עם פתיחת מבצע צה"ל "עלות השחר" נגד מטרות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה אתמול (שישי), הוציא פיקוד העורף הנחיות מיוחדות לתושבי העוטף והנגב - יישובים במרחק של 80 ק"מ מהרצועה. בערים בדרום הודיעו על פתיחת המקלטים הציבוריים, וביישובי העוטף נערכים לשהייה ממושכת במרחבים המוגנים שמוכרת להם היטב.

"הכנסנו את כל התושבים לבתים, סגרנו את הבריכה, ובקרוב אנחנו נכנסים להערכת מצב עם הרבש"צ והקב"ט", אמרה ל-N12 מעיין פולד, ראש הוועד של נתיב העשרה שבעוטף עזה. "יש חשש, עוד פעם אנחנו נכנסים לתקופה שלא ידוע מה תוליד השעה הבאה ומתי זה ייגמר". עם זאת, פולד מקבלת בהנה את המצב: "הגיע הזמן שנהיה הצד התוקף ושמחזיר את ההרתעה ולא רק הצד שמתמגן ומתמגן".

רוני קיסין מכרם שלום סיפרה שאת המתח ביישוב "אפשר לחתוך בסכין". "כל התושבים נכנסו לבתים ופשוט מחכים. אין ברירה. אנחנו מבינים שזו המדינה שלנו ואלו השכנים שלנו". קיסין ביקשה להודות עמוקות לשופרסל, "שהבינו שאנחנו לא יכולים לצאת לקניות לשבת, ושלחו לנו תרומה ענקית של אוכל".

רוני קיסין, תושבת כרם שלום
רוני קיסין, תושבת כרם שלום

מירב כהן מעין השלושה סיפרה כי הם כמובן מתנהלים לפי הנחיות פיקוד העורף וצמודים למרחבים מוגנים - ומוכנים לכל תרחיש. "אנחנו מקווים שהסבב הנוכחי ייגמר בצורה הטובה ביותר", אמרה ל-N12. "יש חשש, יש הרבה חוסר ודאות, כמה זמן יימשך, מה תהיה העוצמה, האם נצטרך להתפנות, וגם איך לתווך את הסיטואציה לילדים, ששומעים גם את המטוסים מעלינו וראו איך למשל הוציאו כל האנשים מהמים וסגרו את הבריכה".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר לגדעון אוקו ב"שישי בחמש" כי הוא רוצה להזכיר לתושבי שדרות והעוטף שההנחיות של פיקוד העורף מצילות חיים וכי יש ליהשמע להן. "ניתן לתושבים את כל הגיבוי שצריך", אמר דוידי. כל תושב שזקוק לעזרה, מוקד 106 לרשותו. מרכז חוסן במספר 8516* והמוקד זמינים 24/7. אנחנו מתפללים להצלחת המבצע ושיצליח ושיהיה לנו שקט".