הותר לפרסום: בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי (שב"כ) והמוסד, נחשפה היום (שני) שיטת פעולה של גורמי מודיעין אירניים שבאמצעותה פעלו לפתות ישראלים לצאת למדינות שונות בחו"ל, לטובת פגיעה בהם או חטיפתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השיטה מבוססת על שימוש בפרופילים פיקטיביים באינסטגרם ויצירת קשר עם ישראלים שעומדים בקשרים עסקיים עם גורמים בעולם וגם נוהגים לבקר בחו"ל. הגורמים האירניים פתחו ברשת החברתית פרופילים פיקטיביים של נשים שלכאורה עוסקות בתחום העסקים והתיירות. אותם פרופילים יצרו קשרים עם ישראלים, תיאמו עמם מפגשים בחו"ל וניסו "למשוך" אותם למפגשים בתואנות עסקיות או רומנטיות שונות.

בשב"כ ובמוסד ציינו כי פעילות מסוג הזה מתבצעת במגוון מדינות שמקיימות קשרים עם ישראל ועם ישראלים - ובכלל זה מדינות ערב, טורקיה, מדינות המפרץ, קווקז, אפריקה ואירופה.

פרופילים מזויפים ברשתות שנועדו לפתות ישראלים (צילום: תקשורת שב"כ)
פרופילים מזויפים ברשתות שנועדו לפתות ישראלים | צילום: תקשורת שב"כ

"מדובר בדפוס פעולה מוכר ודומה לזה אשר בוצע בעבר על ידי אירן מול מתנגדי משטר באירופה", נמסר. "עתה פועלת אירן באופן דומה מול אזרחים ישראלים המבקשים לפתח קשרים עסקיים לגיטימיים בחו"ל במדינות שצויינו".

עוד נמסר כי "קיים חשש ממשי כי פעילות זו של גורמים אירניים תוביל לנסיונות פגיעה בישראלים או חטיפתם באותן מדינות בהן פועלים האירנים".

פרופילים מזויפים ברשתות שנועדו לפתות ישראלים (צילום: תקשורת שב"כ)
פרופילים מזויפים ברשתות שנועדו לפתות ישראלים | צילום: תקשורת שב"כ

על רקע חשיפת שיטת הפעולה הזאת של האירנים, גורמי הביטחון בישראל קוראים לאזרחים שמקיימים קשרים עסקיים בחו"ל לגלות מודעות וערנות ביחס לפניות ברשתות החברתיות מפרופילים שאינם מזוהים על ידם, ולמניעת יצירת קשרים עמם.

לפני כשנתיים נחשפה רשת לגיוס ישראלים ופלסטינים למען המודיעין האירני - באמצעות פרופילים פיקטיביים בפייסבוק ובאפליקציות נוספות. בישראל פעלו לסיכול המהלך וגילו שרוב הישראלים סירבו לשתף פעולה עם הפנייה‎.

מוקדם יותר היום שר החוץ האירני האשים באופן מפורש את ישראל בפעולה מכוונת בפגיעה במתקן הגרעין והבטיח: "ננקום בציונים". דובר משרד החוץ האירני הצטרף לאיום, וטען שמדובר ב"פשע נגד האנושות" ואמר: "אירן תגיב בזמן ובמקום שתראה לנכון". הדובר גם תיאר את הנזק ואישר לראשונה כי נגרם נזק לצנטריפוגות - ואמר שהפגיעה הייתה רק בדור הישן (R-1) ושהן יוחלפו בצנטריפוגות חדשות. בדיווחים בתקשורת באירן נטען כי במדינה יודעים מי האדם שגרם לחבלה במתקן.