הביקורת הציבורית על שכר החרפה של חיילי החובה בצה"ל רק הולכת וגוברת בשנים האחרונות, אולם במשרד האוצר ממשיכים לאטום את אוזניהם. כפי שדיווחנו היום (ראשון) במהדורה המרכזית, הנושא צפוי לעלות שוב בתקופה הקרובה על שולחן הדיונים שרי הביטחון והאוצר, אולם נראה כי לא צפוי כל שינוי.

הבשורה הרעה לחיילי החובה היא שככל הנראה לא יהיה שינוי בשכרם בשנה הקרובה – זאת מכיוון שהנושא דורש חקיקה. שר האוצר הבהיר לצבא בדיונים סגורים כי ייתכן שיוקצה כסף לטובת הנושא רק בשנת 2023. שכר החיילים היום עומד על 823 שקלים בחודש לחייל עורפי, 1,195 שקלים לתומך לחימה, 1,642 שקלים ללוחם ו-2,032 שקלים ללוחם חוד.

במשרד האוצר הדגישו בפני הצבא כי אם ברצונם להעלות את שכר החיילים כבר בשנה הקרובה, עליהם לערוך שינויים בתקציב הביטחון ולפנות לצורך כך כ-4 מיליארד שקלים. בצה"ל כבר נעשית עבודת מטה בניסיון להביא  תוספת כלשהי, ולו סמלית, לחיילים כבר בשנה הקרובה. עדיין לא נקבע סכום הכסף שיתווסף.

למרות הקושי להעלות את דמי הקיום של החיילים, בצה"ל הצליחו לקדם רפורמות אחרות, בהן: הקצאת מיליארד שקלים לטובת נכי צה"ל. עוד אישר הצבא העברה של 100 מיליון לפרויקט "ממדים ללימודים"; מיזם המאפשר ללוחמי החוד המשוחררים לעשות תואר ראשון על חשבון המדינה.