אחרי חשיפת החוליות האיראניות שניסו לפגוע בדיפלומטים ובתיירים ישראלים בשבוע שעבר, הערב (ראשון) פרסמנו במהדורה המרכזית כי אזהרת המסע לטורקיה צפויה להצטמצם עוד השבוע, אולי כבר בימים הקרובים.

ההחלטה התקבלה בעקבות הערכת מצב שקיימו מערכת הביטחון והדרג המדיני. כבר אין מחלוקת בין הגופים על כך שאזהרת המסע לטורקיה, שהייתה ברמה 4, תוך התרעה מפורשת מפני פיגוע טרור בטווח הזמן המיידי, צריכה להצטמצם בתוך שלושה ימים לרמה הקודמת – רמה 3. גורם ביטחוני אמר ל-N12 כי ההחלטה למעשה התקבלה וכרגע "זה רק עניין של ביורוקרטיה וטיימינג מדויק".

ההבנה במערכת הביטחון היא שהחוליות האיראניות שתכננו לבצע פיגוע נתפסו בעקבות שיתוף הפעלה יוצא הדופן בין ישראל לכוחות הביטחון הטורקיים. אומנם יש עדיין איומים בטורקיה ויש עדיין חוליות שעל הכוונת, אבל האיומים שנשקפים מהם אינם מיידיים  - ולכן אפשר לחזור אחורה ולהוריד את רמת אזהרת המסע.

שר החוץ לפיד נועד עם מקבילו בטורקיה (צילום: בועז אופנהיים)
שר החוץ לפיד נועד עם מקבילו הטורקי | צילום: בועז אופנהיים
דירת המסתור של סוכנים איראנים באיסטנבול
דירת המסתור של סוכנים איראנים באיסטנבול

במקביל, שרי הממשלה תודרכו הערב לומר בראיונות לתקשורת שבתוך זמן קצר תשונה אזהרת המסע. המטרה של ישראל נותרה בעיניה – לרתום את הטורקים למאבק הביטחוני. מאחר שזה קרה, כעת רוצים להחזיר את התיירים הישראלים לטורקיה, ובדגש על איסטנבול.

"לא ניתן לאף גורם לבצע פיגוע בשטחנו", הבהיר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו בתום פגישתו עם שר החוץ יאיר לפיד ביום חמישי. הוא הוסיף כי סוכנויות הביטחון של המדינות משתפות פעולה בכל מה שנוגע לביטחון הישראלים בטורקיה וכי הנשיא ארדואן מודע ומפקח על מה שקורה.

"בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הבטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה", אמר לפיד בהצהרה לתקשורת לצד צ'בושולו. "המאמצים האלה נמשכים, רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול, אנחנו מלאי הכרת תודה לממשלת טורקיה על הפעילות המקצועית והמתואמת", הוסיף.