המשטרה הודיעה אמש (חמישי) כי הוחלט להעלות את רמת הכוננות בכל הארץ לרמה אחת לפני הגבוהה ביותר. לצד המאמץ המרכזי של המשטרה יחד עם יתר כוחות הביטחון לאיתור ששת המחבלים שנמלטו, המשטרה תתגבר כוחות בריכוזי קהל ברחבי הארץ. הפלסטינים הכריזו על "יום זעם" שיחל לאחר תפילות יום שישי, והמשטרה וצה"ל נערכים למעבר מהיר משגרה לחירום עם יחידות מבצעיות לטיפול בהפרות סדר.

אמש דיווחו הפלסטינים על עימותים אלימים בין פלסטינים לחיילי צה"ל בשורת מוקדים: בית לחם, קלקיליה, שכם, חברון וגם באזור ג'נין. במקביל, נבדק חשד להצתה של מטווח באזור התעשייה בגוש עציון. כוחות הכיבוי השתלטו על האש, ונפתחה חקירה.

עימותים בחברון
לוחמי גולני תפסו פלסטיני שזרק אבנים על עמדת שמירה בחברון, הערב

לקראת המשך סוף השבוע ואולי התחדשות של המהומות בבתי הכלא, במשטרה נערכים להעניק סיוע מבצעי לשב"ס במקרה שהפרות הסדר בבתי הסוהר יצאו משליטה. "ניידות בתחנות הסמוכות לבתי הכלא נמצאות בכוננות ויוקפצו במידת הצורך", הבהירו במשטרה. כמו כן, עשרות מחסומים ימשיכו להיות פרוסים בכבישים גם בסוף השבוע הקרוב. 

במקביל להעלאת הכוננות, נמשך המצוד אחר ששת המחבלים שנמלטו כאשר ההערכה במערכת הביטחון היא שחלק מהם כבר הגיעו ליהודה ושומרון. לפי מסקנות החוקרים, הם התפצלו לזוגות ולבודדים והם זוכים לסיוע הן מערבים ישראלים והן מפלסטינים, שמלווים אותם בשטח ישראל ולאחר מכן בשטח הרשות.

בשלב הזה אין אינדיקציה שמישהו מהם הצליח לעבור עד כה לירדן, ונמשכים המעצרים. עד כה נעצרו כבר שבעה קרובי משפחה של המחבלים, והמידע שהתקבל מהחקירות יכול לשמש למבצעים ולמעצרים נוספים בהמשך. במערכת הביטחון מתגבשת ההבנה כי אנחנו לפני מבצע חיפושים ממושך.

בחיפושים משתתפים כוחות רבים, כאשר ברחבי הצפון הוקמו מחסומים רבים, המלווים במסוקים ורחפנים, הפעילים בעיקר בשעות הלילה. החיפושים מתמקדים בשלב הזה במרחבי עמק יזרעאל וגם בכפר נאעורה שבו התרכזו החיפושים ביום הראשון.

חשד להצתת מתקן "קליבר 3" בגוש עציון (צילום: דוברות כבאות והצלה, מחוז יו"ש)
השריפה במטווח בגוש עציון, הערב | צילום: דוברות כבאות והצלה, מחוז יו"ש

עניין נוסף שמצטרף למתיחות המצטברת, הוא הידרדרות במצבו של אסיר מחמאס ששובת רעב כבר תקופה ארוכה. היום הוא הועבר לבית החולים, ואם מצבו יתדרדר עוד יותר זה עלול להקרין על המתיחות בחוץ.  

בתוך כך, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב החליט להקים ועדה חיצונית שתבחן את נסיבות בריחת ששת האסירים מכלא גלבוע בתחילת השבוע. בראשות הוועדה יעמוד שופט בדימוס שיבחן את הכשלים שהובילו לאירוע החמור. "בתיאום עם ראש הממשלה בנט, החליט השר על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בראשות שופט בדימוס לבדיקת הכשלים שאפשרו את אירוע הימלטות האסירים הביטחוניים מכלא 'גלבוע'", נמסר בהודעה הרשמית על הקמת הוועדה.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחה בתחילה בתוקף את בקשתו של השר לקיים בדיקה שכזו, משום שמתנהלת בנושא חקירת משטרה. לאחר שפנינו אל משרד היועמ"ש באשר לסיבה לסירוב, אישר מנדלבליט לבר-לב לפתוח את ועדת הבדיקה.