כתב אישום הוגש היום (רביעי) נגד דוד עובד בן ה-30 מיצהר שמואשם שהתפרע במסגד בכפר עוריף וקרע ספרי קוראן, ממניע דתי, לאומני או אידיאולוגי, במטרה לעורר פחד או בהלה בציבור, ותוך פגיעה חמורה בקודשי דת.

לאחר חקירת שב"כ ומשטרת ישראל, עורך הדין תומר שטינברג מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגיש כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז, ממנו עולה כי בחודש יוני האחרון הגיע המתנחל עם מתפרעים נוספים, שזהותם אינם ידועה, לכפר עוריף הסמוך לחווארה, ויחד החלו להשליך ולהבעיר חפצים שונים בשטח פתוח.

עימות בין מתנחלים ללוחמי צה"ל ביצהר (צילום: דוברות המשטרה)
עימות בין מתנחלים ללוחמי צה"ל ביצהר, ארכיון | צילום: דוברות המשטרה

לפי כתב האישום, בשלב מסוים הם נכנסו לתוך מסגד בכפר והחלו להרוס ריהוט, השליכו ספרי קודש לרצפה וניפצו חלונות. בהמשך, עובד יצא מהמסגד עם מספר ספרי קוראן, קרע דפים מתוך הספרים והשליך אותם על הרצפה.

העבירות בהן מואשם עובד הן מעשה טרור של התפרעות שסופה נזק, מעשה טרור של היזקים מיוחדים ומעשה טרור של עלבון דת. בנוסף לאישומים אלה, הגישה הפרקליטות בקשה למעצרו עד תום ההליכים המשפטיים של עובד, שעצור מאז ה-26 ביוני.

בבקשת המעצר צוין כי עובד זוהה בסרטוני מצלמות האבטחה בין השאר בשל זיהויו ע"י גורם בשב"כ ובשל זיהוי של כלבו שהיה איתו בהתפרעות, וכי הוא שמר באופן גורף על זכות השתיקה בחקירה. לדברי הפרקליטות, מסוכנותו גבוהה במיוחד בשל הרקע האידיאולוגי, הלאומני והדתי שעמדו בבסיס המעשים, ולכך שהם בוצעו על רקע מתיחות ביטחונית מיוחדת, ובשל עברו הפלילי והגזעני העשיר.

בארגון חוננו, שעו"ד נתי רום מייצג מטעמו את הנאשם, אמרו שעובד הוחזק בחקירת שב"כ בתנאים מזעזעים: "שב"כ חוקר חשד לעבירות רכוש תוך התעללות נפשית ופיזית בחשוד. לא ראינו שימוש באמצעים אלו נגד מקרים דומים או חמורים בהרבה".

"חקירות אלו לא מתקיימות נגד מי ששורף עשרות אוטובוסים ויאכטות בצפון הארץ, לא נגד גנבי אמל"ח, ולא נגד מי שיורים ירי חי וזיקוקים ברחובות השכם והערב", אמר עו"ד רום. "יש לציין כי עד כה אני ומרשי לא קיבלנו את כתב האישום. מצער לראות שהפרקליטות ושב"כ שנאבקו לשמר את איסור הפרסום על החקירה של מרשי, רצים להדליף את כתב האישום לצרכים תקשורתיים".

הנרצחים בפיגוע בעלי
אלישע אנטמן, עופר פיירמן, נחמן שמואל מורדוף והראל מסעוד ז"ל - הנרצחים בפיגוע בעלי

עשרות אירועי פשיעה לאומניים התרחשו בשבועות שאחרי הפיגוע הקטלני בעלי. בין השאר, מתנחלים הגיעו לכפרים פלסטינים והציתו בתים ורכבים. ב"המהדורה המרכזית". פרסמנו כי הצבא הפנה את הקשב שלו לטיפול באותם אירועים, ומבצע שהיה אמור לצאת לפועל אמש בשומרון נדחה בעקבות התפרעויות בעוריף.