צה"ל ושב"כ הודיעו אתמול (שני) כי חיסלו באמצעות תקיפה אווירית של מטוסי קרב את חוסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלמי בעזה. אבו הרביד הוא מחליפו של בהא אבו אל עטא שעם חיסולו נפתח מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר 2019. במקביל לדיווחים על החיסול נורו מטחים כבדים לעבר עוטף עזה, אשקלון, אשדוד ובאר שבע. שמונה נפצעו קל מפגיעה ישירה בבניין בן ארבע קומות באשדוד. בבאר שבע נפלו כעשר רקטות בשטחים פתוחים, אין נפגעים.

אבו הרביד, שככל הנראה הסתתר במנהרה או בונקר מתחת לבית משפחה, חוסל בתקיפה אווירית במחנה הפליטים ג'בליה שבצפון הרצועה. "אבו הרביד מפקד בארגון למעלה מ- 15 שנים, ואחראי על מספר פיגועי נ"ט", נמסר בהודעת צה"ל ושב"כ. "בנוסף, הוביל באופן עקבי שיגורי רקטות לעבר מדינת ישראל בעת סבבי לחימה, כמו גם ירי לעבר כוחות צה"ל".

במקביל, מקורות פלסטיניים דיווחו על שלושה הרוגים בתקיפה נוספת של צה"ל באזור אבו-חסירה שבמערב העיר עזה. דובר צה"ל הדי זילברמן אמר בתדרוך לכתבים: "נמשיך לפגוע בבכירים ולתקוף באופן רחב, פעילי טרור מפחדים לרדת למנהרות".

חוסאם אבו הארביד
חוסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד האסלאמי

משעה 03:48 ועד לשעה 07:00 אתמול בבוקר לא נורו רקטות לישראל, אך ב-07:01 הירי לעבר ישראל התחדש עם מטחים לעבר יישובי עוטף עזה ונתיבות. מעט אחרי השעה 11:00 הוזעקו צוותי כיבוי וחילוץ ללול תרנגולות במועצה האזורית אשכול שספג פגיעה ישירה של רקטה. במקום פרצה שרפה ולא דווח על נפגעים. סמוך לשעה 11:20 הנחתה המועצה האזורית אשכול את תושביה לשהות במרחבים המוגנים עד להודעה חדשה. כעבור כרבע שעה ההנחייה בוטלה. בנוסף, כביש 34 נחסם לתנועה ל-2 הכיוונים בשל נפילת רקטה במקום.

מעט אחרי השעה 13:30 פגעה רקטה בבניין בן ארבע קומות באשדוד. שלושה נפצעו קל וחמישה לקו בחרדה. פרמדיק מד"א איגור ארטל סיפר: "מדובר בבניין בן ארבע קומות שנפגע מנפילת הרקטה. כל הדיירים של הבניין שהקשיבו ופעלו על פי הנחיות פיקוד העורף היו במרחב מוגן בחדר המדרגות, וכך שמרו על חייהם וניצלו מפציעות קשות. שלושה דיירים נפצעו קל בלבד משברי זכוכיות וחמישה לקו בחרדה. הענקנו לכולם טיפול רפואי ופינינו אותם להמשך טיפול".

פגיעה ישירה מרקטה בבניין באשדוד
פגיעה ישירה מרקטה בבניין באשדוד
פגיעה ישירה מרקטה בבניין באשדוד
פגיעה ישירה מרקטה בבניין באשדוד

בעקבות התגברות הירי ליישובי הדרום, הרמטכ"ל אביב כוכבי וחברי פורום מטכ"ל קיימו הערכת מצב שבסיומה הנחו להגביר את קצב התקיפות בכמה רובדים. בחמאס מבינים שישראל מכוונת את תקיפותיה נגד מערך התת-קרקע שלו וכמאה קילומטרים של מנהרות כבר הותקפו.

במקביל, נמשכה הפגיעה בבכירים בארגוני הטרור ובבתיהם - ובין ראשון לשני תקפו מטוסי קרב וכלי טיס תשעה בתי מפקדים של חמאס ברחבי רצועת עזה. ההערכה היא שבקרוב תימשך הפגיעה במגדלים וברבי קומות ברצועה. יש לכך השפעה גדולה לא רק על המשילות של חמאס, אלא גם בהיבט הסמלי.

אתמול בשעות הצוהריים הודיע דובר צה"ל כי בתקיפה משולבת מהים ומהאוויר צה"ל סיכל פיגוע ימי עם כלי צולל לא מאויש של חמאס. "הכלי הורד לחוף וככל הנראה היה בדרכו לבצע פעילות חבלנית עוינת לעבר המרחב הימי של מדינת ישראל", נמסר. "כלי שיט של זרוע הים וכלי טיס של צה"ל תקפו את הפעילים ואת אמצעי הלחימה על מנת לסכל את האיום".

בתוך כך, שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן, אמר כי ישראל צריכה לעשות הכול כדי להימנע מפגיעה באזרחים. הוא הוסיף כי הוא ביקש לקבל מידע נוסף על תקיפת בניין התקשורת ברצועת עזה והוסיף שעדיין לא הועבר מידע שכזה. עוד אמר כי וושינגטון עובדת מאחורי הקלעים כדי להביא לסיום המבצע.

הפערים שמרחיקים את הפסקת האש

עד כה אף ניסיון להביא להפסקת אש לא צלח בגלל פער תפיסתי בין חמאס לישראל. לא מדובר רק בפער בדרישות, אלא גם בראייתו של חמאס שתופס את האירוע ככזה שהתחיל ירושלים ונחוש שכך הוא יסתיים. חמאס, שיצר את החיבור בין עזה לירושלים, מעלה דרישות לגבי שיח' ג'ראח' ופעילות כוחות הביטחון הישראלים בהר הבית. מכיוון שמדובר בדרישות שישראל אינה יכולה לקבל - המגעים תקועים ולא נרשמה כל התקדמות.

תקיפה של צה"ל בעזה
תקיפת הרכב בעיר עזה

התיווך בין ישראל לחמאס מתנהל באמצעות מצרים ובשילוב מאמצים אמריקניים. השליח של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הגיע לישראל וגם טורקיה, קטר ושליח האו"ם לוקחים חלק בתיווך בין הצדדים. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי קרא הלילה להאיץ את המאמצים לרגיעה: "חייבים באופן דחוף שהשקט יחזור ושהאלימות ופעולות ההרג ייפסקו. תמיד יש תקווה, על כולנו לפעול יחד כדי לסיים את הסכסוך". בשעות הצוהריים אמר מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן: "על ישראל לעשות הכול כדי להימנע מפגיעה בגורמים אזרחיים. אני עובד באופן אינטנסיבי על מנת לסיים את ההסלמה".

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית מוחמד אשתייה דחק בקהילה הבין-לאומית להציע פעולה קונקרטית יותר ולא רק מילים נגד ישראל. "בכנות זה בכלל לא מספיק ההצהרות", אמר אשתייה בנאום מרמאללה. "האו"ם צריך להוציא החלטה שמתארת את כל הפעולות הללו כבלתי חוקיות ובלתי לגיטימיות נגד העם הפלסטיני".

רב-אלוף אביב כוכבי, וחברי פורום מטכ"ל (צילום: דו"צ)
הרמטכ"ל אביב כוכבי וחברי פורום מטכ"ל בהערכת מצב | צילום: דו"צ

אשתייה דחק בבירות העולם לזמן את שגרירי ישראל, לעצור את יחסי הסחר עמה ולעצור את הסיוע שמגיע מארה"ב ומהאיחוד האירופי. "יש להטיל על ישראל סנקציות בין-לאומיות עד שתכבד את זכויות האדם", אמר. "רישיון ההריגה לישראל חודש ויש לעצור זאת מיד".

ראש עיריית עזה יחיא סראג' אמר בריאיון לאל-ג'זירה כי תקיפות צה"ל גרמו נזק רב לכבישים ולתשתיות. "אם התוקפנות תימשך, תנאי המחייה כאן ילכו ויחמירו", הזהיר סראג'. בתוך כך, כלי תקשורת ערביים מדווחים כי 18 משאיות מצריות עמוסות במזון, תרופות וציוד רפואי ייכנסו היום לרצועה.

פיקוד העורף הנחה ביום ראשון לאסור על קיום לימודים ביישובי העוטף, דרום הארץ, שפלה, דן, שרון וירקון עד 17 במאי, ובתום תקופה זו החליט כי גם היום (שלישי) ומחר לא יתקיימו לימודים בטווח ה-80 ק"מ. אל"ם במיל' פרופ' ירון בר דיין, נציג פיקוד העורף, התייחס במשדר המיוחד לדיונים סביב קיום הלימודים: "הסיבה שלא היו לימודים עד נתניה, בטווח של 80 ק"מ, היא הסיכון בדרך לבית הספר ובקיום הלימודים".

פגיעת רקטה ברכב באשקלון (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
פגיעת רקטה ברכב באשקלון, אתמול | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מבצע "שומר החומות" - סיקור נרחב

>> שבוע להסלמה - ההישגים והכישלונות של ישראל וחמאס

>> אלוף פיקוד דרום: "מוחמד דף ויחיא סינוואר עדיין על הכוונת"

>> השעון מתקתק: שינוי המגמה שעשוי להכריע את המבצע | ערד ניר, פרשנות

השתתפו בהכנת הידיעה: ירון שניידר, ניר דבורי, עמית ולדמן, תמיר סטיינמן, יואב אבן ולי נעים.