כבר 241 יום עברו מאז תחילת המלחמה, ונראה כי המציאות המורכבת ברצועה מגבירה את הלחץ הציבורי בקרב הפלסטינים על הנהגת חמאס. עזתים שלא חוששים לדבר מול המצלמות מוחים על המצב ותוקפים בחריפות את סינוואר. "סינוואר המשוגע זרק אבן לבאר", אמרה עזתית מנוסיראת שבמרכז הרצועה. "החורבן שהמיט יכול לזכות אותו בתואר הגנרל הישראלי המוצלח ביותר. אנחנו לא בחרנו ולא הסמכנו אותו. חמאס משרת במלחמה את ישראל. אנחנו שואלים 'עד מתי?'", היא המשיכה.

גם גרפיטי שנראה על הקירות ברחבי הרצועה מספר את הסיפור של המלחמה הזו, שכנראה בשני הצדדים לא ציפו לראותה בממדים כאלה. "יא סינוואר, יא ש***ט", נכתב על אחד הקירות. "הלכנו לקחת את אל-אקצא, איבדנו את עזה", נכתב על קיר אחר ברצועה.

קולות מחאה אחרים שיוצאים מתוך רצועת עזה אומנם לא נאמרים לעיני המצלמות, אבל מופיעים ברשתות הפלסטיניות. יש להדגיש כי המחאה הזו רחוקה מלצבור תאוצה ולהפוך לכזו שעוברת לרחובות ומרימה את ידיה נגד חמאס, אך עדיין הקולות הללו מספרים את המורכבות שעמה מתמודדים תושבי הרצועה בחודשים האחרונים. "מתי תפסיקו להשתמש בנו כמגן אנושי?", כתב אחד העזתים. אחר הוסיף: "חמאס מתחבא במנהרות ומשאיר את האנשים על הקרקע! חמאס מסתתר בין האנשים והופך אותם למגנים אנושיים!".

בינתיים, אחרי נאומו של ביידן - יש מי מהעזתים שמביע אופטימיות בעזה שתיתכן הפסקת אש, גם אם בפועל עדיין קיימים מכשולים ממשיים בדרך לשם. "אני באמת רוצה שהמלחמה תיפסק והדיבורים המטופשים האלה. אבל זה בידיים של הפוליטיקאים, למרבה הצער".

"זכינו בכבוד" - הקמפיין של חמאס

במקביל לביקורת הקשה, חמאס לא עומד מהצד ומנסה להצטייר כמי שחיזק את ה'סומוד', העמידה האיתנה של תושבי רצועת עזה. כחלק מהקמפיין התקשורתי שארגון הטרור מוביל, הוא מפיץ עוד ועוד סרטונים של עזתים שמדברים במונחים של גאווה, חוזק והתייצבות בסולידריות מאחורי חמאס, לפחות למראית העין.
ילד עזתי אמר בגאווה: "אומנם הפסדנו את שנת הלימודים ברצועת עזה, אבל השגנו את הרמות הגבוהות ביותר של סבלנות, כוח, התמדה ואיתנות. זכינו בכבוד ההגנה על האומה האיסלאמית. מספר גדול מתלמידי עזה הפכו לשהידים או נפצעו".

כחלק מאותו הקמפיין שמהדהד חמאס, עזתי אחר תועד מניף דגל פלסטין בפתח ההריסות של ביתו ואומר: "למרות ההרס, אנחנו עומדים איתנים".

בסרטון אחר שהתפשט ברשתות הפלסטיניות, נראה עזתי שהתפנה מביתו - מראה את מוצרי המזון שהשאיר למחבלי חמאס לאכול - כשיגיעו להילחם באזור.

חמאס לא מסתפק רק בקמפיין תקשורתי, אלא גם נוקט צעדים בשטח כדי להפגין משילות ולהראות שבזמן שנמשכים הדיבורים הריקים מתוכן על "היום שאחרי", מבלי להחליט על אלטרנטיבה, הוא לא מתכוון ללכת לשום מקום. תיעודים שהגיעו לאחרונה מרפיח הראו כיצד מחבלי חמאס יורים ומכים גנבים שבזזו לכאורה בתים ועסקים בשכונה. אלו הופצו כדי לאותת לכולם - "אנחנו בעלי הבית".

ברקע סגירת מעבר רפיח ב-4 השבועות האחרונים, לאחר שצה"ל השתלט על הצד הפלסטיני שלו, בתקשורת הערבית מדווחים על סיום הפגישה המשולשת בקהיר, בהשתתפות מצרים, ארה"ב וישראל לגבי מעבר רפיח. מקור מצרי אמר כי "מצרים דבקה בצורך שישראל תיסוג מהצד הפלסטיני של המעבר עד לחידוש פעילותו, מטילה על ישראל את האחריות המלאה לאי הכנסת סיוע הומניטרי דרכו ומדגישה את הצורך לפעול מיד להכנסה של לפחות 350 משאיות של סיוע הומניטרי לרצועת עזה מדי יום".