הרמטכ"ל בהתייחסות ראשונה לירי לצפון: במהלך ביקור שערך הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי היום, הוא התייחס הערב (שלישי) לשיגורים מלבנון ואמר כי "נגיב ונתקוף, באופן גלוי או חשאי על כל הפרת ריבונות מלבנון". בתוך כך, מתחזק החשד כי ארגון פלסטיני בלבנון עומד מאחורי הירי לגליל לפנות בוקר ובצה"ל מעריכים שהאירוע הסתיים, ללא צפי לירי נוסף.

רסיסים מהירי על הצפון (צילום: שלומי יהודאי)
רסיסים מהיירוט בצפון | צילום: שלומי יהודאי

"מדינת לבנון נמצאת בתהליך של קריסה, לחיזבאללה יש חלק משמעותי בקריסה הזו. עם זאת, אנחנו לא מתכוונים לאפשר ירי מהסוג שהיה לפנות בוקר לעבר יישובי הצפון", הדגיש כוכבי.

בתוך כך, עדיין לא ברור האם יש קשר בין התקיפה הלילית מדרום לעיר חלב בסוריה, שאותה ייחסו בטלוויזיה הסורית לישראל לבין שתי הרקטות שנורו כמה שעות לאחר מכן לאזור הצפון.

תקיפה בחלב שבסוריה הלילה
תקיפה בחלב, סוריה

בנוסף, יש לזכור כי עזה נמצאת במצב קשה והכסף הקטרי לא נכנס לרצועה מאז מבצע "שומר החומות", שכן טרם צלחו מאמצי התיווך בנוגע למנגנון העברת הכספים. על כן, ייתכן שהייתה קריאה מעזה לארגונים הפלסטינים בלבנון - שלפיה הפצירו בה לחמם את המצב. האירועים הבאים יעידו על התקופה שאליה אנו נכנסים ובהתאם אליהם נדע אם מדובר בירי חד פעמי או במציאות מתוחה יותר.

שתי רקטות נורו הלילה (בין שני לשלישי) משטח לבנון לשטח ישראל, והתרעות נשמעו בשורה של יישובים בגבול הצפון. מצה"ל נמסר כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגור אחד, והשני נפל בשטח פתוח. בתגובה על שיגורי הרקטות הלילה, צה"ל ביצע ירי פגזים לעבר מקורות שיגור הרקטות בלבנון. כל זאת, שעות בודדות לאחר שדווח כי צה"ל תקף במהלך הלילה באזור העיר חלב שבסוריה.

שר הביטחון בני גנץ התייחס לירי שבוצע לעבר שטח ישראל: "מי שנושא באחריות לירי הלילה היא מדינת לבנון שמאפשרת פעולות טרור משטחה. מדינת ישראל תפעל מול כל איום על ריבונותה ואזרחיה ותגיב בהתאם לאינטרסים שלה, בזמן ובמקום הרלוונטיים. עוד הוסיף השר גנץ: "לא נאפשר למשבר החברתי, הכלכלי והפוליטי בלבנון להפוך לאיום ביטחוני על ישראל. אני קורא לקהילה הבינלאומית לפעול כדי להחזיר את היציבות ללבנון".

שר הביטחון בני גנץ מציג את רפורמת "נפש אחת" (צילום: טל עוז, משרד הביטחון)
גנץ: "ישראל תפעל מול כל איום" | צילום: טל עוז, משרד הביטחון

הירי לעבר היישובים בצפון התבצע שעות בודדות בלבד לפני ביקור מתוכנן של ראש הממשלה בנט, יחד עם שר התקשורת יועז הנדל בעיר מעלות, סמוך לגבול עם לבנון. 

בתוך כך, כ-4 שעות לפני הירי מלבנון, בטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחו כי ישראל תקפה במדינה מדרום לעיר חלב. לפי הדיווח, מערכות ההגנה האווירית במדינה הגנו על "מטרות עוינות" בשמי העיר חלב, מטרות שמקורן בישראל. מדובר בתקיפה ראשונה שמתקיימת בסוריה ומיוחסת לישראל, מאז החל נפתלי בנט לכהן כראש הממשלה.