"ניצלו ממוות בטוח": שני ישראלים שנכנסו אמש (רביעי) לאזור כיכר מנארה ברמאללה חולצו על ידי שוטרים פלסטינים לאחר שרכבם הוצת בידי צעירים מקומיים. מצבם טוב ועל פי דובר צה"ל הם לא נזקקו לפינוי לבית חולים, אך דווח כי אחד מהם נפגע מאבן.

אחד מהשניים שהותקפו סיפר בחקירתו: "היינו בתחנת דלק בעלי, אספנו כסף לדלק לנסוע לחשמונאים. החבר שלידי שאל איך להגיע לכיוון מתתיהו. האיש ששוחחנו איתו היה ערבי, והוא כיוון אותנו להמשיך ישר ולעבור את כל הכיכרות. באמצע הדרך קלטתי שאנחנו לא בכיוון. באמצע קרה מה שקרה – בלוקים, אבנים".

הישראלים שנכנסו לרמאללה
שני הישראלים שחולצו מרמאללה

השניים, חסידי ברסלב תושבי שילה ואלעד, הועברו לידי צה"ל במחסום פוקוס שבכניסה לעיר רמאללה בסיוע מנגנוני הביטחון הפלסטינים ובשיתוף המנהל האזרחי. הם הזדהו בפני הכוחות ולאחר מכן הועבר לידי משטרת ישראל להמשך חקירת האירוע.

הישראלים שנכנסו לרמאללה בחקירה (צילום: N12)
הישראלים שהותקפו במהלך העברתם לידי המשטרה | צילום: N12

על פי הדיווחים מהמקום, השניים הגיעו לאזור הכיכר המרכזית - שם זיהו אותם צעירים פלסטינים, הוציאו אותם מהרכב והחלו לתקוף אותו. כפי שנראה בתיעודים מהזירה, המקומיים בזזו את הרכב, שברו את הציוד שהיה בו והציתו אותו באש. דיווחים שמבוססים על עדויות של תושבי המקום מציינים כי הישראלים ששהו ברכב "ניצלו ממוות בטוח" עם הגעת השוטרים הפלסטינים. הכיכר מהווה את "הלב הפועם" של רמאללה, ומנגנוני הביטחון הפלסטיניים פזורים סביבה גם בשגרה.

הפלסטינים: רכב ישראלי הוצת ברמאללה
זירת האירוע ברמאללה

יש לציין כי ישראלים אינם מורשים להיכנס לאזור הזה, והדרך לשם כוללת שלטי אזהרה ומחסום. מייד עם העברתם לידי צה"ל, החלו כוחות הביטחון הישראליים בתחקור של השניים כדי לשפוך אור נוסף על השתלשלות האירועים שיכלה להסתיים באופן קשה מאוד.

הפלסטינים: רכב ישראלי הוצת ברמאללה
"ניצלו ממוות בטוח", זירת האירוע ברמאללה

זוהי אינה הפעם הראשונה שבה מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מסייעים בחילוץ ישראלים שנקלעו לערים פלסטיניות והותקפו על ידי מקומיים. בעקבות הדיווחים על האירוע, אנשים המזוהים עם חמאס תוקפים ברשתות החברתיות את הסיוע שמנגנוני הביטחון הפלסטיניים העניקו לישראלים.

מהמשטרה נמסר כי "לאחר שהשניים הועברו לכוחות הביטחון הם עוכבו לחקירה לברור נסיבות כניסתם לשטח A. בחקירתם טענו כי הם תכננו להגיע לקבר מתתיהו סמוך לחשמונאים ולאחר שמישהו הסביר להם כיצד לנסוע הם טעו ונכנסו לרמאללה. לטענתם בשלב מסויים הגיע המון שהחל להקיף את רכבם, להשליך לעברם אבנים והצית את מכוניתם הם חולצו מהמקום בשלום והועברו לידי כוחות הבטחון". השניים שוחררו לביתם עם סיום החקירה.