ביום שלאחר תקיפת הספינה בבעלות חברה ישראלית מול חופי עומאן, ממשיכות היום (שבת) הרשויות האמריקניות והבריטיות לחקור את התקרית. ישראל מצידה מדגישה את העובדה שהספינה לא הייתה מטרה ישראלית - ואירן בעצם שגתה בפעולתה. היא הרגה שני חפים מפשע וגם פגעה במטרה אזרחית ונתיבי סחר עולמיים.

ישראל נמצאת ביממה האחרונה בשיח עם המדינות המעורבות באירוע – ארה"ב ובריטניה – ומעבירה לה חומרים מודיעיניים שמוכיחים שאירן היא זו שעומדת מאחורי הפעולה. לאחר התקיפה התקיימו בישראל במהלך סוף השבוע דיונים והערכות מצב בנושא בהשתתפות ראש הממשלה בנט, שר הביטחון גנץ והרמטכ"ל כוכבי. במהלך הערכת המצב הוכן סל כלים לפעולה מול אירן ומול יעדים אירניים באזור, במרחב נמצאות מספיק מטרות צבאיות אירניות – גם במדינות וגם בימים וישראל מצידה תשקול איך ומתי להגיב. 

נושאת המטוסים האמריקנית רונלד רייגן, שנשלחה לאחרונה לאזור כדי לסייע בהגנה על כוחות צבא ארה"ב הנסוגים מאפגניסטן, מלווה כעת את הספינה לנמל בבחריין, שם תימשך החקירה וייאספו ממצאים על ידי מומחים אמריקניים. לפעולה הזו שותפות ישראל, בריטניה וארה"ב.  

הספינה מרסר סטריט שהותקפה מול חופי עומאן, 2016 (צילום: AP)
הספינה מרסר סטריט שהותקפה מול חופי עומאן, 2016 | צילום: AP

"תגובה לתקיפה ישראלית בסוריה"

ממשלת בריטניה הצהירה לאחר תקיפת האוניה ומותו של אזרח בריטי באירוע: "מנסים להבין את העובדות. מחשבותינו עם משפחתו של ההרוג". פיקוד מרכז הצי האמריקני מסר כי מומחי נפץ עלו על ספינת המכליות שהותקפה, כדי להעריך את הנזק והסיכון להתקפה נוספת. גם הרשויות הבריטיות הודיעו שפתחו בחקירת התקרית. מדובר באירוע האחרון, והחריג, בזירת ההתכתשות שהתפתחה בחודשים האחרונים בים הערבי בין אירן לישראל.

זוהי המתקפה החמישית שמתבצעת נגד ספינה שהחברה שמפעילה אותה היא בבעלות ישראלית. העובדה שמדובר לראשונה בפעולה שהובילה לנפגעים בנפש, מוכיחה שהאירנים אינם בוחלים באמצעים. התקיפה התבצעה ככל הנראה על ידי מל"ט מתאבד שפגע בגשר הספינה, וגורמים ישראלים העריכו כי מדובר בנקמה אירנית על תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל.

מסר תקיף לישראל וארצות הברית. חמינאי (צילום: רויטרס)
מנהיג אירן אייתוללה עלי חמינאי | צילום: רויטרס

אמש מסר גורם מודיעיני ישראלי ל"ניו יורק טיימס" כי עיתוי הפעולה מצביע ככל הנראה על כך שאירן החליטה לשנות את מדיניות התגובה כלפי ישראל, כשבוע בלבד לפני השבעת הנשיא החדש ראיסי. לדברי הגורם המודיעיני, אם בעבר אירן הייתה פועלת בים כדי להגיב לפעולות ימיות שמיוחסות לישראל - כעת היא מגיבה דרך הים גם על פעולות שישראל מבצעת לכאורה נגד אירן ובעלות בריתה במרחב היבשה.

נושאת מטוסים אמריקנית  (צילום: רויטרס, חדשות)
מלווה ומאבטחת את הספינה שהותקפה. נושאת מטוסים אמריקנית במי הים הערבי | צילום: רויטרס, חדשות

ובהתאם לכך, כלי התקשורת האירני "אל-עאלם" דיווח כי תקיפת הספינה, שמופעלת על ידי איש העסקים הישראלי איל עופר, התרחשה כתגובה לתקיפה הישראלית בסוריה בשבוע שעבר. מקבלי ההחלטות בישראל ככל הנראה מבינים שהמתקפה הזו מהווה עליית מדרגה.