התפוח לא נופל רחוק מהעץ: בית המשפט השלום בכפר-סבא גזר לאחרונה 13 חודשי מאסר על זיהד חאג' יחיא, בן 22 מטייבה, לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון בריבוי עבירות של הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון הטרור חמאס. זיהד הוא בנו של אימן חאג' יחיא, בעברו חבר הלשכה הפוליטית של מפלגת בל"ד שנשלח ל-7 שנות מאסר לאחר שהורשע בריגול למען איראן. כך אנחנו מפרסמים לראשונה ב-N12.

על פי עובדות כתב האישום, פרסם הנאשם שישה פרסומים באמצעות פייסבוק ואינסטגרם, אשר מהווים הסתה לטרור. אחד מהפרסומים אף מהווה עבירה של הזדהות עם ארגון הטרור חמאס. הנה חלק מן הפרסומים: שלושה ימים לאחר טבח 7.10, העלה הנאשם שני פרסומי "סטורי" - אחד הציג תיעוד של חמושים צועדים בטור למחנה הפליטים ג'נין והשני הציג תמלול שיר עם המילים: "תתנגד, העם איתך מאחוריך, אל אקצא שיגן עליך, לצבא פלסטין האיתן תשמיד בירושלים את האויב. כמה שתפציצו בתים, עזה שלנו לא תמות, מאחורי הקסאם אנחנו נילחם, אמרנו את זה בקול רם. הריסת הבתים בושה, יא פושע יא ערמומי. המטרות שלך קטנים". בתחית הדף הופיע הכיתוב "עזה שלנו לא תמות", לצד הדגל הפלסטיני וסימן V. אכיפה פסולה וסלקטיבית

תיעוד מתוך הסטורי שהוביל להרשעה (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
תיעוד מתוך הסטורי שהוביל להרשעה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

פרסום נוסף כלל את הכיתוב: "זה לא עניין של דעה וזה עניין של אמונה, אם אתה לא תהיה עם ההתנגדות נגד ישראל, תבדוק את האסלאם שלך". בפרסום אחר הסית חאג' יחיא לטרור בכך שפרסם סטורי בחשבון האינסטגרם שלו, אשר נשאר בהמשך בהייליטס, שבו הוצגו בסרטון בין היתר, תמונותיהם של המחבלים נאבולסי ואלחוח, ודמויות שונות נוספות עם כלי נשק. בתחתית הסרטון הופיע הכיתוב בשפה הערבית - "ירחם על הנפש שלך", וברקע נשמע הדקלום בשפה הערבית שמילותיו הן "אתה הנשמה שלי יא שהיד. לימדת אותי כיצד הנצח, אתה הנשמה לי יא שהיד".

כתב האישום חשף שחאג' יחיא כבר הסית לטרור בשנת 2022, בכך שפרסם שני פרסומי "סטורי" בחשבון הפייסבוק שלו, הפרסום כלל מקבץ של 6 תמונות, שתיים של המחבל תמימי, שתיים של המחבל דיא, ושתיים של המחבל ראאד. בחלקו העליון של מקבץ התמונות פרסם הנאשם את הכיתוב בשפה הערבית - "תהיה עודאי, ודיא וראאד, תחיה מתנגש חזק", ואילו בתחתית מקבץ התמונות פרסם הנאשם אתהכיתוב בשפה הערבית - "עד השחרור", לצד תמונת דגל פלסטין. בפרסום סטורי נוסף בחשבון הפייסבוק שלו הופיעה תמונת המחבל תמימי, כשברקע מסגד אל-אקצא ולצדו אדם רעול פנים וחמוש בכלי נשק. בחלקה העליון של התמונה פרסם הנאשם את הכיתוב בשפה הערבית - "באשר לנחישותך לכרוע ברך, הושפלת מאהבת חיים ותשוקה ועלית ברצון לארצות המוגנות", ובתחתית התמונה פרסם הנאשם את הכיתוב בערבית - "גיבור עודאי תמימי, אלוהים ירחם עליך יא שהיד", לצד תמונה של דגל פלסטין.

בפרסום אחר חסית הנאשם לטרור בכך שפרסם סטורי בחשבון האינסטגרם שלו, אשר נשאר בהמשך בהייליטס, שבו הוצג סרטון של רעולי פנים מתפרעים על כביש, מבעירים חפצים שונים ויורים זיקוקים. ברקע הסרטון התנגן שיר בשפה הערבית, שמילותיו הן "הצהרנו שאוי ואבוי למי שרב איתנו, הצתנו את האינתיפאדה באבן ובסכין, הלב שלנו מאותגר, איפה הציוניים והחיילים. מי יכול עליי, קוראים לי פלסטיני פלסטיני". בפרסום אחר הסית הנאשם לטרור בכך שפרסם סטורי בחשבון האינסטגרם שלו אשר נשאר בהמשך בהייליטס, שבו הוצג סרטון של אדם בעת ביצוע פיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים, בצירוף הכיתוב - "אלוהים יהיה איתך גיבור", וברקע לסרטון התנגן שיר בשפה הערבית, שמילותיו הן "יא קומנדו, הסכינים כלפי שוטרי יס"מ, ירושלים המשוגעים, הגאווה שלי באסלאם, מצדיע לך מיליונים, הסכין שלך".

בסופו של ההליך, גזר בית המשפט השלום בכפר-סבא 13 חודשי מאסר בפועל על זיאד חאג' יחיא, 6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים מיום שוחררו ובתנאי שלא יבצע כל עבירה בניגוד לחוק המאבק בטרור. כמו כן, הוטל על חאג' יחיר קנס כספי על סך 3,000 ש"ח או עוד 30 ימי מאסר נוספים.

הולך בעקבות אביו

באפריל 2020 הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז נגד אביו של הצעיר, אימן חאג' יחיא, לשעבר בכיר בתנועת בל"ד. לפי כתב האישום, הוא גויס על ידי שירותי המודיעין של הרפובליקה האיסלאמית (איראן) באופן חשאי, כדי לרגל עבורם ולקדם ביצוע פיגועים נגד מטרות בישראל. ברשותו נמצא בין היתר אמצעי קשר מוצפן. חאג' יחיא האב הואשם במגע עם סוכן חוץ, גילוי החלטה לבגוד, מסירת מידע לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, השמדת ראיה, איסור הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בשנה שעברה נידון חאג' יחיא האב ל-7 שנות מאסר. 

סנגורו של זיהד חאג' יחיא, עו"ד פאדי ברנסי מסגר בתגובה: "מדובר בתיק מאוד מיוחד, וזאת מכמה היבטים. ראשית מיהות העושה, ומהות המעשה, תיק שהצלחתי לאתר בו לאחר התבוננות קושי ראייתי, מדובר בנאשם ששירות הביטחון הכללי 'סימן' אותו מכוח היותו בנו של אסיר ביטחוני, וזה מה שהעלה את הטענה לאכיפה פסולה וסלקטיבית, תיק שהמשטרה מיהרה לחקור אותו עוד לפני שקיבלה אישור מפרקליטות המדינה כדרישת החוק, תיק שהצלחתי בו להביא לתוצאה תקדימית, וזאת לאחר שמצאתי אוזן קשבת בפרקליטות ששוכנעה כנראה בטיעוניי, ומכאן התוצאה. אני מתמחה בייצוג אנשים נורמטיביים, והנאשם נורמטיבי בהחלט, שעבר עבירה קלה על חופש הביטוי".

עו״ד פאדי ברנסי
"אכיפה פסולה וסלקטיבית", עו"ד פאדי ברנסי

לפני כחודשיים פרסמנו לראשונה ב-N12 כי בית משפט השלום בכפר סבא גזר במסגרת הסדר טיעון, תשעה חודשי מאסר בפועל ושבעה חודשי מאסר על תנאי על סייעת בת 24 מטייבה, ששיבחה את מעשי הטבח של חמאס ב-7 באוקטובר. כמו כן הוטל על הסייעת, שמלמדת בגן ילדים בהוד השרון, קנס בסך 5,000 שקלים. את דברי השבח על המעשים הנוראיים של ארגון הטרור חמאס פרסמה בחשבון האינסטגרם שלה בבוקר הטבח. בין היתר כתבה "אין כמו להתעורר לחדשות של ההתנגדות הפלסטינית בעוטף עזה - ומראות הפחד של הציונים והטילים הנופלים על ראשיהם". עוד היא הוסיפה: "אלוהים, תן לעבדים שלך ניצחון בעזה ובפלסטין - וכל מי שהרים את דגלך, ותהיה להם לעזר מול אויבי הדת". הגננת הודתה באמירות הללו ובנוספות, והורשעה בעבירות של הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון טרור.