המרדף אחר 6 האסירים הביטחוניים שנמלטו הלילה (בין ראשון לשני) מבית הכלא גלבוע נמצא בעיצומו וגודל הכשל בשב"ס הולך ומתברר: מחקירה ראשונית עולה כי האסירים הצליחו לברוח בשל כשל מבני דרך רווח שנוצר בין רצפת בית הכלא לבין הקרקע. כוחות גדולים של כלל גופי הביטחון ובהם המשטרה, הצבא, השב"כ והשב"ס משתתפים במצוד. כ-12 שעות לאחר הבריחה, הכוחות מצאו טלפון סלולרי באזור בית שאן שעל פי החשד קשור לחוליית המחבלים שנמלטה. בכיר במשטרה: "יש פוטנציאל לפיגוע ראווה מכל סוג". 

הבריחה מכלא גלבוע - סיקור שוטף ב-N12:

6 אסירים ביטחוניים נמלטו מכלא גלבוע דרך מנהרה
אלה המחבלים שהצליחו להימלט מהכלא
השאלות הקשות מאחורי בריחת האסירים מהכלא

למשטרה ולשב"כ הגיע דיווח על כך שמצלמות של עיריית בית שאן הפרוסות ברחבי העיר הצליחו לתעד ככל הנראה שניים מהמחבלים הנמלטים. צוותי החקירה הוקפצו כדי לבדוק את המצלמות ואם הם יכולים לתת רמז להיכן וכיצד הם נמלטו. בתוך כך, השב"ס השלים את פינוי אגף 2 בכלא גלבוע שממנו בוצעה הבריחה - 80 האסירים פונו באמצעות זינזנות למתקני כליאה אחרים.

רה"מ בנט קיים בשעות אחר הצהריים התייעצות משותפת עם שר הביטחון, השר לביטחון הפנים, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, מפכ"ל המשטרה, נציבת שב"כ ובכירים נוספים. ההערכה במערכת הביטחון כעת היא שהמחבלים התפצלו, חלק נמלט לרשות הפלסטינית, חלק לכיוון ירדן, וייתכן שכבר חצו את הגבול. היערכות הכוחות עדיין גדולה בתוך הקו הירוק, גם כדי לתת מענה למקרה הבלתי סביר שינסו לפגוע בישראלים. גורמים במשטרה אמרו ל-N12 כי נפרסו ברחבי הארץ יותר מ-200 מחסומים.

מכיוון שמדובר בערב חג ומכיוון שמדובר באסירים ש-4 מהם שפוטים למאסרי עולם ו-2 עצורים עד תום ההליכים - המשטרה העלתה כוננות בכל הארץ. כל היחידות המיוחדות של המשטרה הועמדו בכוננות מוגברת, הוגברו פעולות הביטחון השוטף בשווקים, בקניונים, במקומות הבילוי ובבתי הכנסת. ההנחה היא שקיים פוטנציאל לפיגוע פח"ע או לפיגוע ראווה מכל סוג שהוא ובכל מקום אפשרי בארץ.

המשטרה מבקשת מהציבור לגלות ערנות מוגברת ולדווח למוקד 100 על כל אירוע חריג או אדם חשוד. הפעילות של המשטרה היא כמובן בשיתוף פעולה מלא עם שב"כ, שב"ס וצה"ל.

המצוד אחר המחבלים שנמלטו: מחסומי משטרה נפרסו (צילום: דוברות המשטרה)
המצוד אחר המחבלים שנמלטו: מחסומי משטרה נפרסו | צילום: דוברות המשטרה
המצוד אחר המחבלים שנמלטו: מחסומי משטרה נפרסו (צילום: דוברות המשטרה)
המצוד אחר המחבלים שנמלטו: מחסומי משטרה נפרסו | צילום: דוברות המשטרה

דקה אחרי דקה: כך נודע לשב"ס על הבריחה

בשעה 1:49 לפנות בוקר התקשר למוקד 100 אזרח שנסע על כביש 71, בין עפולה לבית שאן, ודיווח על שלושה חשודים שנראים רצים ומחזיקים משהו בידם. 9 דקות לאחר מכן, בשעה 1:58 הגיעה ניידת לזירה וביצעה סריקות. עובד תחנת דלק דיווח לשוטרים כי ראה אדם אחד חשוד שעובר בסמוך.  

ב-2:14 מפקד תחנת משטרת בית שאן מחליט לדווח לכלא על שני הדיווחים שמגיעים אליו מהניידת.

רק שעה ורבע לאחר מכן, בשעה 3:29, מודיע שב"ס על 3 אסירים חסרים. חצי שעה נוספת עברה, ורק אז שב"ס מדווח כבר על 6 אסירים חסרים.

בתגובה להודעה הזו, נמסר מהמחוז הצפוני של המשטרה כי כוחות מוקפצים גם ברמה המחוזית וגם ברמה הארצית. בשיחה עם N12 אמר ניצב אבי ביטון, ראש אגף המבצעים במשטרה, כי אין לו ספק שבפרק הזמן הזה האסירים היו יכולים להגיע לכל מקום בארץ. לכן בדיוני הערכות מצב שהתקיימו בדרגים הכי בכירים במשטרה, הוחלט לפעול על פי מספר הנחות עבודה.

בשלב הראשון מעלה המשטרה כוננות בכל הארץ - ובכלל זה כלל היחידות המיוחדות של המשטרה הועמדו בכוננות מוגברת, הוגברו פעולות הבט"ש בשווקים, בקניונים, במקומות בילוי ובבתי כנסת. הנחת העבודה כאמור היא שיש פוטנציאל לפיגוע פח"ע או פיגוע ראווה מכל סוג שהוא ובכל מקום אפשרי בארץ. כרגע לא ידוע אם הם עדיין יחד או אכן התפצלו ל-2 חוליות. המשטרה מבקשת מהציבור להגביר ולגלות ערנות, ולדווח למוקד 100 על כל אירוע או אדם חריג.

בחיפושים אחר ששת האסירים, כלא גלבוע  (צילום: החדשות 12)
החיפושים אחר האסירים שנמלטו | צילום: החדשות 12

 

כלא גלבוע. המנהרה ששימשה את האסירים למילוט
המנהרה ממנה נמלטו האסירים

"אנחנו נתפוס אותם - ייתכן שזה ייקח יום, יומיים, שלושה, שבוע שבועיים - הם ייתפסו", אמר השר לביטחון הפנים עמר בר-לב בהצהרה בעקבות הדרמה המתחוללת מאז שעות הלילה. "במקביל, אנחנו נתחקר את האירועים שקרו כאן, אני לא מהנדס, בוודאי לא מהנדס לבתי כלא, אבל מתברר שבית הכלא הזה בנוי למעשה על כלונסאות, הוא נבנה ב-2004 אחרי האינתיפאדה בצורה מהירה ומתברר שהוא בנוי כולו על כלונסאות ויש בעצם חללי אוויר בין המשטח עד לכל אורך בית הכלא".

בר-לב הוסיף כי כבר ב-2014 התרחש ניסיון חפירת מנהרה בבית הכלא, אולם הא התגלה בזמן. באותו מקרה כבר התברר כי מבנה הכלא בנוי על אותן כלונסאות המגביהות אותו ויוצרות חלל שאפשר לזחול בו. "כמובן שניכנס ללמוד מה היו מסקנות ועדת החקירה שנעשתה אז, אם כולן מולאו במלואן", אמר. "חלקן בוודאי מולא, הייתי עכשיו בתא - מצד אחד באזור של השירותים ראיתי תוספת בטון שנבנתה לאחר 2014, בצד השני, מעבר לפרוזדור צר במקלחת זה לא קיים".

חשד לבריחת אסירים בכלא גלבוע
המנהרה ממנה ברחו האסירים

עוד הוסיף בר-לב: "אנחנו נלך גם עד 2014 לבדוק מה היה מאז וגם כמובן לגבי האירוע עצמו של הבריחה, אם הניתן היה למנוע אותה או לגלות תוך כדי הבריחה במהירות גבוהה יותר שהתקיימה בריחה".

האירוע החמור אירע באגף 2 שנמצא סמוך לגדר בית הסוהר. ההערכה היא כי הקבוצה תכננה את ההימלטות זמן רב וכי היא קיבלה סיוע חיצוני. בתוך כך, לא נשללת אפשרות כי רכב מילוט המתין להם מחוץ לכלא והסיע אותם לשטחים. כמו כן קיימת הערכה כי ה-6 נעזרו לפחות בטלפון סלולרי אחד שהוברח לכלא.

ז'קי לוי עוקב אחרי מצלמות האבטחה בשיטור העירוני
ראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי, עוקב אחר מצלמות הפיקוח העירוני

כוחות אדירים של כלל גורמי הביטחון נמצאים משעות הבוקר המוקדמות בשטח ומחפשים אחר המחבלים שנמלטו. מסוקים ורחפנים הוזנקו לאוויר, כלבנים שמנסים לאתר את מסלול הבריחה וגם צוותים רגליים. המשטרה פרסה מחסומים בכבישי הצפון ותנועה ערה של רכבי ביטחון נרשמה. לא ניתנו הוראות מיוחדות לתושבי הצפון, אולם מאות רכזי ביטחון יישוביים באזור העלו את רמת הכוננות. 

שירות בתי הסוהר גלבוע (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
כלא גלבוע - 6 אסירים נמלטו | צילום: פלאש 90, פלאש/90

על פי אחת העדויות, מי שגילו ראשונים את הבריחה היו חקלאים שעובדים באזור, וחשבו שמדובר בגנבים שנמלטו. החקלאים דיווחו למשטרה ומשם נודע לשירות בתי הסוהר. גורמים ביטחוניים אמרו ל-N12 כי הקבוצה ניצלה את התזמון של ערב ראש השנה, שבו הכוחות בבתי הכלא דלילים. המודיעין של שב"ס קיבל בתקופה האחרונה איתותים שעלולה להתעורר מהומה באחד מבתי הכלא, אך ככל הנראה מדובר בתרגיל שנועד להסוות את תכנונם של ה-6 לברוח.

אחד האסירים שנמלטו הוא זכרייה זביידי שהיה מפקד גדודי חללי אל-אקצא של הפת"ח בג'נין, ונחשד בביצוע שורת פיגועים. חמשת האסירים הנוספים חברים בתנועת הג'יהאד האיסלאמי ומרצים מאסרים ארוכים מאוד בשל עבירות ביטחוניות חמורות. בעקבות הבריחה, תושבי ג'נין פתחו בחגיגות וירו צרורות שמחה לאוויר.

נציבת שב"ס קטי פרי אמרה בהצהרה לתקשורת: "התעוררנו הבוקר לאירוע שבו 6 אסירים הצליחו לפתוח ולפרוץ את הכספת של המקלחת, את הרצפה, ודרך הקרקע הצליחו לצאת. אני רואה באירוע הזה אירוע חמור. אנחנו נלמד אותו, נפיק את הלקחים. המאמץ העיקרי כרגע הוא מודיעיני וצבאי עם כל כוחות הביטחון שחברו, החל מ-2-3 לפנות בוקר במאמצים לאיתור הבורחים מתוך הכלא וכמובן גם מאמצים פנים-ארגוניים ללמוד את האירוע. אין ספק שאנחנו נעשה את כל מה שניתן כדי לתת מענה גם לליקויים המבניים שיש בבית הכלא, וגם כמובן בשאר המישורים".

המפכ"ל רב ניצב קובי שבתאי הוסיף: "מרגע קבלת האירוע משטרת ישראל הפעילה נוהל סדור שיש לנו בנושא, נפרסו מחסומים בכל הגזרה, הוקפצו לכאן כוחות של יחידות מיוחדות ויחידות מג"ב, וגם יחידות מתנדבים שנפרסו בכל השטח למען סריקות. במקביל אנחנו בשיתוף פעולה מלא גם עם גופי הביטחון האחרים, צה"ל ושב"כ, יש חפ"קים משולבים, כל אחד בתחומו ובאחריותו. יש כאן שיתוף פעולה מלא. כרגע מתנצל כאן מצוד, גם מודיעיני גם פיזי עד שנשים את היד על חבורת הטרוריסטים הזאת".

כוחות מיוחדים של שב"ס בחיפוש אחר האסירים בכלא גלבו (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
כוחות מיוחדים של שב"ס בחיפוש אחר האסירים בכלא גלבוע | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס

יו"ר הוועדה לבטחון פנים, ח"כ מירב בן ארי הגיבה לאירועים: "האירוע היום בכלא גלבוע הוא מחדל קשה, הכולל איום קשה על שלום הציבור. אירוע שבו שישה מחבלים מצליחים במשך תקופה ארוכה לחפור מנהרה ולהימלט הוא אירוע חמור ומטלטל. בשלב זה עלינו לחזק את ידי כוחות הביטחון במציאת הנמלטים והשבתם לכלא. במקביל מחובתנו לחקור לעומק וביסודיות את הכשלים שהביאו לכך כדי שהדבר לא יישנה. הוועדה לבט"פ בראשותי כרשות המפקחת תידרש לעניין מיידית לרבות הקמת ועדה משנה ייעודית לעניין".‎