אזהרה מאיראן לישראל: מפקד משמרות המהפכה חוסין סלאמי אמר היום (שישי) כי בידי חיזבאללה קיימים יותר ממאה אלף טילים המכוונים לישראל. סלאמי הזהיר את ישראל מפני כל צעד ו"טעות", כולל מבצע בירושלים. במקביל צה"ל מפרסם תיעוד נוסף מהתרגיל המשותף עם ארה"ב בים סוף - שבוצע גם כמסר לאיראנים - ופרטים נוספים על שיתוף הפעולה.

סלאמי: העברנו מסר לארה"ב (צילום: חדשות)
מסר לישראל. סלאמי | צילום: חדשות

בנאום פומבי בטהראן אמר סלאמי: "מספיק שהמשטר הציוני יעשה טעות אחת, מבצע באל-קודס הקדושה יספיק". עוד טען כי ארה"ב איבדה שליטה וכוח באזור: "הם ארזו את המזוודות, הזמן שלהם במזרח התיכון הגיע לסוף". 

מפקד משמרות המהפכה התייחס גם לנושא הגרעין. לדבריו, איראן לא צריכה לחזור להסכם הגרעין, מפני שהעם האיראני כבר התגבר על הסנקציות וארה"ב לא מסוגלת להטיל עליה שוב משטר של" מקסימום לחץ" כמו בימי טראמפ.

חוסיין טא'אב, ראש ארגון המודיעין היוצא
הוזז מתפקידו - וכעת מדבר לראשונה. טא'אב

והוא לא הבכיר היחיד בטהראן ששלח מסר לישראל היום. חוסין טא'אב, שכיהן כראש ארגון המודיעין במשמרות המהפכה והוזז מתפקידו, דיבר לראשונה מאז השינוי בצמרת. על הפעולות נגד ישראל אמר: "ישראל הבינה היטב שאם היא פועלת נגדנו יהיה לכך מחיר - הם לא יישארו ללא מענה". טא'אב הוסיף ואמר כי אם רוסיה וסין יתמכו באינטרסים של איראן ויערבו להם - היא תסכים לחזור להסכם הגרעין.

בשבוע הבא צפויה להתקבל עדות נוספת לשיתוף הפעולה הביטחוני בין רוסיה ואיראן. ביום שלישי תשגר סוכנות החלל הרוסית לוויין איראני חדש, שעל פי ההערכה צפוי להביא להעמקת ושדרוג יכולות המודיעין של טהראן ברחבי האזור. למרות זאת, בעיתון וושינגטון פוסט דווח מפי בכיר ביטחוני אמריקני כי "התשלום" שתקבל רוסיה עבור השיגור הוא הזכות להשתמש ביכולות הלוויין האיראני עבור מטרות המלחמה שלה באוקראינה.

התרגיל הצבאי בים סוף - כך זה נראה

במשך ארבעה ימים תרגלו צה"ל וצבא ארה"ב בים סוף. אתמול (חמישי) הגיע התרגיל, "נובל רוז" שמו, לסיום. מצה"ל נמסר כי בתרגיל השתתפו שייטת ספינות הטילים (שייטת 3), שייטת 13 וכוחות מהצי החמישי בצבא ארה״ב, ובמהלכו דימו הכוחות "תרחישים מבצעיים מגוונים".

תרגיל, שייטת ספינת הטילים, קומנדו ימי, צבא ארה"ב,  (צילום: דובר צה"ל)
התרגיל המשותף עם ארה"ב בים סוף | צילום: דובר צה"ל

"בתרגיל באו לידי ביטוי היכולות המגוונות של כוחות הקומנדו הימי, בהן השתלטות על כלי שייט ושימוש באמצעים ובכלי שיט מתקדמים", ציינו בדובר צה"ל. "שיתוף הפעולה עם כוחות הצי האמריקני החל כבר משלבי התכנון המקדימים ועד קיום התרגיל. התרגיל מהווה תשתית לשיתוף פעולה מבצעי ומעמיק את השיח המקצועי בין צה"ל לצבא ארה"ב".

תרגיל, שייטת ספינת הטילים, קומנדו ימי, צבא ארה"ב,  (צילום: דובר צה"ל)
שייטת ספינת הטילים והקומנדו הימי לצד כוחות מצבא ארה"ב | צילום: דובר צה"ל

מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, אמר: "התווך הימי טומן בחובו שלל הזדמנויות. שימור עליונותה של זרוע הים במרחב הימי מהווה תרומה ישירה לביטחונה של ישראל. בתרגיל זה הצלחנו להעמיק את יחסינו עם בעלת הברית החשובה ביותר של ישראל - ארה״ב. יחד אנו מפתחים פתרונות, חולקים ידע, יוצרים שפה משותפת ומגדילים את מרחב פעילותנו. אני סמוך ובטוח שהדיאלוג ימשיך ויתחזק, ויניב הישגים משמעותיים גם בעתיד''.