ועדה מיוחדת צפויה להתכנס ביום ראשון לדון בבקשה לקצוב את עונשו של המחבל מוחמד אגבריה, מי שהוביל ב-1992 את הפיגוע שכונה "ליל הקלשונים", כך נודע היום (שלישי) ל-N12. במהלך הפיגוע, נרצחו החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה, ונפצע החייל סרגיי זרצנסקי.

אגבריה, תושב הכפר מושירפה שבאזור ואדי עארה ואזרח ישראלי, היה חבר בפלג קיצוני של התנועה האסלאמית שאף כינה עצמו "הג'יהאד האסלאמי". הוא נידון לשלושה מאסרי עולם מצטברים, בעקבות מעורבותו הישירה ברצח שלושת החיילים.

לפי החוק, מחבל שנושא יותר ממאסר עולם אחד יכול לפנות לוועדה מיוחדת של שירות בתי הסוהר, בחלוף 15 שנות מאסר, ולבקש לקצוב את עונשו.

ממשפחת פרידמן נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה רבה את העובדה שאפילו דנים באפשרות לקצוב את עונשו של המחבל שרצח את גיא. מדובר בחבורת מחבלים שפלים שבגדו במדינה שלמה ורצחו חיילי צה"ל. אגבריה עוד הגדיל לקבל כסף מהרשות הפלסטינית כפרס על מעשה הטרור שביצע. אין מקום לגלות לרוצח הנאלח ולו טיפה של רחמנות. עליו להינמק בכלא עד יומו האחרון! היום פנינו לשר המשפטים, לראש השב"כ ולשר הביטחון בדרישה שיביעו התנגדות נחרצת לקציבת עונשו של אגבריה. עוד פנינו לשרת הפנים בדרישה שהיא תפעל לביטול אזרחות כל המחבלים שהיו מעורבים בפיגוע. אנו מצפים לקבל תשובה חיובית מכל ארבעת הגורמים".

גיא פרידמן ז"ל, שנרצח בליל הקלשונים (צילום: באדיבות המשפחה)
חלל צה"ל גיא פרידמן ז"ל, שנרצח בליל הקלשונים | צילום: באדיבות המשפחה

פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור מסר: "מחבל שרצח ישראלים בפיגוע דינו אחד עונש מוות, ומשהחליטו לא להחיל עליו את עונש המוות אלה רק מאסר עולם, אסור לקצוב את עונשו ולא עונש של שום מחבל אחר, המחבל אחמד אגרביה ודומיו צריכים להישאר בכלא עד יומם האחרון".

עו"ד מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית במכון "מבט לתקשורת פלסטינית" ולשעבר ראש התביעה הצבאית באיו"ש, אמר שאין מקום שמדינת ישראל תפגין רחמנות כלשהי כלפי המחבל הארור. "הוא רואה את עצמו כפלסטיני. הפלסטינים רואים אותו כפלסטיני ותיגמלו אותו כפלסטיני כשכר בעד ביצוע הרצח. דווקא בימים אלה, שבהם אזרחים ערביים רצחו יהודים באשר הם, שרפו בתי כנסת ורכוש רב, נדרש להעביר מסר ברור שמדינת ישראל לא תתפשר בלחימה בטרור".

עו"ד מוריס הירש
עו"ד מוריס הירש

לדברי עו"ד הירש, הנתון המקומם עוד יותר בעניינו של אגבריה, קשור לעובדה כי ב-30 השנה שחלפו מאז הפיגוע הוא קיבל תשלומים שוטפים מהרשות הפלסטינית כפרס על רצח החיילים, בסכום שלפי ההערכות עומד על כ-1.5 מיליון שקל. עוד מסר עו"ד הירש כי בשנה הבאה צפוי המחבל לקבל "העלאה" במשכורת החודשית, מ-10,800 שקל ל-12,800 שקל.