קרב גרסאות: לאחר שעיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה נהרגה אתמול (רביעי בג'נין), בישראל מנהלים מגעים עם הרשות הפלסטינית כדי לפתוח בחקירה משותפת של האירוע, וכך לקבוע אם היא נהרגה מאש צה"ל או מירי של חמושים פלסטינים. למרות התקרית הקשה, בצה"ל ימשיכו לקיים מבצעי מעצרים ביהודה ושומרון גם הלילה ובמהלך היום.

סיקור נרחב של מות העיתונאית בג'נין ב-N12:

רק בדיקה בליסטית של הקליע שנלקח מגופתה של אבו עאקלה בנתיחה - תוכל לאשש אם הוא נורה מכלי נשק של צה"ל. מוקדם יותר הפלסטינים לא הביעו נכונות לשתף פעולה עם ישראל, כאשר הנתיחה שביצע ראש המכון לרפואה משפטית באוניברסיטת א-נג'אח בשכם - לא הובילה לתוצאות חד משמעיות.

מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס אמר בריאיון ל"מהדורה המרכזית" כי "היו בג'נין מאות כדורים, הייתי אומר אלפי. בשלב זה אני לא יודע להגיד איזה כדור פגע בשירין העיתונאית. אנחנו עושים הכול כדי להימנע מזה וצר לי על הפגיעה והמוות של שירין".

הפלסטינים אומרים שזה צה"ל, אבל אצלנו הרמטכ"ל אומר שאי אפשר לקבוע. דובר צה"ל אומר שזה אולי זה בכל זאת מהירי. שר הביטחון טוען שאין עדות לירי שלנו - למי אני אמור להאמין?

"אם חסר אחראי - אני אחראי. אני אלוף פיקוד המרכז, אחראי שטרור לא ייצא מג'נין. אני אחראי להכניס לוחמי צה"ל ולהיכנס למחנה הפליטים ג'נין, להוציא אנשים שמתכננים פיגועים. להוציא אנשים שעשו פיגועים ומייצרים אמצעי לחימה כדי לפגוע בישראלים. כניסה לג'נין היא מורכבת שיורים עלינו מכל עבר. זה עניין לא פשוט, נמצא בסביבה אורבנית ומסוכן. למען ביטחון מדינת ישראל - אנחנו מסכנים חיי לוחמים, אזרחים וגם פלסטינים".

"בלחימה אורבנית - לפעמים חפים מפשע נפגעים"

עוד הוא הוסיף כי "אני לא עסוק בקמפיינים. הקמפיין היחיד שאני עוסק בו - הגנה על מדינת ישראל. אנחנו לא פוגעים בחפים מפשע ומצליחים בזה. לעיתים כשאתה נלחם בסביבה אורבנית במחנה פליטים כשיוצאים מולך עשרות אנשים ויורים מ-270 מעלות מכל הכיוונים על הלוחמים - לפעמים חפים מפשע נפגעים".

הערב עוד ניסיון פיגוע במזרח ירושלים, איפה אתה רואה את גל הטרור הזה?

"אני מקווה שאני רואה את הסוף שלו - זו האחריות שלי. נצטרך, כל עוד אין מישהו אחר במקומנו - להיכנס לג'נין, לבלאטה, לרמאללה ולמקומות שבהם יש עוד מחבלים שמתכננים פיגועים. אנחנו מסכנים את החיילים שלנו ופועלים בצורה מדודה - בניגוד לירי הפראי שמתבצע נגדנו במקומות האלו. מקווה שנשיב את הביטחון לתושבי מדינת ישראל כמה שיותר מהר".

ראש המכון לרפואה משפטית באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, שהשלים את ניתוח הגופה של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, אמר אתמול לצוות שאיתו ולגורמים פלסטינים בכירים כי "לא ניתן לקבוע אם היא מתה מאש צה"ל או מכדור פלסטיני" - כך לפי מידע שהגיע לידי ישראל.

האו"ם דורש לחקור את הרג שירין אבו עאקלה ודובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס גינה את ההרג וקרא גם הוא לחקירה מיידית ולהעמדה לדין של האשמים. "אנו שבורי לב על הרג העיתונאית האמריקנית שירין אבו עאקלה בגדה המערבית ומגנים זאת בחריפות", כתב בטוויטר. "האחראים חייבים לתת דין וחשבון. מותה הוא פגיעה בחופש העיתונות".

מפקד פיקוד מרכז אלוף יהודה פוקס (צילום: פלאש 90)
מפקד פיקוד המרכז: "מסכנים את החיילים שלנו, מקווה שזה הסוף של גל הטרור" | צילום: פלאש 90

לאחר פרסום הנתיחה הראשונית, הודה הרמטכ"ל אביב כוכבי כי בשלב הזה לא ניתן לקבוע בוודאות מאיזה ירי נפגעה העיתונאית. "יחידות צה"ל פועלות יום אחר יום בנחישות, מסכלות טרור ומונעות פיגועים", מסר כוכבי. "הפעילות נעשית בכל מקום שנדרש, ובמיוחד במרחב ג'נין, שיש בו ריכוז מחבלים גבוה".

גנץ הבהיר כי ישראל הציעה לרשות הפלסטינית לערוך במשותף את תחקיר התקרית החריגה. "העברתי היום מסר ברור לאבו מאזן שהאחריות שלנו כמנהיגים היא לשמור על הביטחון, להתנהל באופן שימנע אלימות ושפיכות דמים ולהגיע לחקר האמת". לדבריו, "העברנו מסרים גם למדינות נוספות, בהן לקטר שממנה משדרת אל-ג'זירה, כי הממצאים שבידינו מצביעים על כך שקיים סיכוי סביר שהעיתונאית נורתה מאש של חמושים פלסטינים".