הסערה בקבינט – והתגובה של גנץ: לפני כניסת שבת, יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ פרסם היום (שישי) סרטון – ובו הגיב למתקפה בקבינט על הרמטכ"ל הרצי הלוי, שהסתיימה בפיצוץ דיון הקבינט. גנץ גיבה בדבריו את הלוי, ומתח ביקורת על התנהלות נתניהו. בליכוד מיהרו לעקוץ: "מצופה ממנו לנהוג באחריות".

"הקבינט היה צריך לדון אתמול בתהליכים אסטרטגיים שישפיעו על המשך המערכה ועל ביטחוננו בעתיד. זה לא קרה, והאחריות על כך היא על ראש הממשלה", הצהיר גנץ. "עליו האחריות לתקן, ולבחור - בין אחדות וביטחון ובין פוליטיקה. אם מה שחשוב כעת זה ביטחון ואחדות, עלינו לקיים את הדיון המהותי להמשך הלחימה ובהקדם".

הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי (צילום: פלאש 90)
גנץ יוצא להגנת הרמטכ"ל: "עלינו לבחור בין אחדות וביטחון ובין פוליטיקה" | צילום: פלאש 90

עוד הדגיש גנץ: "אנחנו נמצאים במלחמה הקשה בתולדותינו, שמתנהלת בכמה חזיתות, ומולן עלינו להתנהג כאגרוף אחד. טוב שהרמטכ"ל, שידע לקחת אחריות אחרי האסון של ה-7 באוקטובר, לוקח אחריות ומקים צוות שיפיק לקחים מבצעיים להמשך הלחימה - זוהי חובתו. זוהי גם חובתו של דרג מדיני לשאול שאלות ולאתגר. מה שקרה אתמול היה התקפה ממניעים פוליטיים בעיצומה של מלחמה. השתתפתי בישיבות קבינט רבות- התנהלות כזו מעולם לא הייתה, ואסור שתהיה".

"אין ספק שאחרי המלחמה תוקם ועדת חקירה ממלכתית, שתעסוק בכל מה שאירע עד ל-7 באוקטובר", הבהיר גנץ. "בכל הדרגים, אך עיקר תרומתה צריכה להיות להיבטים הלאומיים ולא בתחום המבצעי. זה מה שציבור הישראלי דורש, ובעיקר - זה מה שהוא צריך,  וכך גם יהיה".

מפגן מחאה של קהילת כפר עזה (צילום: נבט כהנא)
"אין ספק שאחרי המלחמה תוקם ועדת חקירה ממלכתית" | צילום: נבט כהנא

מהליכוד נמסר בתגובה על דברי גנץ: "חובתו של הקבינט המדיני-ביטחוני היא לשאול שאלות ולקבל תשובות. זאת לא פוליטיקה. בעת מלחמה, כשהעם מאוחד, מצופה מגנץ לנהוג באחריות ולהפסיק לחפש תירוצים להפר את הבטחתו להישאר בממשלת האחדות עד לסיום המלחמה".

במחנה הממלכתי הגיבו על דברי הליכוד: "נתניהו מטיף על קיום הבטחות - היקום קורס לתוך עצמו. מצפים מנתניהו ונציגיו, להביא הארכה למינוי המפכ"ל ונציבת שירות בתי הסוהר ביום ראשון בישיבת הממשלה, כפי שהתחייבו, וכפי שנכון לביטחון ישראל".

גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף את גנץ: "חובתנו לשאול את הרמטכ"ל שאלות וחובתנו לדאוג שלא יחזרו על טעויות העבר שבני גנץ היה שותף בהם. לפני הכל יש להבטיח הכרעה ולנצח, עדין לא סיימנו את המלחמה ואסור לעצור באמצע".

את הסרטון פרסם גנץ על רקע ישיבת הקבינט שנערכה הלילה (בין חמישי לשישי) ועסקה ב"יום שאחרי המלחמה". במהלך הישיבה, שרים ממפלגות הימין תקפו את הרמטכ"ל הלוי על רקע הפרסום ב-N12, לפיו הרמטכ"ל החליט להקים צוות בדיקה פנים צה"לי שיבחן את מחדל 7 באוקטובר.

השרים זעמו: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? יש לנו בטן מלאה ואנחנו מתאפקים". בחסות המהומה הבהיר הרמטכ"ל: התחקירים לא החלו וייפתחו רק בסוף המלחמה, ויהיו מבצעיים בלבד ולא יעסקו במדיניות.

מירי רגב, הרצי הלוי (צילום: פלאש 90)
מירי רגב, הרצי הלוי | צילום: פלאש 90

השרה רגב אמרה לרמטכ"ל: "תגיד, מה זה? העברתם דיווח שהקמתם צוות חקירה באמצע מלחמה? מיניתם את מופז? אני משתדלת ללכת על ביצים ולא לבקר, אבל זה לא יעלה על הדעת. אני רוצה לדעת אם אתם עושים תחקירים - כי אם כן אנחנו צריכים לעשות תחקירים גם בדרג המדיני".

השר דוד אמסלם הטיח בהלוי: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? שאנשי הצבא יהיו במגננה במקום להיות עסוקים בלנצח? אני מנסה להבין, יש פה רגישות ומתחים. אנשי הצבא צריכים להיות פנויים כרגע רק למלחמה. למה אתם עושים את זה?".