פחות מיממה לאחר האסון ביחידת אגוז, שבו נהרגו אתמול (רביעי) רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון ז"ל – ובצה"ל עדיין פועלים לבירור מלא של נסיבות האירוע. לצד חקירת התקרית הקשה במצ"ח, הוקם גם צוות מומחים בראשות האלוף במיל' נועם תיבון – שצפוי לגלות פרטים נוספים בעניין.

האסון ביחידת אגוז:

מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, אמר הערב בריאיון למהדורה המרכזית כי מדובר ב"אירוע חמור ביותר, לא קביל – שאסור לנו לקבל אותו ואנחנו צריכים לעשות ככל הניתן כדי שאירועים כאלה לא יישנו". לדבריו, בצה"ל "יהפכו כל אבן במטרה לנסות ולהבין את כל הדברים שגרמו לכשלים שהובילו לתוצאה הקשה ולתקן זאת".

אלוף יהודה פוקס התייחס לשאלה אם האסון הכבד קשור בשינוי הוראות הפתיחה באש נגד גורמים עבריינים, והשיב כי הוא סבור שאין כל קשר לעניין. "מפקדים מתמודדים עם אתגרים מאוד גדולים, ואנו מצפים מהם לעשות תרגילים ומבצעים במזג אוויר קשה, בחושך, בערפל – ויש להם מספיק כלים כדי להתמודד גם עם האירועים שהיו שם בלילה".

פוקס התייחס גם למצבו של הקצין שירה באלחרר ואהרון ז"ל, ואמר כי בצה"ל מנסים לעטוף ולחבק אותו ככל הניתן. לדבריו, "אנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי לקחת אותו ידי ביד כדי להוביל אותו בקושי המאוד גדול שהוא מתמודד איתו. כולם יושבים בסלון ומנתחים את שבריר השנייה שבו הוא קיבל את ההחלטה, ואנחנו צריכים קצת צניעות כשאנחנו מנתחים זאת. צריך לתת לו את הזמן ולחבק אותו".

בתשובה לשאלה על המשך דרכה של יחידת אגוז השיב פוקס: "זו יחידה מעולה עם לוחמים מעולים ומפקדים מרשימים ומעולים. זה זעזוע קשה מאוד – שני מפקדי פלגות שנופלים כך, אבל היחידה הזאת תעמוד בזעזוע הזה והיא תתגבר ותוביל ותמשיך להיות יחידה מעולה". עוד הוא הוסיף: "יש לנו את האחריות ללמוד מהאירוע הזה עבור המפקדים שנפלו. זו צוואתם שנעשה כל מה שאנחנו יכולים בשביל ללמוד ולשפר את היחידה וצבא ההגנה לישראל כולו".