"כולנו חמאס ופלסטין... כולנו עם אבו עוביידה... כל יהודי ויהודי צריך למות! כל יהודי!" אלו רק חלק מהאמירות ששמענו מצעירים במחנה הפליטים שועפאט שבמזרח ירושלים. זהו בדיוק המקום להבין את עומק השינוי שחל בבירה, בעיקר בקרב הצעירים.

חמאס פורס את חסותו על ירושלים, ובקרב תושבי מזרח העיר חלה עלייה גדולה בהבעת התמיכה בו. "אני אומר לך – אני עם חמאס. אני הולך עם החמאס. לא פלסטין, לא פתח, לא שום דבר, רק חמאס", חזרו הצעירים תושבי מחנה הפליטים. "אין על חמאס. סינוואר הפחיד אותם בטירוף, התחבאו מאחורי העצים. כשאבו עוביידה איים עליהם, לאבו עוביידה יש מילה, כשהוא איים עליהם הם התחילו להתחבא בבתים שלהם".

חמאס פורש חסות על ירושלים (צילום: N12)
חמאס פורש חסות על ירושלים | צילום: N12

מסגד אל-אקצא נצבע בשנים האחרונות יותר ויותר ירוק, צבעו של חמאס וצעירי מזרח העיר רואים בחמאס את "מגן אל-אקצא". הם סיפרו לנו שלאחרונה קשה יותר להרים את דגל הפתח, שכן, גיבורי התרבות במחנה הם מוחמד דיף, אבו עוביידה דובר הזרוע הצבאית וכמובן יחיא סינוואר שנאומו השבוע הושמע סמוך למסגד: "זו תמונה שאסור שתחזור על עצמה!"

 

חמאס פורש חסות על ירושלים (צילום: N12)
חמאס פורש חסות על ירושלים | צילום: N12

ההסתה של סינוואר וארגון הטרור לא עוצרת שם. "יחיא סינוואר קרא להרוג יהודים, לטבוח ביהודים. כל יהודי ויהודי צריך למות", טענו בפנינו. "אני יהודי, אדוני. אני יהודי, אני צריך למות? אני יהודי, אני צריך למות?" שאלנו וחזרנו, אחרי שנדמה היה שלא הבינו אותנו טוב כל כך. "כל יהודי ויהודי צריך למות. כן! כן! כל יהודי ויהודי. כתוב בקוראן שכל יהודי ויהודי צריך למות".

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בנאום הגרזנים (צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty Images)
יחיא סינוואר, מ"גיבורי התרבות" של צעירי מחנה הפליטים שועפאט | צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty Images
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (צילום: רויטרס)
כשהחמאס מתחזק, יו"ר הרשות אבו מאזן כמעט לא נוכח | צילום: רויטרס

לדברי אותם צעירים מי שיגן עליהם אלו חמאס וסינוואר, ואבו מאזן כבר לא רלוונטי: "החמאס הוא שפתח במלחמה למען אל-אקצא בשנה שעברה. אבו מאזן לא מגן על עצמו. כשאבו מאזן פוגש חייל במחסום, ואפילו הפשוט ביותר, אם הוא אומר לו: 'תחזור', הוא חוזר. נכון או לא?"

סאמר סנג'לאווי, פעיל פת"ח, אחד המקורבים הגדולים של מוחמד דחלאן, שנוא נפשו של אבו מאזן, טוען כי אבו מאזן חלש. "אבו מאזן רצה להיות הנשיא של חברי מועדון השב"כ ברמאללה, הוא לא מקיים תיאום ביטחוני, הוא נותן שירות ביטחוני. הוא מקבל הנחיות, ומבצע את מה שביקשו ממנו".

"הציבור הישראלי צריך להבין עניין אחד - אין פתרון ביטחוני, אין פתרון צבאי", טוען סנג'לאווי. "ההנהגה הישראלית משקרת לעם ישראל כשהיא מציעה פתרונות ביטחוניים לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הפתרון היחיד הוא פתרון מדיני".

חמאס פורש חסות על ירושלים (צילום: N12)
סאמר סנג'לאווי, פעיל פתח, ממקורביו הגדולים של מוחמד דחלאן | צילום: N12
חמאס פורש חסות על ירושלים (צילום: N12)
חמאס פורש חסות על ירושלים | צילום: N12

הביקור במחנה שועפאט הסתיים כשברור שכולם שם שבים על כמה אמיתות ברורות. מבחינתם – מרבית הפיגועים הם יוזמה מקומית של צעירים שמוחים על עליית מתפללים יהודים להר הבית. במציאות שבה החמאס מתחזק ואבו מאזן כמעט ולא נוכח, העתיד שם לא מבשר טובות.

ובהמשך ישיר לזה, בשביל לשמוע את קולות התמיכה בחמאס במזרח ירושלים, אין באמת צריך לחפור יותר מדי עמוק. כל מה שצריך לעשות זה להרים מצלמה, בעיקר באותם המקומות שפחות חוששים מישראל. אפשר לומר בפשטות שהטקסטים שמגיעים משם אותנטיים לחלוטין.

החמאס מייחס חשיבות גדולה מאוד לתושבי מזרח ירושלים, אבל חשיבות רבה עוד יותר לערבים אזרחי ישראל שבהם הוא רואה כלי אסטרטגי אמיתי בעיקר בעת מלחמה. החמאס מתמקד שם בעיקר, ומתדלק את ההסתה בתקופה האחרונה פנימה לתוך ישראל, בין השאר באמצעות פרסום "שורת צעדים" שעל פיהם ערביי ישראל צריכים לפעול בעת מלחמה. התקווה של חמאס שבעימות הבא נראה מספרים גדולים יותר של אירועים שכוללים שימוש בנשק חי.