לראשונה מאז שהחל גל הטרור, התכנסו אמש (רביעי) שרי הקבינט המדיני-ביטחוני לישיבה מיוחדת, שבה הם החליטו שלא לבטל את ההקלות לקראת חודש רמדאן. בניסיון לחזק את ההרתעה, הוחלט על שלילת היתרי עבודה במעגלים הקרובים של המחבלים, לקדם את הריסות הבתים וכן להעניק תוספת של מאות תקנים למשטרה.

ההערכה בקבינט: גל הטרור יימשך לפחות כחודשיים, בן גביר יוכל לעלות להר הבית

בתום דיון הערכת מצב, החליט מפקד מחוז ירושלים לאפשר בשלב זה לח"כ איתמר בן גביר לעלות היום להר הבית, כאשר לפנות בוקר תתקיים הערכת מצב נוספת. על פי ההערכות שוצגו בקבינט, גל הטרור יימשך לפחות כחודשיים - ובזמן הזה נזהרים מלהצית את ירושלים ולפגוע בקשר עם המדינות באזור שמגנות את הפיגוע שאירע אתמול בבני ברק.

גורם מדיני: "אם גל הטרור יימשך - חודש הרמדאן לא יתנהל כפי שתוכנן"

ראש הממשלה נפתלי בנט הדגיש בישיבת הקבינט, כי המשימה העליונה המונחת לפתח הנוכחים בדיון היא מניעת פיגועים נוספים וחיזוק הביטחון ותחושת הביטחון בקרב הציבור. על כן, הוחלט על הגברת הנוכחות מצד גורמי הביטחון ועיבוי הכוחות בשטח, בדגש על מוקדי החיכוך. גורם מדיני בכיר הזהיר כי "אם גל הטרור יימשך - חודש הרמדאן לא יתנהל כפי שתוכנן".

נפתלי בנט (צילום: פלאש 90)
בנט: "המשימה העליונה - מניעת פיגועים נוספים" | צילום: פלאש 90

בנוסף, יתוגברו הכוחות במרחב התפר ותקודם תוכנית לבינוי מחדש של מכשול ההפרדה. השרים החליטו להוביל פעילות סיכולית נרחבת, בדגש על יזומה, בקרב פעילי ומזוהי דאעש - לצד הרחבת הטיפול בבעיית הנשקים הבלתי חוקיים בחברה הערבית והגברת הניטור והמעקב אחר הסתה ברשתות החברתיות, כולל נקיטת פעולות בהתאם.

חמאס חושש מהסלמה בעזה

גל הטרור הנוכחי אומנם החל בישראל, אך תוך כדי שהעיניים נשואות למזרח ירושלים ולגדה - נראה כי רצועת עזה נותרה מחוץ לתמונה. ניכר כי חמאס עושה הכול כדי שלא להיכנס להסלמה ולהרחיק ממנו כל הסלמה אפשרית.

כך לדוגמה, בניגוד לשנים עברו - יום האדמה עבר היום בשקט, ללא מפגינים שנשלחו בסמוך לגדר. בכיר חמאס אסמאעיל הניה דיבר היום על ג'נין, על הנגב ועל המשולש, קשר בין כל הנקודות האלו, אך בה בעת רמז כי עזה עשתה את שלה.