השלטון התחלף, המציאות הביטחונית נותרה כשהייתה - ובישראל בוחנים מהו אופן הפעולה הנכון מול חמאס: בישראל מכהנת ממשלה חדשה כבר כ-4 ימים, אך המציאות בשטח נותרה כשהייתה - ובדרג המדיני מתלבטים בשאלה כיצד יש לנהוג מול שיגורי בלוני הנפץ מרצועת עזה, שגורמים לשרפות ולנזק רב בעוטף - זה היום השני ברציפות.

השאלה המרכזית שמונחת על שולחנם של מקבלי ההחלטות היא אם על ישראל להגיב על כל שיגור של בלון נפץ לשטחה ואף להחריף את התגובה בכל פעם - מה שעלול להוביל לימי קרב נוספים שיכללו שיגור רקטות לעבר ערי ויישובי ישראל, או שמא להכיל את האירוע כדי להותיר פתח לחזרה לשיחות מול חמאס ולהסדרה שתוביל לשקט באזור. 

עזה הפרחת בלונים
תיעוד: הפרחת בלוני תבערה מעזה לשטח ישראל
עזה הפרחת בלונים
הפרחת בלוני תבערה לעוטף עזה

בצה"ל נערכים לכך שמדיניות של תגובה על כל שיגור של בלון נפץ תוביל לתגובה חריפה יותר מצד חמאס או גורם אחר שיחליט לשגר רקטות, ובהתאם לכך - העבירו בישראל מסר למתווכים המצרים, לפיו ישראל מוכנה להגביר את עוצמת התגובות לשיגור בלוני הנפץ. עם זאת, גורמים בישראל הדגישו שאם יישמר השקט - ניתן יהיה לחזור לשיחות ולדיונים על נושא השבויים והנעדרים ושיקום הרצועה. 

תקיפה ראשונה בעזה בעידן בנט: יעדי טרור ברצועה הותקפו 

במהלך הלילה אתמול (בין שלישי לרביעי), ולראשונה מאז נכנס נפתלי בנט לתפקיד ראש הממשלה, תקפה ישראל בעזה בתגובה על שיגור בלוני הנפץ שהציתו למעלה מ-20 שרפות במרחב עוטף עזה - כשהתגובה הייתה אופיינית למקרים שבהם בוצע בעבר ירי רקטות לישראל, ולא למקרים של שיגור בלוני נפץ. בדרג המדיני מתלבטים אם יש להחריף את התגובה עוד הלילה (בין רביעי לחמישי) כדי לשנות את המשוואה מול חמאס ויתר ארגוני הטרור בעזה. 

בתחנת הרדיו של חמאס דווח כי צה"ל תקף ברצועה במהלך הלילה שבין שלישי לרביעי בתגובה לשיגור בלוני התבערה אל שטח ישראל. תחילה נטען כי כלי טיס ישראלי תקף מחנה אימונים פלסטיני ברצועה ובהמשך צה"ל אישר כי אכן הותקפו מתחמים צבאיים שהתקיימה בהם פעילות טרור. התקיפה שאירעה במהלך הלילה היא התקיפה הראשונה של צה"ל ברצועה מאז סיום מבצע "שומר החומות" בחודש שעבר. 

זהו האירוע הביטחוני הראשון שאיתו נדרש להתמודד נפתלי בנט כראש הממשלה. נזכיר שבנט טען בעברו כי יש לחסל משגרי בלונים. "אם היינו מחסלים את חוליות השיגור בהתחלה, שתיים-שלוש חוליות, לא היינו מגיעים להסלמה הנוכחית. יש פה כלי הרג, ומי שמשתמש בכלי ההרג הזה - יש להתייחס אליו כאל מחבל", טען. על רקע זה, מסקרן יהיה לראות כיצד יורה בנט להגיב לאירועי שיגור בלוני נפץ נוספים. 

בתוך כך, נקבע אתמול הרכב הקבינט המדיני-ביטחוני, הפורום שיכריע כיצד יש לפעול. בקבינט, שלפי התכנון אמור להתכנס באופן קבוע בכל יום ראשון לאחר ישיבת הממשלה השבועית, יהיו חברים ראש הממשלה בנט, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ לפיד, שר הביטחון גנץ, שר האוצר ליברמן, שר המשפטים סער, שרת הפנים שקד, שרת התחבורה מיכאלי, השר לביטחון הפנים בר לב, שר הבריאות הורוביץ, שרת החינוך שאשא-ביטון, שר השיכון והבינוי אלקין והשר לשירותי דת כהנא. 

שיגור בלוני הנפץ נמשך גם אתמול: שרפות נוספות פרצו בעוטף עזה  

צילומי רחפן מעוטף עזה שפורסמו אתמול, חשפו את הנזק האדיר שגרמו למעלה מ-20 שרפות שפרצו שלשום כתוצאה משיגור בלוני התבערה מעזה. במקביל, 4 שרפות נוספות השתוללו אתמול במועצה האזורית אשכול - וחוקרי שרפות מכבאות והצלה לישראל קבעו כי השרפות נגרמו מבלוני תבערה.  צוותי הכבאות וההצלה, יחד עם צוותי קק"ל ורט"ג, פעלו משעות הבוקר בסיוע של צה"ל והצליחו להשתלט על הלהבות

משעות הבוקר המוקדמות אתמול ובמהלך כל היום, החלו יערני קק״ל ב"נטיעות ביטחוניות" של עצים בוגרים. היערנים נטעו מאות עצים חדשים וגדולים ביער כיסופים, בצד המערבי של היער בעוטף עזה. בהמשך, מתכננים בקק"ל, בשיתוף עם כוחות הביטחון והצבא, לטעת עצים למניעת ירי ישיר גם באזורים נוספים. מטרת הפרויקט היא לטעת עצים מסביב ליישובים וסמוך לכבישים, כדי שיהוו מחסום טבעי ויספקו מענה מיידי למצב.