הדמוקרטים בארצות הברית הגישו אמש (רביעי) מחדש את סעיף המימון האמריקני לכיפת ברזל, זאת לאחר שהוסר מחוק התקציב בבית הנבחרים האמריקני בעקבות לחץ מצד הפרוגרסיבים במפלגה. המימון, בסך מיליארד דולר, נועד לחידוש מלאי המיירטים של מערכת כיפת ברזל. ההצבעה על הסעיף אמורה להיערך כבר היום וצפויה לעבור בתמיכה משותפת של המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית.

"המחויבות של ארצות הברית לביטחון של ידידתנו ובעלת בריתנו ישראל איתנה. תקצוב למיירטים שנועדו להגן על ישראל ממתקפה זו חובתנו החוקית והמוסרית", אמרה רוזה דה-לורו, חברת הקונגרס האמריקנית שעומדת בראש ועדת התקציב של בית הנבחרים. "אנחנו מקדמים את החקיקה הזו כדי להמחיש את המחויבות הדו מפלגתית של הקונגרס האמריקני לביטחון ישראל כחלק ממזרח תיכון עם שלום מתמשך", הוסיפה.

על פי ההודעה הרשמית של בית הנבחרים, התקציב נועד להחליף את מלאי המיירטים ששימש "להגנה על אזרחים ישראלים מרקטות החמאס במהלך הלחימה בחודש מאי. התקציב עומד בקנה אחד עם מזכר ההבנות משנת 2016, שמבטיח שארה"ב תעביר סיוע נוסף לחידוש מלאי כיפת ברזל אחרי ימי לחימה, ולאפשר לישראל להגן על עצמה".

מוקדם יותר אמש הדגיש גורם בבית הלבן כי ביידן עומד מאחורי הבטחתו לראש הממשלה בנט לחדש את מלאי המיירטים של כיפת ברזל. "לשמר את מערכת כיפת ברזל זה האינטרס של כולנו. אנחנו מצפים כי זה יעבור בהקדם", אמר הגורם.

חברת הקונגרס הדמוקרטית לורה דילורו (צילום: טאסוס קטופודיס, רויטרס)
חברת הקונגרס הדמוקרטית לורה דילורו, "תקצוב למיירטים זו חובתנו המוסרית" | צילום: טאסוס קטופודיס, רויטרס

מנהיג הרוב בבית הנבחרים, הדמוקרט סטני הוייר, אמר אמש כי יביא את הסעיף להצבעה בבית הנבחרים כבר היום. "אני אביא את הצעד הדחוף הזה להצבעה בבית הנבחרים מחר כדי לוודא שלישראל יש את היכולת להגן על עצמה", אמר. ההצבעה מחר צפויה לזכות לתמיכה דו מפלגתית של רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. איפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית בבתי הקונגרס האמריקניים, הגיבה להצבעה שעתידה להתרחש ומסרה כי "חברי קונגרס אנטי-ישראלים קיצונים מנסים לחסום את התקצוב לכיפת ברזל". 

 

הסרת הסעיף בלחץ חברי הקונגרס הפרוגרסיביים במפלגה הדמוקרטית עוררה מחלוקת בארה"ב סביב שאלת התמיכה בישראל. כעת נראה כי הלחץ שהפעילו הדמוקרטים המתונים, כולל מנהיג הרוב בבית הנבחרים, הוא זה שהוביל להחלטה לעלות מחדש את ההצעה. הסוגיה הנוכחית משקפת את השסע במפלגה הדמוקרטית בין האגף הפרוגרסיבי לאגף המתון בשאלת התמיכה בישראל.

שלשום הוסר הסעיף שעות ספורות לפני ההצבעה על החוק בעקבות לחץ של חברי קונגרס דמוקרטיים פרוגרסיבים שאיימו להצביע נגד התקציב אם הסעיף לא יוסר. כחלופה, הסעיף היה אמור להתווסף לחוק תקציב הביטחון השנתי של משרד ההגנה שעליו יצביעו בעוד מספר חודשים.

תומאס ניידס (צילום: רויטרס)
תומאס ניידס, השגריר המיועד של ארצות הברית לישראל | צילום: רויטרס

מבחינה מבצעית ההערכה הייתה כי לא תהיה השפעה לעיכוב הסעיף, אולם ההשפעה הפוליטית של הסרת הסעיף מהתקציב האמריקני משמעותית. פעולה זו הופכת את ישראל, שנהנתה במשך שנים רבות ממעמד של תמיכה דו מלגתית גורפת, לכלי משחק שנוי במחלוקת בפוליטיקה האמריקנית. העובדה כי תקצוב לכיפת ברזל, שהיא נשק הגנתי, לא נמצא בלב הקונצנזוס בארה"ב היא תקדימית ומדאיגה.

תומאס ניידס, השגריר המיועד של ארצות הברית לישראל הצהיר אתמול בשימוע שנערך לו בפני הסנאט האמריקני כי ארה"ב מחויבת לכך שלאירן לעולם לא יהיה נשק גרעיני וכי היא תמשיך לתמוך באופן בלתי מסויג בישראל. "ישראל היא אחת השותפות הביטחוניות הקרובות שלנו. הנשיא ביידן הדגיש את מחויבתו לכך שאירן לעולם לא תפתח נשק גרעיני", אמר ניידס.