צה"ל אישר היום (רביעי) כי בכיר חיזבאללה, סאמי טאלב עבדאללה, חוסל הלילה בפעילות של חיל האוויר – המפקד הכי בכיר בארגון שחוסל מתחילת המלחמה. טאלב, בן 55, נחשב לאחד הפעילים המרכזיים בארגון. הוא נכנס לתפקידו הנוכחי כאחראי על יחידת נאצר ב-2016, אך קודם לכן שימש בשורת תפקידים בכירים.

לפי צה"ל, טאלב חוסל בפעולה מדויקת שכוונה למפקדה של חיזבאללה במרחב ג'וויה, ממנה ניהל הארגון את התקיפות מדרום-מזרח לבנון לעבר שטח ישראל. התקיפה בוצעה שעות לאחר שפיקד על הירי לעבר הגליל, בערב חג שבועות. יחד איתו, חוסלו שלושה מחבלים נוספים מארגון הטרור.

סמי טאלב עבדאללה שחוסל בלבנון (צילום: דובר צה"ל)
סמי טאלב עבדאללה שחוסל בלבנון | צילום: דובר צה"ל

טאלב נחשב לאחת הדמויות המשמעותיות ביותר בחיזבאללה בשנים האחרונות, וממובילי הטמעת רקטות עתירות המשקל. הוא הוביל את ניסיון החטיפה בע׳ג'ר 2005 וניהל את אירועי הנקמה של חיזבאללה לאחר חיסול ג'יהאד מורנייה ב-2015, כולל ירי הנ"ט על שיירה של גבעתי, ממנו נהרגו שני חיילי גבעתי.

במלחמת לבנון השנייה היה מח"ט גזרת בינת ג'ביל, וניהל את הלחימה והקרבות שם מול כוחות גולני. הוא הוביל את הפיגועים ההתקפיים של יחידת נאצר במהלך חודשי המלחמה האחרונים - הירי לקריית שמונה, אצבע הגליל ויישובי רמת הגולן במהלך כל המלחמה, כולל השריפות ברכס רמים.

יחידת נאצר שעמד בראשה אחראית על הירי לכל אזור הר דב, קריית שמונה ואצבע הגליל. בצה"ל אומרים כי העריכו לפני החיסול שיהיה ירי נרחב לצפון, ונערכים גם כעת להמשך הירי של חיזבאללה - אך עם זאת לא מעריכים שנראה הרחבה של טווחי הירי לחיפה או למרכז הארץ.

שריפות ביערות קק"ל בעקבות הירי לצפון (צילום: עובדי ויערני קק״ל)
שרפות ביערות קק"ל בעקבות הירי לצפון, הבוקר | צילום: עובדי ויערני קק״ל
נפילה בצומת עמיעד (צילום: טום צאושו)
נפילה בצומת עמיעד, פגיעה ישירה במבנה בגליל העליון | צילום: טום צאושו

כ-200 רקטות שוגרו מהבוקר, מוקדי שרפות בצפון

כ-200 רקטות שוגרו מהבוקר לעבר הצפון בכמה מטחים כבדים. לא ידוע על נפגעים. מבנה ביישוב סאסא נפגע ישירות. כמה רקטות נפלו בשטחים פתוחים, וגרמו לשרפות בשלושה מוקדים מרכזיים: סמוך לבית ג'אן, ביער עין זיתים ובאזור עמיעד. הושגה שליטה על שרפה שהתפשטה לעבר היישוב קדיתא שבגליל העליון - נזק נגרם לבתים.

בדוברות כיבוי והצלה עדכנו כי 21 צוותים מכלל תחנות מחוז צפון פועלים בשעות האחרונות, בסיוע של שמונה מטוסים מטייסת הכיבוי האווירית "אלעד" לכיבוי השרפות בבירייה-עין זיתים, בקדיתא, במירון ובכחל. בשל החום הכבד ישנו חשש להתפשטות הדלקות בעיקר במרחבים הפתוחים. כביש 89, מכיכר עין זיתים לכיכר מירון, נחסם.