השעה הייתה 01:30 בלילה (שעון איחוד האמירויות), אז משרד ההגנה בנסיכות הודיע לצוות של הרצוג כי טיל בליסטי שוגר בידי המורדים החות'ים בתימן לעבר אבו דאבי ויורט בשמי האמירויות, מבלי שגרם לנזק. האירוע הדרמטי הזה אירע בזמן ביקורו הרשמי הראשון של נשיא המדינה יצחק הרצוג בנסיכות וגרם למשלחת לקיים התייעצויות בהולות. זה מה שקרה מאחורי הקלעים באותם הרגעים

באותה העת הרצוג וחברי המשלחת שהו במלון באבו דאבי, שאליו חזרו בתום הלו"ז - וכל אחד מהם פנה לחדרו. הם לא שמעו על האירוע באותו הזמן, אך המזכירה הצבאית עדכנה אותם על כך בתוך זמן קצר ובהתאם - כל מערך האבטחה של הנשיא עודכן בדבר. חברי משלחת אחרים סיפרו כי הם עודכנו על כך בדיעבד, חלקם שמעו תחילה הדי פיצוצים ורק בהמשך התעדכנו על שאירע באמצעות המזכירה הצבאית ואנשי האבטחה.

כיצד יש לנהוג במצב כזה?

על פי הפרוטוקול, ההנחיות קובעות כי יש להיכנס למרחב מוגן באזור ולאחר מכן - לקיים הערכת מצב ובסיומה ייקבע איך לנהוג לנוכח ההתפתחות. ואכן, במהלך הלילה, המשלחת קיימה קשר רציף עם גורמי הביטחון המקומיים שאמרו כי האירוע מאחוריהם. הם הדגישו כי בוצע יירוט אחד מוצלח ואין צורך בהיערכות מיוחדת. גם במשלחת עצמה קיימו התייעצות הן עם הגורמים הרלוונטיים בארץ והן עם המקומיים, כדי להחליט אם להמשיך בביקור או לסיים אותו מוקדם מהצפוי לנוכח האירוע.

בסופו של דבר, הוחלט להמשיך בקיום הבוקר כרגיל, כדי לא לפגוע במארחים ובחשיבותו. בצוהריים המאוחרים צפויים הנשיא הרצוג ואנשיו להמריא ארצה בחזרה.

קבלת הפנים באבו דאבי לנשיא ורעייתו  (צילום: עמוס בן גרשום)
קבלת הפנים באבו דאבי לנשיא ולרעייתו | צילום: עמוס בן גרשום

לשכת הרצוג הודיעה כי "לא נשקפה ולא נשקפת סכנה לנשיא ופמלייתו" וכי הביקור צפוי להמשיך כמתוכנן. בזמן ההתקפה הנשיא שהה בבית המלון. רשות התעופה האזרחית במדינה מסרה כי התנועה האווירית מתנהלת כעת כסדרה וכלל הטיסות המשיכו לפעול כרגיל למרות המתקפה, כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות הממלכתית.

"משרד ההגנה מודיע כי ההגנה האווירית יירטה והשמידה טיל בליסטי ששיגר ארגון הטרור החות'י לעבר המדינה. התקיפה לא הסבה אבדות, ושרידי הטיל הבליסטי נפלו מחוץ לאזורים המיושבים", נכתב בהודעה הרשמית מטעם משרד ההגנה. בהמשך הודיע משרד ההגנה כי המשגר בתימן הושמד בפעולה משותפת של האמירויות וכוחות הקואליציה בהובלת סעודיה.

דובר משרד החוץ של ארצות הברית, נד פרייס, פירסם גינוי לתקיפה בחשבון הטוויטר שלו: "אנו מגנים את מתקפת הטילים החות'ית האחרונה על אבו דאבי. בזמן שהנשיא הישראלי מבקר באיחוד האמירויות בכדי לבנות גשרים ולקדם יציבות ברחבי האזור, החות'ים ממשיכים לבצע התקפות המאיימות על אזרחים".

ניסיון לחבל בביקור הרצוג?

מדובר במתקפה השלישית מצד החות'ים בתימן שעליה מדווחים באמירויות בשלושת השבועות האחרונים. במתקפה הראשונה שפגעה בנמל התעופה של אבו דאבי ובמיכליות נפט נהרגו שלושה אזרחים זרים. במתקפה השנייה הודיע משרד ההגנה של האמירויות על יירוט שני טילים בליסטיים שכוונו לאבו דאבי גם כן.

נראה שהחות'ים נחושים לקבע משוואה לפיה כל עוד האמירויות וסעודיה ממשיכות לתקוף אותם בתימן, אבו דאבי הבירה תהיה על הכוונת שלהם. העיתוי של ההתקפה - ביקורו הרשמי הנשיא הרצוג - הוא כמובן ניסיון לחבל במפגש.

הנשיא יצחק הרצוג באבו דאבי (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אתמול עם נחיתתו של הנשיא הרצוג באבו דאבי נערכה לו קבלת פנים חגיגית ולאחריה הוא נפגש עם יורש העצר מוחמד בן זאיד ועם שר החוץ של האמירויות עבדאללה בן זאיד. בשיחה עם שוחחו על אירן ועל הרחבת הסכמי אברהם למדינות נוספות.

הרצוג אמר במהלך פגישתו עם יורש העצר: "אדגיש כי אנו תומכים באופן מלא בדרישות הביטחון שלכם ואנו מגנים כל סוג של מתקפה על ריבונותכם באמצעות ארגוני טרור. אנו נמצאים כאן, יחד, על מנת למצוא דרכים ואמצעים להביא לביטחון מלא לאנשים דורשי שלום במחוזנו".