברים הבא: האויב הנחית מכה קשה על חיזבאללה. הוא עלול להרחיב את טווח השיגורים שלו ל-30 ק"מ בתוך ישראל לאורך הגבול.

בנוסף, ראש המועצה המבצעת של חיזבאללה, האשם ספי א-דין, אמר היום בזמן ההלוויה של "אבו טאלב" את הדברים הבאים: אנחנו מתכוונים להגביר את כמות התקיפות ואת האיכות שלהן, וזו אמירה משמעותית.

למעשה, מה שאנחנו רואים היום זה שינוי מסוים מבחינת כמות השיגורים של חיזבאללה, כולל טילים מדויקים, אך נשאלת השאלה - אם חיזבאללה מתכוון לנצל את האירוע הזה ולהסלים את המצב, או לאו.