הבכיר הישראלי שחוליית החיסול האיראנית שנתפסה שמה לה למטרה הוא קונסול ישראל לשעבר באיסטנבול יוסי לוי-ספרי, כך על פי פרסומים הבוקר (שישי) בכלי התקשורת הטורקיים.

על פי הדיווחים, לוי-ספרי חולץ על ידי הרשויות והוחזר לישראל ב"מבצע שהתרחש כמו בסרטים". החוליה האיראנית נתפסה על ידי כוחות הביטחון הטורקיים ביום חמישי, בפשיטה על שלושה בתים ברחבי העיר איסטנבול ובית מלון ברובע ביוגלו. על פי הפרסומים, 7 מתוך 8 חוליית הטרור האיראנית הובאו לדיון בבית המשפט להמשך הארכת מעצרם.

יוסי לוי-ספרי (צילום: רויטרס)
קונסול ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי | צילום: רויטרס

כוחות הביטחון בטורקיה עצרו לפחות שלוש חוליות של פעילים איראנים שתכננו לבצע פיגוע נגד אזרחים ישראלים באיסטנבול. לפני כשבוע דווח כי במסגרת מבצע משותף של המודיעין במדינה ושל רשויות הביטחון נחשף תא איראני שנערך "לרצוח ישראלים", נתפסו כלי נשק וכ-10 חשודים נעצרו, בהם משתפי פעולה מקומיים - אנשי משמרות המהפכה שהתחזו לסטודנטים ולתיירים.

השבוע הוחלט במערכת הביטחון להוריד את אזהרת המסע לטורקיה לרמה 3 והאיום מוגדר כעת "בינוני". לדברי יוסי אדלר, ראש חטיבת המודיעין במל"ל, "בחנו את הדברים בצורה שיטתית וסדורה, והחלטנו לחזור למצב שהיינו בו לפני כמה שבועות בכל טורקיה".

אדלר הוסיף: "המשמעות של אזהרת המסע היא בינונית, רמת האיום היא בינונית. אני מזכיר שלפני כמה שבועות היינו בשגרת איום דומה, חידדנו אותו ואז עלינו לרמת איום 4 בוהק". הוא ציין כי "שיקפנו לאורך כל הדרך איום נרחב. ובסיפור המעשה בסוף, במעצרים שהטורקים ביצעו, אפשר להבין את עומק האירוע, ריבוי החוליות והכנות שנדחפו במוטיבציה איראנית ויציאה לשטח ומטרות ישראליות שכבר סומנו".