יומיים לאחר הפיגוע הקטלני בחדרה, כוחות הביטחון ממשיכים לחקור כיוונים רבים – ולחפש אחר גורמים שסייעו ל-2 המחבלים. הלילה (שלישי) נעצרו 12 חשודים באום אל-פחם והכפרים הסמוכים בוואדי ערה ובנצרת, בחשד למעורבות בפיגוע. מספר העצורים בחשד למעורבות בו מאז אתמול עלה ל-17.

כל החשודים שנעצרו יובאו במהלך היום לדיון הארכת מעצרם בבית משפט השלום בחיפה. גורם במחוז החוף של המשטרה אמר הבוקר: "גל המעצרים החל, והוא עוד צפוי להימשך ואף להתגבר בימים הקרובים".

דובר המשטרה אלי לוי התייחס היום להיערכות המשטרה בתוכניתם של ענת דוידוב וגולן יוכפז ב-103FM ואמר: "אנחנו הולכים לתקופה רגישה מאוד, לחודש החגים – פסח, פסחא, רמדאן, יום העצמאות – לכן אנחנו מעבים את הכוחות".

"אנחנו מדברים על היערכות בכל הערים, בעיקר בערים המעורבות", הוסיף. "נכון שבשבועות האחרונים הופנה עיקר תשומת הלב לירושלים, כי היה שם רצף של פיגועים. יש עבודה של גורמי המודיעין נגד דמויות כאלה ואחרות שהתבטאו לאחרונה, או מפרסמים דברים שונים ברשתות ויש חשש, הן של שירות הביטחון הכללי והן של המשטרה, שהם יבצעו פיגוע".

אמש פרסמנו במהדורה המרכזית כי שני המחבלים הגיעו לחדרה באמצעות מכונית מאזדה של אחד מחמשת בני המשפחה שבהמשך נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע. בתוך כך, הלילה (שלישי) נמשך מבצע המעצרים של המשטרה ושב"כ באום אל-פחם.

במכונית הזו נמצאו שכפ"צים, רשתות הסוואה, פנסים ומשקפות - כל זאת חוץ מכלי הנשק והתחמושת העצומה שנמצאו על גופם של שני המחבלים. הכוונה שלהם הייתה לבצע מסע הרג המוני, והם נערכו לעימות ממושך עם כוחות הביטחון. רק התגובה הנחושה והמהירה של כוח המסתערבים שהיה במקרה באזור מנעה את הטבח שהם תכננו. בסך הכול נורו בזירת הפיגוע כ-60 כדורים, רובם בידי שני המחבלים.

ממצאי חקירת הפיגוע מעלים ששני המחבלים, שלבשו אפודי מגן קרמיים, הגיעו חמושים רק באקדחים - אבל גם עם קופסה ובה 1,100 כדורי M16. בסרטון שנמצא בידי החוקרים הם נראים ממתינים דקות ארוכות בתחנת האוטובוס, ועל פי החשד חיכו לחייל או לשוטר נושא M16 במטרה לפגוע בו, לקחת את נשקו ולעשות שימוש במלאי התחמושת האדיר שהביאו עמם. על פי ההערכה, הם תכננו להרוג עשרות בני אדם.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

מדובר בתא דאעש שלא זוהה בזמן על ידי מערכת הביטחון, זאת למרות שהמחבלים היו מוכרים לשב"כ - כמו עוד עשרות ערבים ישראלים תומכי ארגון הטרור הרצחני. למרות ששני החבלים הצטיידו בנשק רב עבור הפיגוע, ואף העלו לרשת סרטון שבו הם תיעדו את עצמם טרם הפעולה עצמה – לשב"כ לא קפצה התרעה על הפיגוע. בשב"כ מודים שזאת התארגנות שהיה צריך לשים עליה את היד.