חמאס הציע לישראל עסקת חליפין שכוללות תחילה את שחרורם של שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, ובשלב יותר מאוחר את שחרור גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול, כך על פי מקור פלסטיני המעורה במגעים בין ישראל לחמאס.

על פי אותו מקור, העסקה שהוצעה לישראל היא בת שני שלבים: בשלב הראשון ישוחררו מנגיסטו ואל-סייד יחד עם מידע של שני החיילים הנעדרים. בשלב השני יתקיים משא ומתן על החזרת החיילים הנעדרים בתמורה לשחרורם של אסירים ביטחוניים - בראשם מרואן ברגותי.

ההצעה הועברה מהמצרים לישראל שטרם השיבה לחיוב או לשלילה. כחלק מהעסקה, כך על פי המקור, חמאס טען כי יציגו לישראל תיעוד בנוגע לגולדין ושאול רק לאחר מימוש השלב הראשון.

כחלק מהעסקה, חמאס דורש שחרור של 800 אסירים ובראשם מרואן ברגותי, את שחרורם של כל הנשים האסירות וכ-300 גופות של פלסטינים.

המשא ומתן בין ישראל לחמאס נמשך מאז סיום מבצע "שומר החומות" באמצעות תיווך מצרי. בשבוע שעבר דווח במצרים כי "נכשלו הפגישות שהיו אמורים לדון בעסקת חילופי השבויים בשל התעקשות ישראל שרוצה לקשר את שיקום עזה בהחלפת השבויים". על פי אחד מהדיווחים, "מצרים החליטה להקפיא את נושא חילופי השבויים לאחר יומיים של משא ומתן עקיף בין חמאס לישראל". נשיא מצרים א-סיסי אמר אז כי "עזה לא תשוקם ללא תיאום ופיקוח מלא של הרשות הפלסטינית".