"נתן את החיים שלו בשביל המדינה": קרוביו של אלי קיי בן ה-26 ממודיעין שנרצח בפיגוע שאירע הבוקר (ראשון) בעיר העתיקה בירושלים, עדיין מתקשים לעכל את הבשורה המרה. אלי, שעלה לארץ מדרום אפריקה, התגייס לצנחנים ועבד כמדריך הסברה בכותל המערבי - הותיר אחריו הורים, אחים, אחות וחברה, ויובא מחר למנוחות בגבעת שאול

סיקור הפיגוע בעיר העתיקה ב-N12:

המשפחה לא מעכלת: "כל רצונו היה לשרת את המדינה"

אלי עלה ארצה לבדו בשנת 2016 כדי לשרת בצה"ל ושירת בצנחנים בגדוד 202. הוריו, אבי ודבורה ואחותו נעמה עלו ארצה מדרום אפריקה לפני פחות משנה, והתיישבו במודיעין, כדי להצטרף לאלי ולאחיו בישראל, ולהגשים את חלומם. ההורים של אלי גילו שהוא הנרצח בפיגוע מתמונות ברשתות עוד לפני שהודיעו להם על כך באופן רשמי. רק לפני כמה שבועות חגגה המשפחה את חתונת האח הבכור כתריאל ושמחה על הזכות הגדולה לחתן את בנם בארץ ישראל.

משפחתו מסרה כי אלי "אהב את המדינה וכל רצונו היה לשרת את מדינת ישראל. מודים מקרב לב לעם ישראל על התנחומים".

אליהו קיי שנרצח בפיגוע הירי בעיר העתיקה בירושלים (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של השומר החדש)
אלי קיי שנרצח בפיגוע הירי בעיר העתיקה בירושלים | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של השומר החדש

אחיו של הנרצח ספדו: "אלי נפל כמו גיבור, לא היה רוצה שנהיה עצובים"

כתריאל, אח של אלי, ספד לו כי "הוא הגיע לארץ לפני 8-7 שנים, למד בישיבה ואז רצה להתגייס. נראה לי שהוא היחיד שלא עשה גיבוש צנחנים ושירת כצנחן. הוא נלחם להיות צנחן, נלחם עד הסוף - נתן מעצמו 100%. הוא אחת הסיבות שכל המשפחה עלתה, ההורים שלי עלו בדצמבר. אנחנו האחים שירתנו בצבא, הוא באמת נתן את החיים שלו בשביל המדינה. כולו היה בשביל המדינה".

משפחתו של ההרוג בפיגוע אלי קיי (צילום: תאגיד השידור כאן 11)
משפחתו של ההרוג בפיגוע ספדה | צילום: תאגיד השידור כאן 11

"אלי היה חבר טוב, החבר הכי טוב שלי, תמיד עם אנרגיות וחיוך. אנחנו מנסים לשמור על ראש גבוה ולהיות שמחים, כי הוא לא היה רוצה שנהיה עצובים. כשהקב"ה רוצה לקחת בן אדם, הוא ייקח אותו", הוסיף בקול שבור. "אנחנו צריכים לחשוב איך נעשה משהו לזכרו, משהו שנזכור אותו לנצח".

אחיו חנן אמר כי "הוא נפל כגיבור. כל דבר שעשה, הוא עשה בשיא הרצינות. היה מוכן להילחם על הכול, המשפט שלו היה חתירה למגע". ג'ן שין, חברתו של אלי ז"ל, אמרה: "הוא היה האדם הכי חזק שאי פעם הכרתי, פיזית ורגשית, האדם הכי חכם שפגשתי - אכפתי, מתחשב ועדין , ונחוש, וממש ממש אוהב. הוא קיבל כל אחד, לא משנה מה הרקע שלו. הוא תמיד התייחס לכולם באהבה ובכבוד".

חברי הקיבוץ סופדים: "רצה להיות אבא, כולו לב ותמיד עם חיוך"

גם חברי קיבוץ נירים, שבו התגורר אלי, כואבים את לכתו. הדס גרימברג קרלינסקי, שכנתו לשעבר, סיפרה בכאב על הצעיר שהתנדב בקיבוץ במסגרת "השומר החדש", לאחר שהיה חייל בודד בקיבוץ בארות יצחק בזמן שירותו הצבאי. "אלי היה פה שנתיים והוא היה שכן קרוב, אדם מלא בנתינה שכולו לב. את הבלונד שלו ראו למרחקים, תמיד עם חיוך ועם המון חלומות".

"הוא מאוד רצה להיות אבא, בחור מדהים שהייתה לו קבוצת חברים מדהימה. זה יום עצוב מאוד עבור המשפחה, תנחומינו. כל קהילת נירים מרכינה היום ראש, כל מי שזכה להכיר אותו ולפגוש אותו. בין אם זה בטרמפ או על השביל - תמיד זה היה בחיוך, אלי היה אדם מאוד שמח", היא ספדה בכאב.

אליהו קיי שנרצח בפיגוע הירי בעיר העתיקה בירושלים (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90 )
אלי קיי ז"ל | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90

בנט וגנץ: "הלב בוכה, נוריד את הטרור בכל מקום שבו ירים את ראשו"

ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לאלי וכתב: "הלב בוכה על אליהו קיי הי"ד, שנרצח הבוקר בידי מחבל מתועב בירושלים. אליהו עלה ארצה מדרום אפריקה, שירת כלוחם צנחנים בגדוד 202 ולפרנסתו היה מדריך הסברה בכותל. הישראלי היפה שמחובר לארצו, למולדתו. מחבק את משפחתו וארוסתו על האובדן הכבד מנשוא". 

שר הביטחון בני גנץ ספד לאלי הערב בנאומו בערב ההוקרה לנכי מערכות הביטחון ופעולות האיבה, ואמר כי "אליהו קיי הצטרף למשפחת השכול, אני מבקש להביע תנחומים למשפחתו ולאחל רפואה שלמה לפצועים. כוחות הביטחון פעלו ביעילות ובמהירות כדי לנטרל את המחבל. בכל מקום שהטרור ירים את ראשו, נדאג להוריד אותו ולסייע לנפגעים שמשלמים את המחיר בארץ הזו".

יעקב חגואל יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית, הביע את תנחומיו: "אלי קיי מסר את נפשו הבוקר בירושלים, העיר שכל כך אהב, במדינה שאליה חלם להגיע. אלי, בוגר תכנית ׳מסע׳ של הסוכנות היהודית שנרצח הבוקר על ידי מחבל נתעב, סיים את מסע חייו כאן בארץ ישראל. אנחנו מחבקים את משפחתו שעלתה לישראל לפני כשנה מדרום אפריקה ומחזקים את מורשתו. אלי, סמל לאהבת העם והארץ, אנחנו מרכינים היום ראש לזכרך ולגבורתך. יהי זכרו ברוך".

הקרן למורשת הכותל המערבי ורב הכותל שמואל רבינוביץ' מסרו: "כואבים ודומעים על הירצחו הבוקר של עובד הקרן למורשת הכותל המערבי, על ידי רוצח שפל בדרכו לעבודה. הוא האיר פנים לכל אדם, עשה מלאכתו קודש במסירות ובנאמנות". 

עדת ראייה: "דפקתי צעקה, ראיתי שלגבר יורד הרבה דם והזמנתי אמבולנס"

חן יאני, עדת ראייה לאירוע הדקירה ביפו שחזרה את הרגעים הקשים: "מהמרפסת שלי בבניין ראיתי זוג מבוגר מקסים שהולך ברחוב ופתאום אדם מגיע ודופק להם מכות בגב. לא הבנתי שזו סכין. דפקתי צעקה, ירדתי מהר למטה לעזור להם והוא ברח. ראיתי שיורד לגבר הרבה דם בצוואר והזמנתי ישר אמבולנס ומשטרה".

"זה היה בטוח לאומני, לא יכול להיות שסתם זוג מבוגר הולך ברחוב ונדקר", היא הוסיפה. הייתי בשוק. כל הכוחות הגיעו מהר, תוך שניות ונראה שכבר סרקו את כל האזור. היו פה מקרים, אבל לא כאלו. זה רחוב מאוד שקט ואין דברים כאלה".

 בפיגוע הירי שאירע הבוקר ליד שער השלשלת סמוך לכותל המערבי נרצח קיי ונפצעו שלושה בני אדם - הרב אהרון יהודה מירושלים הוא הפצוע קשה. לפי עדכון בית החולים שערי צדק הוא מורדם ומונשם, וסובל מפציעות ירי מרובות בכל חלקי גופו. אשתו ביקשה מהציבור להתפלל לרפואתו. הרב זאבי קצנלבוגן, שמעביר שיעורים ברובע היהודי בעיר, נפצע באורח בינוני ומטופל בבית החולים הדסה עין כרם - שם מצבו השתפר ומוגדר קל.  שני השוטרים שנפצעו קל שוחררו מבית החולים.

פיגוע ירי - רגעי חיסול המחבל
פיגוע ירי - רגעי חיסול המחבל

 

אשתו של פאדי אבו-שחדם, המחבל שביצע את הפיגוע בעיר העתיקה, נמלטה לירדן לפני כמה ימים, אבל זה לא מנע מכוחות הביטחון להיכנס למחנה הפליטים שועפאט ולבצע מעצרים של בני משפחה אחרים. בתיעוד ממחנה הפליטים, מקום מגוריו של המחבל, נראו הכוחות עומדים בכניסה לאחד הבתים שם ומנסים לעצור אדם, בעוד שאישה מבוגרת יותר מתעמתת איתם ומנסה לסוכך על קרובה. 

פיגוע בהר הבית (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
פיגוע הירי בעיר העתיקה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בשלב הזה לא ידוע אם המחבל קנה את הנשק לקראת האירוע או שהחזיק בו במשך כמה שנים. כרגע מדובר במפגע בודד, ככל הנראה לא בתשתית ונבדק אם יש סייענים באירוע. ייתכן שמגנומטרים היו יכולים לסייע ולאתר את הנשק.

הלווייתו של אלי קיי ז"ל תתקיים מחר בשעה 11:00 בהר המנוחות, גבעת שאול.