"האם יכול להיות שתהיה מערכה נוספת? בוודאי": מפקד אוגדת עזה, תא"ל נמרוד אלוני, מסיים בקרוב את תפקידו. בריאיון בלעדי ל"מהדורה המרכזית" הוא סיפר אמש (שני) על הישגי "עלות השחר", על מעמד של חמאס אחרי המבצע וגם – הביקורת המוקדמת על מערכת הביטחון בימים שלפני: "היה חשוב לסגור את המרחב מהר כי ידעתי מה עומד על הכף".

"אני לא הופתעתי מהביצועים של הג'יהאד האיסלאמי", הסביר תא"ל אלוני. "אנחנו מכירים את הג'יהאד האיסלאמי כבר הרבה שנים. כשאתה פותח במכת פתיחה חזקה ומפתיעה, שמשולבת בה תחבולה, זה מערער כל ארגון צבאי מן היסוד".

מפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני בריאיון בלעדי (צילום: חדשות 12)
מפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני בריאיון בלעדי | צילום: חדשות 12

בימים אלה מסיים תא"ל אלוני את הפיקוד על אוגדת עזה. בימים הראשונים הוא היה במבצע "שומר חומות", ומסיים עכשיו אחרי מבצע "עלות השחר". בתווך הושלם המכשול החדש ברצועה - קיר בטון תת קרקעי וגדר עילית חדשה, וגם מדיניות אחרת בהפעלת הכוח. תא"ל אלוני אמר כי "שני הארגונים, בוודאי החמאס, מבין שאת ההישג הגדול שלו הוא יכול להביא מחייל חטוף, וזה יעד העל שלו. חמאס רוצה לשחרר אסירים והוא מבין שזו המשוואה היחידה שתקדם אותו לעניין הזה".

עוד לפי תחילת מבצע "עלות השחר", תא"ל אלוני קיבל החלטה לסגור את העוטף מחשש לפיגוע נקמה – החלטה שעורר ביקורת רבה מצד תושבי העוטף. "זה היה לא נעים, אבל היינו צריכים, כדי שההונאה תעבוד, לזרום", סיפר על הביקורת שהשמיעו תושבי הדרום על ההחלטה לסגור את העוטף לפני מבצע "עלות השחר". "לי היה חשוב לסגור את המרחב מהר כי ידעתי מה עומד על הכף. שמתי בצד את שיקולי 'אם יכעסו עליי יותר או פחות'".

מפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני בריאיון בלעדי (צילום: חדשות 12)
מפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני בריאיון בלעדי | צילום: חדשות 12

הוא הוסיף כי "המצב האזרחי בעזה שהולך ומשתפר, זה אינטרס מובהק שלנו. בצד השני, זו לא רק הרתעה מ'שומר חומות', זו גם העבודה שאנחנו גם על בלונים, וגם על הדברים שהם רצו שייקראו 'פח"ע עממי', תוקפים. אז הם אומרים 'זה לא כזה משתלם לי'".

"האם יכול להיות שתהיה מערכה נוספת? בוודאי", הוסיף והסביר: "האם סיכוייה ירדו? אני חושב שבצורה משמעותית. כן, זה לא באינטרס. 'שומר חומות' מהדהד, ובמידה לא מבוטלת 'עלות השחר' היא 'שומר חומות 2'. היא מעצימה את ההישג של הראשון ושמה אותנו במערכת יחסים מאוד ברורה מול עזה".