9 כדורים ירו מחבלים לעבר מפקד פלוגה בדובדבן שנפצע בפעילות סיכול טרור בג'נין בתחילת השבוע. אחד מהכדורים פגע ישירות ברימון יד שהיה נמצא בתוך וסט הלחימה של הלוחם, אך תודות לפיתוח מיוחד של צה"ל ואלביט - הרימון לא התפוצץ ובכך ניצלו חייו, וייתכן שגם חייהם של לוחמים נוספים. בתיעוד שהתפרסם היום (חמישי), הרימון שספג את פגיעת הקליע נראה כשהוא מפורק וחצוי לשניים.

הרימון המיוחד שפותח על ידי החטיבה הטכנולוגית ליבשה באט״ל זכה לכינוי "רימון אלירז", על שם רס"ן אלירז פרץ ז"ל שנהרג כתוצאה מפגיעת קליע ברימון שהחזיק באפוד שנפגע והתפוצץ לפני כ-11 שנים ברצועת עזה.

בעקבות מקרים של התפוצצויות רימונים כתוצאה מפגיעת קליע, בצבא הוחלט על פיתוח רימון  משופר שיהיה עמיד בפני קליעים ורסיסים. מצה"ל נמסר כי הפיתוח של הרימון המשופר החל עוד בשנת 2008, נמשך כ-3 שנים ולבסוף אושר פתרון טכנולוגי שמונע פיצוץ בלתי רצוני של הרימון כל עוד הוא לא הוטל על ידי הלוחם.

הרימון שלא התפוצץ שהיה בווסט של הלוחם מדובדבן
הרימון שלא התפוצץ שהיה בווסט של הלוחם מדובדבן

"לאחר השלמת הפיתוח, זרוע היבשה מימשה את הפתרון הטכנולוגי בשיתוף תע"ש (אלביט), והחלה הצטיידות והחלפת כלל הרימונים לדגם המשופר", ציינו בצה"ל. "בזכות פיתוח זה, הרימון שנשא מפקד הפלוגה מדובדבן, סרן ד', שנפצע באירוע בבורקין, לא התפוצץ על אף שספג פגיעה ישירה של קליע, ובכך ניצלו חייו".

"הוא ספג תשעה כדורים בגוף והילד חי, נושם ומתקשר", סיפר אתמול אביו של הקצין, "היה לו רימון בווסט וכדור פגע ברימון - שהתפרק לשניים ולא התפוצץ. אם זה לא נס, אז אני לא יודע מה כן".

"איזו זכות גדולה יותר מאשר לשמוע היום שחייל צה"ל, לוחם דובדבן ניצל בזכות רימון 'אלירז', על שם בני אלירז", אמרה מרים פרץ, אימו של אלירז ז"ל.  "בני לא זכה שיהיה לו רימון כזה, הוא נהרג מהרימון. אבל אני הכי מאושרת בעולם. זה יום של שמחה, יום של חיים".