אין הסכמות: בתום ימים של ניסיון להגיע למתווה שיוסכם על הצדדים ויביא לשחרור חטופים, הערב (חמישי) נודע כי המשלחת הישראלית חוזרת ארצה - ללא הסכם. גם משלחת חמאס תשוב לדוחה וראש ה-CIA יעשה דרכו חזרה לארצות הברית. מקור אמריקני שצוטט באל-ג'זירה טוען: הוחלט להפסיק זמנית את השיחות בקהיר בגלל המצב הנוכחי ברפיח. גורם ישראלי צוטט בתקשורת הזרה כשהוא מצהיר: "נתקדם כמתוכנן בפעולה ברפיח - ובכל מקום ברצועה".

מקור מצרי אמר לעיתון הקטארי: "ראש ה-CIA ויליאם ברנס לא הצליח במהלך ביקורו בישראל להניא את נתניהו מעמדה של סירוב קביעת מועד סופי לסיום המלחמה. הוא דבק להמשיך בנוסחה שמאפשרת לו לבצע פעולות בזק צבאיות בכל פעם שנדרש". לדבריו, יש נקודות נוספות שנויות במחלוקת, אך ניתן להתגבר עליהן אם יסכימו על המכשול העיקרי הקשור לטקסט שמחייב הפסקת אש.

השתלטות הכוחות על המעבר (צילום: דובר צה"ל)
השתלטות צה״ל על הצד הפלסטיני של מעבר רפיח מוקדם יותר השבוע | צילום: דובר צה"ל

בישראל לא שידרו אופטימיות מלכתחילה, ולאחר הפרסומים כי בחמאס אישרו את ההצעה המצרית שתוביל להפסקת אש - מסרו גורמים ישראלים כי מדובר ב"הטעיה". באל-ג'זירה דווח כי ההצעה להפסקת אש שהועברה לחמאס בידי המתווכות, מצרים וקטאר, כוללת שלושה שלבים כשכל אחד מהם יימשך 42 ימים.

למרות האשמות בישראל שמדובר בתרגיל של חמאס יצאה משלחת למו"מ בקהיר. המשלחת של ישראל בדרג עבודה לא בכיר נשלחה לקהיר עם מנדט מצומצם. המטרה של המשלחת הייתה להבין אם ההצעה של חמאס היא אחיזת עיניים, אם מדובר בהצעה שמנסה להעביר את הנטל על ישראל, או דווקא הצעה שמאפשרת לייצר נתיבים להסכמות.

לפני כיומיים העבירו ממשל ביידן מסר לישראל שההצעה של חמאס היא הצעה נגדית במשא ומתן, ושכך צריך להסתכל עליה. גם אתמול וגם היום נערכו שורה של שיחות מתוחות בין גורמים ישראלים לאמריקנים, ובהן הישראלים ביקשו מהם שלא לתמוך פומבית בהצעה של חמאס.