תושב פזורות חורה מואשם שגויס על ידי ארגון טרור ברצועת עזה - והונחה להתגייס לצה"ל ולקדם פעילות טרור, כך הודיע היום (חמישי) שב"כ. הצעיר, שחאדה אבו אלקיעאן, בן 25, נעצר בתום חקירת שב"כ, ימים אחרי שהספיק להתגייס לצה"ל. בשב"כ מסרו כי ארגון הטרור שגייס אותו הוא "כתאאב אלמוג'הדין", שגרם לו לאסוף מידע מודיעיני בשטח ישראל. 

מעצרו התבצע במסגרת פעילות משותפת של שב"כ, המשטרה מחלק פח"ע ימ"ר נגב, והמשטרה הצבאית. בחקירתו בשב"כ עלה כי הוא גויס ע"י תשתית צבאית מרצועת עזה של הארגון, תוך שביצע עבור התשתית משימות שונות, בהן איסוף מודיעין, צילום אתרים בישראל וגניבת אמצעי לחימה במטרה להעבירם לידי גורמי טרור. "בחקירה עלה ששחאדה הונחה על ידי התשתית להתגייס לצה"ל, למטרת איסוף מידע פנימי מתוך הצבא וכן לשם קידום פעילות טרור", נמסר משב"כ. "את מרבית הצעדים במסגרת הפעלתו ביצע לפני גיוסו לצה"ל, ונעצר מספר ימים לאחר גיוסו".

עוד הוסיפו בשב"כ: "החקירה מעלה כי המניע לפעולותיו הוא על רקע הזדהותו עם ארגוני הטרור ברצועת עזה וכן רצונו לנקום בגין פעולות אכיפה שביצעו רשויות המדינה למול משפחתו בגין בנייה בלתי חוקית. עם תום חקירתו בשב"כ, הוגש כנגד שחאדה כתב אישום על ידי הפרקליטות במחוז דרום, המייחס לו עבירות ביטחוניות חמורות".

האישום החמור: "העביר מידע על מסוקי צה"ל"

בפרקליטות מסרו כי כתב האישום מייחס לאבו אלקיעאן ארבעה אישומים בגין ביצוע עבירות נגד ביטחון המדינה: חברות פעילה בארגון טרור, סיוע לאויב במלחמה, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, פעולה בנשק למטרות טרור, גניבה בנסיבות מחמירות, עבירות נשק ועוד.

לפי כתב האישום, על רקע הריסת בית אביו של הנאשם בשנת 2019, הוא החליט לפעול נגד מדינת ישראל ונגד בטחונה. "בשנת 2019, גנב הנאשם מחיילי צה"ל ששהו באיזור יתיר רובה M4 עם מחסנית וסמן לייזר והסתיר אותם בתוך שק מתחת לאדמה, סמוך לאזור מגוריו", נמסר מהפרקליטות. "במהלך שנת 2021, יצר הנאשם קשר עם פעיל בארגון טרור תושב עזה, הביע את רצונו לתמוך במאבק רצועת עזה נגד ישראל ולהתגייס לארגון טרור, ולאחר מכן, אף התגייס לארגון טרור".

"הנאשם הצטרף לארגון כתאאב מוגאהדין על מנת לסייע לאויב במלחמתו נגד מדינת ישראל ובמסגרת זו, העביר הנאשם מידע על מסוקים צבאיים המנחיתים חיילי צה"ל ועל אימוני החיילים באיזור מגוריו של הנאשם, וכן תמונות שצילם מבסיס צבאי באזור שומריה וממקומות בבאר שבע, בהם תחנת הרכבת בעיר", אמרו עוד בפרקליטות. "במסגרת פעילותו של הנאשם בארגון הטרור, הונחה להתגייס לצה"ל. בהיותו חייל, הונחה לצלם עבור הארגון מקומות צבאיים, כגון בסיסי ומחסומי צה"ל".

הנאשם - קרוב משפחתו של המחבל מב"ש

אבו אלקיעאן התגייס לצה"ל בתאריך 22.5.22. "במהלך הליך גיוסו, מסר הנאשם שמות, מספרי טלפון, ותמונות של חיילים בדואים המשרתים בצה"ל", מתאר כתב האישום. "לאחר הגיוס, שלח הנאשם תמונה שלו כשהוא לבוש במדי צה"ל. בתגובה, נמסר לנאשם כי כעת הוא יוכל לספק מידע על אודות צה"ל, על מנת לעשות בו שימוש במסגרת ארגון טרור כנגד מדינת ישראל".

אבו אלקיעאן נעצר ע"י כוחות הבטחון בתאריך 30.5.22, ובכך סוכלה פעילותו. עוד עולה מכתב האישום, כי לאחר הפיגוע במרכז קניות "ביג" בב"ש, במהלכו נרצחו 4 אזרחים, כתב הנאשם פתק "כתאאב אלמוגאהדין", לצד שמו המלא של המפגע, והונחה לצלם את עצמו עם הפתק במקום הפיגוע. לפי האישום, כשהודיע הנאשם כי המפגע ממשפחתו ומשויך לארגון דעא"ש, לא עשה זאת.

בפרקליטות סיכמו בכתב האישום כי במעשיו, מסר הנאשם ביודעין ידיעה שעלולה להיות לתועלת האויב והתכוון בכך לפגוע בביטחון המדינה ולסייע לאויב במלחמתו במדינת ישראל. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשת המעצר ציינה הפרקליטות, כי הנאשם פעל לאורך תקופה ארוכה כנגד בטחון המדינה, פעילות שהופסקה אך בשל מעצרו. הנאשם מואשם בעבירות בטחון חמורות ובין היתר, בעבירה של סיוע לאויב במלחמה, עבירה שדינה מאסר עולם.