מבצע "עלות השחר" החל אתמול עם חיסול תייסיר ג'עברי בתקיפה ממוקדת של חיל האוויר ברצועת עזה וכעת, בכירי הג'יהאד האסלאמי הם אלו שמנהלים את המערכה מול ישראל ואחראים על שיגור הרקטות. מי האנשים שמנהלים את ארגון הטרור ומנסים להישאר בצללים? דמויות המפתח שנמצאות על הכוונת של ישראל.

מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי - זיאד א-נח'אלה

בראש הנהגת הג'יהאד האסלאמי עומד כיום זיאד א-נח'אלה שמשמש כמזכ"ל התנועה והיה קודם לכן סגן המזכ"ל הקודם רמדאן שלח, שמת ביוני 2020 - לאחר שלקה באירוע לבבי. הוא שוהה כעת בטהראן ויש לו קשרים הדוקים עם בכירים באיראן ובכירים בחיזבאללה. בריאיון מאיראן הוא אמר אתמול לערוץ "אל-מיאדין" כי "ישראל צריכה לצפות לעימותים, נגיב לתוקפנות הזו בכל הכוח. אנחנו נמצאים באתגר מתמשך וההצהרות האלו יפגשו את התוצאות בשטח".

זיאד נחאלה (ארכיון) (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

ראש הזרוע הצבאית - אכרם אל-ע'גורי

בכיר חשוב בהנהגת הג'יהאד האסלאמי הוא אכרם אל-עג'ורי שמשמש למעשה גם כסגנו של נח'אלה ויושב בביירות ובדמשק. אל-עג'ורי מתאם בין משמרות המהפכה באיראן לבין הזרוע הצבאית של ארגון הטרור. ב-13 בנובמבר 2019 היה ניסיון לחסלו כשהותקף ביתו בדמשק, במקביל למבצע "חגורה שחורה" שהחל עם חיסולו של בהאא אבו אל-עטא.

אכרם אלעג'ורי (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

ראש המחלקה המדינית - מחמד אל-הנדי

מחמד אל-הנדי משמש כיום כחבר הלשכה המדינית וכראש המחלקה המדינית בארגון. הוא נבחר לסגן מזכ"ל התנועה בספטמבר 2018, לאחר מינויו של זיאד א-נחא'לה למזכ"ל התנועה. אל-הנדי הוא בעל תואר ד"ר ושימש עד לשנת 2012 כראש הנהגת הג'יהאד האסלאמי ברצועה. הוא נחשב לאחד ממייסדי הארגון יחד עם פתחי א-שקאקי וניצל בעבר מניסיונות חיסול.

חבר הלשכה המדינית - נאפז עזאם

נאפז עזאם הוא חבר ותיק בלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי ברצועה ונחשב לאחד המנהיגים הבולטים של התנועה ברצועה. הוא מקורב לגורמים איראניים ונודע כדרשן וכמסית במסגדי הרצועה. הוא אחראי על ארגון וביצוע רבות מפעולות התנועה ברצועה, ובכלל זה על העברת כספים המגיעים לעזה מהחוץ.

בכיר הג'יהא'ד האסלאמי - ח'אלד אל-בטש

ח'אלד אל-בטש הוא מבכירי הנהגת הג'יהאד האסלאמי ברצועה וחבר בלשכתה המדינית. הוא היה שותף בשיחות הרגיעה עם ישראל וכן בשיחות הפיוס בין החמאס והפתח. אל-בטש מעורב בהקמת מסגדים ובתי ספר, משמש גם כדרשן במסגדי הג'יהאד האסלאמי. בנוסף, הוא הוביל פעילויות נגד ישראל במהלך האינתיפאדה הראשונה בשנת 1987, וכן נעצר כמה פעמים בידי ישראל.

ח׳אלד אל-בטש
ח׳אלד אל-בטש

בכיר הג'יהאד האסלאמי - אחמד אל-מדלל

אחמד אל-מדלל הוא מבכירי הנהגת הג'יהאד האסלאמי ברצועה וחבר בלשכתה המדינית. הוא משמש כממונה על היחסים הלאומיים בשורות התנועה, רופא בהכשרתו  ששימש כחבר בכיר ברשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה.

בכיר הג'יהא'ד האסלאמי - ח'אד'ר חביב

חאדר חביב הוא מבכירי הנהגת הג'יהאד האסלאמי ברצועה וחבר בלשכתה המדינית. הוא שימש כחבר בכיר ברשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה שהושקה במרץ 2018, וכן בשנת 2017 שימש כבכיר בוועדת הפיוס החברתי שהוקמה כחלק מההבנות שנרקמו בין חמאס לבין דחלאן.

ח׳אדר חביב
ח׳אדר חביב