מוסעב אשתייה, אדם עם תפקיד אסטרטגי ואיש הזרוע הצבאית של חמאס שנמצא בתוך הקסבה של שכם ונעצר בלילה שבין שני לשלישי, היה יעד של הימ"מ כבר לפני כחודשיים, על רקע פעילותו לגיוס פעילי חמאס באמצעות מימון איראני.

כעת, יומיים אחרי שנעצר, מתגלה כי תפקידו של אשתייה כלל גם גיוס צעירים פלסטינים חמושים וגם רכישת נשק ותחמושת, וכל אלה מבלי להשאיר "טביעות אצבע" של ארגון הטרור חמאס. גורמי ביטחון פלסטינים ששוחחנו איתם אתמול, מעריכים שהסכומים שמקבל מבחוץ, קרי עזה או חו"ל, ומפזר אותם בשטח, נעים סביב מיליון דולר, קצת יותר מ-3 מיליון שקל, ומכאן שהרבה כסף של חמאס נמצא שם.

אשתייה וא-נאבולסי
האחד נעצר הלילה, השני חוסל לפני כחודש. אשתייה וא-נאבולסי

בין השאר אשתייה מקבל סוג של מודיעין צבאי, וההנחיה כלפיו להגיע אל צעירים חמושים שההורים שלהם עובדים כאנשים במנגנוני הביטחון הפלסטינים. המטרה בהגעה לצעירים שהוריהם עובדים במנגנוני הביטחון - שבעימות עתידי הם יתקשו לפעול נגד הילדים שלהם.

בימים האחרונים פרצו עימותים קשים בין מתפרעים פלסטיניים ובין מנגנוני הביטחון הפלסטינים וכפי שדיווחנו אתמול בבוקר, בשכם טענו שהושג הסכם רגיעה בין ועדת התיאום המקומית בעיר ובין הרשות הפלסטינית. במסגרת ההסכם, נטען, יימצא פתרון למצבו של אשתייה, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס שנעצר בידי כוחות הביטחון המסכל.

לפי דיווחים, אשתייה היה מקורב למפקד חללי גדודי אל-אקצא לשעבר, איבראהים א-נבולסי, שחוסל בידי כוחות צה"ל לפני כמה שבועות בעיר העתיקה של שכם. החמאס והג'יהאד האיסלאמי פרסמו הודעות גינוי רשמיות על מעצרו של אשתייה, וטענו כי כוחות הרשות "משלימים עבור הכיבוש את עבודתו". בנוסף, בארגוני הטרור האשימו את אבו מאזן בשיתוף פעולה עם ישראל נגד הפלסטינים.