כחודש לאחר שנכנס לתפקידו, ל-N12 נודע הבוקר (שלישי) כי ראש השב"כ הנכנס רונן בר ביקר בשבוע שעבר ברמאללה ונפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הרקע לפגישה: ניסיונות לשבש את הניסיון של חמאס להעמיק את השפעתו ביהודה ושומרון ולערער את היציבות באזור.

סיקור שוטף ב-N12:

נזכיר כי גם שר הביטחון גנץ נועד עם אבו מאזן לפני כחודשיים באישורו של ראש הממשלה בנט. יש כאן אמירה חשובה כחלק מהמדיניות של ממשלת בנט לחזק את המתונים מקרב הפלסטינים ולהחליש את הקיצוניים - או במילים אחרות: חיזוק הרשות הפלסטינית אל מול חמאס במטרה לנסות לייצב את המצב ברשות הפלסטינית.

בר הגיע לרמאללה עם ניסיון לרתום את אבו מאזן לפעול יחד לשיבוש ניסיונות חמאס להעמיק את ההשפעה שלו ביו"ש ולערער את היציבות.

הפגישה הזאת ברמאללה מצטרפת לפגישה של ראש השב"כ בקהיר עם שר המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל, שעסקה בשיתוף פעולה עם מצרים במאבק בארגוני הטרור בסיני וגם מול חמאס והכנה לביקור של שר המודיעין בישראל בימים הקרובים.

פנינו ללשכת ראש השב"כ ושם סירבו להתייחס לפגישות שהוא מקיים.

גנץ ואבו מאזן נועדו בסוף חודש אוגוסט השנה - לביקור ראשון של שר הביטחון ישראלי ברמאללה מאז שנת 2010. הביקור התקיים באישורו של ראש הממשלה בנט, שגורם בסביבתו הבהיר לאחריה כי "אין שום תהליך מדיני מול הפלסטינים וגם לא יהיה".

לאחר הפגישה נמסר כי הצדדים שוחחו על שיתופי פעולה עמוקים יותר בהיבט הביטחוני, וכן על מנגנון העברת הכספים לעזה. יתרה מזאת, גנץ ואבו מאזן דנו בשורה של תשתיות ופרויקטים כלכליים שיסייעו מאוד ליציבות של הרשות, מתוך ההבנה שאם אין לאנשים פרנסה, מתחילה תסיסה - ולכן צריך לייצר מקומות עבודה ולהביא משקיעים מחו"ל.

"הייתה פגישה חשובה", אמר גנץ בריאיון למהדורה המרכזית, "זו הייתה פגישה עם אופי ביטחוני שדנו בה על המשך הפעילות. הציבור צריך להבין שאנחנו מתנהלים במציאות מורכבת. יש לנו יחסים טובים עם הרשות ויש בעיות של טרור. אנחנו נפעל קשה נגד הקיצוניים ונחזק ככל האפשר את המתונים. מי שחושב שהנוסחה הזאת היא פשוטה לניהול - טועה. זה מורכב. גם בנט חושב שצריך לחזק את אבו מאזן".