הפרקליטות הצבאית הורתה שלא לחסל אזרחים עזתים שהשתתפו בטבח שבעה באוקטובר. הסיבה לכך: הם לא מוגדרים כמחבלי חמאס, כך פרסמנו הערב (שלישי) לראשונה ב"מהדורה המרכזית".

מהפרשנות של הפרקליטות הצבאית לדיני לוחמה נטען כי אפשר להרוג במלחמה במכוון רק מי שמשתייך לכוח הלוחם. חיסול ממוקד הוא צעד מניעתי ולא עונש, ולכן, מכיוון שה"אזרח" לא חלק מהכוח הלוחם, אי אפשר להרוג אותו כנקמה.

חמאס פורץ לגדר עם טרקטור

ההוראה הזאת ניתנה למרות שלאחר שבעה באוקטובר הממשלה הבטיחה שישראל תבוא חשבון ותגיע לכל מי שעסק בטבח. למרות זאת, אם יוודע לשב"כ ולצה"ל על מיקומם של עזתים שרצחו, בזזו, אנסו או חטפו ישראלים, לא יהיה להם אישור משפטי לחסל אותם. 

ארגון הטרור "אדוני השממה", שחטף את משפחת ביבס, לא מוגדר ככוח שנמצא במצב מלחמה עם ישראל. לכן, אם יתגלה מידע מודיעיני על הימצאותם של חוטפי משפחת ביבס - לא יהיה אפשרי לחסל אותם על בסיס זה.

שירי ביבס נחטפת מביתה עם ילדיה אריאל וכפיר ביבס
שירי ביבס נחטפת מביתה עם ילדיה אריאל וכפיר ביבס

יותר מ-5 גורמים בצבא, בדרגי השטח, טוענים שכבר בפועל היו מקרים דומים: בסוף חודש אפריל התקבל מידע מודיעיני על משתתפי הטבח והוא לא תורגם לחיסולם בשל האיסור המשפטי. בצבא מכחישים את המידע. שר הביטחון יואב גלנט צפוי להשיב בשבוע הבא על שאילתה של חבר הכנסת עמית הלוי בנושא.

מדובר צה"ל נמסר: "המדיניות היא לפעול נגד כל משתתפי הטבח, ללא קשר לחברותם בארגון טרור. לשם כך מתבצע תהליך מבצעי סדור בהתאם לדין הבין-לאומי. לא מוכר בצה"ל אירוע שבו היה ניתן לתקוף מחבל שהשתתף והדבר לא נעשה".