ארגון בצלם פרסם היום (שלישי) סרטון של חיילים יורים לעבר כלי רכב שבו לכאורה נסע הילד בן ה-11 מוחמד אבו סארה, שביום רביעי דווח שנהרג מירי של צה"ל. לטענת הארגון, סרטון זה מוכיח כי החיילים ירו לרכב ללא כל הצדקה והביאו למותו של בן ה-11. דובר צה"ל: "המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות האירוע, בסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".

בסרטון שפרסם ארגון בצלם, שמורכב משני סרטונים שונים משתי זוויות שונות, נראים החיילים מבחינים ברכב שמתקדם לעברם, עוצר, מסתובב ומתחיל להתרחק מהם. בשלב זה, החיילים נראים רצים לעבר הרכב ויורים לעברו בשעה שהוא מתרחק מהם.

 

האירוע התרחש ביום רביעי בשבוע שעבר בסביבות השעה 15:00. בארגון בצלם מספרים כי מדובר במשפחת אבו-סארה (אל-עלאמי), תושבי אזור חברון, שנסעה באותו רכב. האב, מואייד, בן 37, נסע ברכב יחד עם שלושה מבניו – מוחמד בן ה-11 וענאן בת ה-9 ישבו במושב האחורי, אחמד בן ה-5 ישב במושב הקדמי.

בצלם טוענים כי המקרה הטרגי אירע לאחר שהאב הבחין בחיילים סמוך לעמדה הצבאית ונסע לאחור. לאחר כ-30 מטרים הסתובב, ואז פתחו החיילים באש לעבר המכונית – שממנה לכאורה נורה ונהרג מוחמד בן ה-11.

עוד מסבירים בארגון כי הסרטון שפורסם כולל תיעוד משתי מצלמות אבטחה: מימין צילום מסך ממצלמה אחת - שהצבא החרים לאחר האירוע את התיעוד המקורי שלה, ומשמאל, צילום אבטחה נוסף מזווית אחרת, הכולל סאונד בו נשמעות היריות. שעוני מצלמות האבטחה אינם מסונכרנים – האחד כוון לשעון קיץ והשני לשעון חורף, ולכן קיים ביניהם פער של שעה.

ילד פלסטיני בן 10 נהרג מאש צה"ל מזרחית לחברון
ילד פלסטיני בן 10 נהרג מאש צה"ל מזרחית לחברון

"הירי במכונית, בלב אזור מיושב, נעשה ללא כל הצדקה, מבלי שמי מנוסעיה היווה סכנה – לחיילים או לכל אדם אחר", מדגישים בצלם. "בהסבר שמסר הצבא, לפיו החיילים ירו במכונית לאחר שחשדו כי יושביה קברו עובר – אין דבר ולא חצי דבר שיוכלו להצדיק את הפתיחה באש על המכונית. "

עוד הוסיפו: "ההרג הנפשע של ילד בן 11 מעיד, שוב, עד כמה נמוך ערכם של חיי פלסטינים בעיניהם של החיילים, של מפקדיהם ושל קובעי המדיניות – האחראים למדיניות פתיחה באש קטלנית. ההודעה שפרסם הצבא על פתיחה בחקירת מצ"ח אינה אלא אמצעי להשתקת הביקורת וחקירה כזו היא רק השלב הראשון בטיוח המקרה".

מיד לאחר הדיווח על האירוע בשבוע שעבר, דובר צה"ל טען כי החיילים ביצעו ירי לעבר הרכב כחלק מנוהל מעצר חשוד ושנפתחה חקירה לבדיקת הטענה שילד פלסטיני נהרג כתוצאה מהירי.

"החיילים צפו בחשודים ונראה כי הם חופרים בקרקע ולאחר כמה דקות עזבו את המקום ברכבם", טען דובר צה"ל. "הכוח ניגש לבדיקת האזור וזיהה שתי שקיות, כאשר באחת מהן נמצאה גופת תינוק בן יומו. זמן קצר לאחר מכן, הבחין הכוח ברכב שנוסע בקרבת מקום, וסבר שמדובר באותו כלי הרכב בו נסעו החשודים. הלוחמים החלו בנוהל מעצר חשוד, שכלל קריאות וירי באוויר. לאחר שהרכב לא עצר את נסיעתו, אחד הלוחמים ירה לעבר גלגלי הרכב במטרה לעוצרו".

בעקבות הסרטונים החדשים, דובר צה"ל עדכן כי "המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות האירוע, בסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".